وقتی كودكان با افسانه ها آثار هنری خلق می كنند

وقتی كودكان با افسانه ها آثار هنری خلق می كنند

لباس دونی: نقاشی و مجسمه های ۱۵ كودك در مقطع پیش دبستانی بر مبنای افسانه ی كردی به نام «شاماران» به نمایش گذاشته شد.


یكی از مدیران موزه عروسك و فرهنگ ایران در گفت و گو با ایسنا، درباره این نمایشگاه توضیح داد: طی بازدیدی كه این كودكان از موزه عروسك و فرهنگ ایران داشتند، با قصه های اقوام مختلف ایران آشنا شدند كه یكی از آنها، قصه ای از قوم كرد به نام افسانه «شاماران» بود. این كودكان بر مبنای برداشتی كه از این شخصیت افسانه ای داشتند، پس از چند ماه كار روی این مجموعه، نقاشی ها و مجسمه هایی را خلق كردند و ما از موزه درخواست نمودند كه طی یك روز این آثار به نمایش گذاشته شود.
علی گلشن درباره افسانه «شاماران» توضیح داد: شاماران به موجودی مربوط است كه سر انسان با بدن مار دارد و در فرهنگ كُردها سَنبل آگاهی و خِرَد است چونكه از راز جهان آگاه است، همینطور سنبل حفاظت، سلامتی و پزشكی سنتی است. در این داستان پسری به نام تاماس كه در جنگل هیزم شكن است در چاهی می افتد و با شاماران ملاقات می كند. پس از مدتی كه با این موجود زندگی می كند، دلش برای خانواده اش تنگ می شود، ازاین رو تصمیم می گیرد به روی زمین و پیش خانواده اش بر گردد.
او افزود: پس از مدتی، پادشاه شهری كه تاماس در آن زندگی می كرده، بیمار می گردد و وزیر او دستور می دهد كه شاماران را پیدا تا شاه از گوشت او بخورد و سلامتی اش را به دست آورد. در نهایت شاماران را پیدا و به قصر پادشاه می برند و چون شاماران از نیت بد آنها خبردار می شود، می گوید هر شخصی كه سر من را بخورد، می میرد، دُم من را بخورد به راز جهان آگاه می گردد و اگر گوشت تن من را بخورد سالم می گردد. وزیر، دُم شاماران را می خورد تا به راز جهان آگاه شود، سر شاماران را به تاماس كه هیزم شكن بود و گوشت تنش را به پادشاه می دهند اما چون برعكس گفته بود، وزیر می میرد، پادشاه شفا پیدا می كند و تاماس به راز جهان آگاه می گردد.


او اظهار نمود: چون كودكان با حضور در فضای موزه با افسانه ها و قصه ها آشنا می شوند و این داستان ها را در قالب آثار هنری مثل نقاشی یا مجسمه انجام می دهند، باعث می گردد بخشی از فرهنگ درون آنها نهادینه شود و درك بهتری از فرهنگ و قوم یك منطقه پیدا كنند. همینطور بازدید كنندگان هم با فرهنگ و تنوع قومی ایران بیشتر آشنا گردند، علاقه پیدا كنند و بتوانند شناخت بهتری نسبت به فرهنگ، هنر و ادبیات اقوام ایرانی داشته باشند.
زهره فرمانی، مسعود ناصری و علی گلشن- مدیران موزه، الهام خسروی- مربی كودكان- سخنرانان این برنامه یك روزه بودند. همینطور این برنامه با بریدن كیكی با تصویر شاماران و اعطای لوح تقدیر موزه عروسك و فرهنگ ایران به كودكان هنرمند همراه بوده است.
در نمایشگاه «شاماران» كه روز گذشته ۲۷ مهرماه در موزه عروسك و فرهنگ ایران برگزار شد، آثار سلین اخضری، باران قوامی، یاس محمدیان، آنالی كرمانشاهی، سیندخت اسماعیلی تاجیك، شایگان شریعت پناهی، آسمان صبا، آریو عرب احمدی، محمد همایونی، ارس محمودآبادی، رادین لاجوردی، آرتین پرویزی، كیاشا نمینی و دامون رزم خواه به نمایش گذاشته شد.

1397/08/05
15:05:49
5.0 / 5
4749
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لباس دونی