گشتی در نمایشگاه طهران در برج میلاد

نمایشگاه های عكس را از گالری ها بیرون بیاوریم

نمایشگاه های عكس را از گالری ها بیرون بیاوریم

لباس دونی: به مناسبت فرا رسیدن هفته تهران، نمایشگاه عكس «طهران» از حمید فروتن عصر جمعه ( 12 مهر ماه) در برج میلاد تهران راه اندازی شد.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، در نمایشگاه «طهران»، ۳۰ فریم عكس از موضوعات مختلف تهران به مدت یك هفته تا تاریخ ۱۸ مهر ماه به نمایش درمی آیند. این نمایشگاه در فضای باز محوطه برج میلاد برپاست و عكس ها در ابعاد دو در سه چاپ شده اند.
در لابه لای تصاویر نمایشگاه طهران، تصاویری از بناهای قدیمی پایتخت به چشم می خورد كه در كنار به رخ كشیدن زیبایی معماری ها، به صورتی نقد میزان خسارت وارد شده به این مكان های تاریخی هم بشمار می رود.




در افتتاحیه نمایشگاه طهران كه با حضور احمد مسجد جامعی، یكی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران همراه بود، او از عكاسان خواست تا با تشكیل یك هسته، فضای نمایشگاهی عكس با رویكرد تهران را در طول سال هم داشته باشند.
مسجدجامعی افزود: در خیلی از مناسبت ها برج میلاد را بعنوان نماد تهران معرفی می كنند، پس اساسا جایی كه نماد تهران است در هفته ی تهران باید بیشترین كار را داشته باشد. تصاویر آقای فروتن گزارشی از نقاط مختلف تهران است. وی در بیشتر از صد تهران گردی همراه ما بوده و شاید در هر تهران گردی ۱۰ جا و هزار نقطه تهران را از نزدیك دیده است. او جاهایی را دیده كه شاید عكاسی از آنجا به راحتی برای دیگران میسر نباشد. حال اگر دوستان همت كنند شاید بتوانند یك آلبوم از این عكس ها به روایت یك عكاس معاصر كه همه جای تهران را دیده است، داشته باشند.
او سپس توضیح داد كه منظور از همه جای تهران، این است كه عكاس تنها طبیعت یا معماری تهران را ندیده، بلكه مشاغل یا مناسبت های مختلف آنرا هم دیده است.



عضو شورای شهر تهران افزود: خاصیت یك عكاس تهران گرد این است كه همه چیز تهران را مانند فضای سبز، هنر، بنا و... با مردم می بیند؛ یعنی همه چیز صرف بنا یا طبیعت نیست، بلكه قسمتی از كار است. با حذف مردم از این سبك عكاسی موجب بی معنا شدن كار می شویم. به همین جهت شاید این رویكرد نو باشد. مثلا اساتید بزرگوار ما طبیعت را ترسیم كرده اند ولی همه چیز صرف طبیعت بوده است. گاهی اوقات نیز در بعضی از تصاویر شهری می بینیم كه در آنها انسان وجود ندارد و اگر هم هست افراد خاصی هستند؛ مثلا خانم هایی را می بینیم كه شباهتی به آنهایی كه در كوچه و خیابان می بینیم ندارند. می توانیم تهران را با معضلاتی مانند اعتیاد یا حادثه پلاسكو به تصویر بكشیم یا با اتفاقات مثبتی مانند نوروز، چهارشنبه سوری. ۵۲ مناسبت در تهران داریم كه عكاسان می توانند با عنایت به آنها تهران را به نمایش بگذارند.



حمید فروتن ـ عكاس مجموعه طهران ـ هم درباره این نمایشگاه به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: قرار شد به مناسبت هفته تهران نمایشگاهی از خود تهران داشته باشیم. هر روز از هفته تهران مناسبت های مختلفی دارد كه من از آن مناسبت ها حدود ۳۰۰ فریم عكس داشتم و از بین آنها با عنایت به موضوعات اعلام شده، ۳۰ اثر را انتخاب كردم و در نمایشگاه قرار دادم.
او درباره علت برگزاری نمایشگاه در فضای باز برج میلاد بیان كرد: اینجا یك فضای عمومی است و گردشگران و مردم تردد زیادی دارند؛ بنا بر این تصمیم گرفتیم آثار را در یك گالری محیطی به نمایش بگذاریم. اینجا برای برگزاری نمایشگاه در فضای باز جای مناسبی است. من معتقدم باید نمایشگاه های عكس را از گالری ها بیرون بیاوریم؛ چون گالری ها مخاطب خاص دارند و باید بتوانیم این فرهنگ را كه مردم به دیدن آثار هنری روی بیاورند جا بیندازیم و منتقل نماییم. آثار هنری حتما نباید در گالری ها باشند و می توان در فضاهای عمومی مثل مترو هم قرار بگیرند. از طرفی چون برج میلاد نماد تهران است، بهترین جا برای نمایش تصاویر تهران است.











منبع:

1398/07/13
22:27:31
5.0 / 5
4910
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لباس دونی