گزارشی از نشست شبكه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر

گزارشی از نشست شبكه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر

به گزارش لباس دونی در نشست شبكه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر درباره ایده های خلاقانه برای جلب مشاركت بخش خصوصی برای رونق كسب و كار بحث و تبادل و نظر شد.


به گزارش لباس دونی به نقل از ستاد اطلاع رسانی رویدادهای ترویج كتابخوانی و شبكه شهرهای خلاق، در نشستی كه با حضور معاونان هنری ادارات كل فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر كشور برگزار شد، ابراهیم حیدری دبیر اجرایی این رویداد فرهنگی به شرح برنامه شبكه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر پرداخت و اظهار داشت: دو هفته پیش فراخوان این رویداد فرهنگی منتشر و به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی تمامی استان های كشور ابلاغ گردیده است.
او عمده هدف از تشكیل شبكه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر را فراهم آوردن زمینه بروز خلاقیت های نهفته در شهرها و مناطق مختلف كشور دانست و اظهار داشت: این خلاقیت ها باید پویا شوند و در چارچوب این برنامه، هنرها و ظرفیت های هنری برای رونق كسب و كار را فراهم آوریم.
حیدری در ادامه این برنامه را در جهت اجرای بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری در خصوص درون زایی اقتصاد دانست و آنرا از برنامه ها و ابلاغیه های مهم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان نمود.
دبیر اجرایی شبكه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر از اداره های كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های سراسر كشور خواست از راه مذاكره و هم افزایی با دیگر نهادها و سازمان های استانی دبیرخانه شبكه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر را در استان ها ایجاد كنند تا از ظرفیت های انجمن ها و تشكل ها و نهادهای دولتی و غیردولتی در استان ها برای تحقق اهداف این برنامه استفاده گردد.
او اظهار نمود: با تشكیل دبیرخانه شبكه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر در مراكز استان ها، طرح ها و ایده ها در اولین مرحله در سطح استان داوری می شود. بعد از داوری آثار اولیه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر آثار به دبیرخانه مركزی ارسال و برپایه ضوابط و شرایط تعیین شده در فراخوان آثار بررسی و شهرهای خلاق حوزه های مختلف انتخاب خواهد شد. همینطور از راه این برنامه زمینه و فرصت تعامل و همكاری موثر با سازمان جهانی یونسكو از راه دفتر ملی یونسكو در ایران فراهم می شود و شهرهای خلاق فرهنگ و هنر ایران با شبكه شهرهای خلاق جهان ارتباط می گیرند.

همینطور در این جلسه علی اصغر سیدآبادی مشاور وزیر در امور برنامه ریزی هدف از تشكیل برنامه شبكه شهرهای خلاق را جلب مشاركت حداكثری استان های كشور اعلام نمود و اظهار داشت: شبكه شهرهای خلاق فرصت كنار هم قرار گرفتن شهرهای مختلف ایران را فراهم می آورد و با گروه سازی چند شهر و مشاركت موثر آنها، هر گروه برای یك منطقه جغرافیایی در زمینه مسائل فرهنگی و رونق كسب و كار هنر در سطح كشور تصمیم گیری می كند. در شبكه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر باید از تمام ظرفیت های اقتصادی و صنعتی نهادهای عمومی مانند شهرداری و تشكل ها و انجمن های غیردولتی در همه استان ها استفاده گردد تا با اتكا بر ظرفیت های محلی و بومی برنامه شبكه شهرهای خلاق هر شهر برنامه ریزی شود و بعد از جمع آوری اطلاعات پرونده شهرهای مختلف در بخش های مختلف این فراخوان به دبیرخانه مركزی تهران ارسال و شهرهای خلاق فرهنگ و هنر در بخش های مختلف انتخاب گردد.

در ادامه برنامه، معاونان فرهنگ و ارشاد سراسر كشور در گروه های مختلف تقسیم شدند و به صورت كارگاهی به انجام فعالیت پرداختند. این برنامه تا عصر روز دوشنبه دوم مردادماه ادامه خواهد داشت.
منبع:

1398/05/11
16:12:02
5.0 / 5
4377
تگهای خبر: خلاقیت , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لباس دونی