تاكید وزیر ارشاد بر تنوع زبان و گویش در ایران

تاكید وزیر ارشاد بر تنوع زبان و گویش در ایران

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می گوید: تنوع زبان و گویش در جغرافیای ایران، یادگار قرن ها زندگی در كنار هم و اصل پذیرفته شده در قانون اساسی است.


به گزارش لباس دونی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در تازه ترین توئیت خود نوشته است: «تنوع زبان و گویش در جغرافیای ایران، یادگار قرن ها زندگی در کنار هم و اصل پذیرفته شده در قانون اساسی است.
حفاظت از این تنوع و غنای زبان فارسی، بعنوان جانمایه فرهنگ ایرانی، در مقابل واژه های بیگانه وظیفه همه ایران دوستان است.
ایران با رنگین کمان زبان و اقوام، ماندگار و زیباست.»


پیشتر سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دهمین جلسه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی که بیستم مهرماه ۹۹ برگزار گردید ضمن اعلام مصوباتی همچون این که هر دستگاهی پیش از هرگونه ثبت، نام صنف را که باید فارسی باشد مشخص نماید و بعد از آن به درخواست کنندگان مجوز بدهد، با تاکید بر این که در استفاده از اسامی، زبان فارسی باید مورد توجه باشد اظهار داشته بود: این اقدام در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش های مختلف شروع شده و حتی تاکید شده که فیلم های سینمایی هم باید نام فارسی داشته باشند.
در واکنش به صحبت های وزیر ارشاد، برخی آنرا نادیده گرفتن قومیت ها و زبان های دیگر عنوان کردند.
بعد از آن، روز گذشته (سه شنبه، ۲۲ مهرماه) مرکز روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در توضیحی نسبت به «حاشیه » ایجادشده درباره استفاده از اسامی فارسی اعلام نمود که نام و نشان هایی که در قلمرو و جغرافیای کشور قرار دارند ایرانی محسوب می شوند.1399/07/27
21:17:58
5.0 / 5
1689
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لباس دونی