ملكه زیبایی ایران چه تفاوتی با جوامع غربی دارد؟

ملكه زیبایی ایران چه تفاوتی با جوامع غربی دارد؟

لباس دونی: دبیر بنیاد عفاف و حجاب بوشهر معتقد است: باید بدانیم و آگاهی دهیم كه حجاب عین آزادی است و باید حجاب، مزیت های آن و مصونیت ناشی از حفظ آن با ملاطفت بازتعریف شود، برای اینكه حجاب برای محفوظ ماندن از لطمه ها است.


حجت الاسلام یوسف جمالی در گفت و گو با ایسنا عنوان كرد: دلیل رعایت حجاب و ملزم بودن بانوان به آن به این خاطر است كه انسانیت زن تحت شعاع جنسیت او قرار نگیرد و زن وسیله ای برای تلذّذ مرد نباشد، بلكه توانایی و استعدادهای او دلیل برتری اش بر دیگران در جامعه شناخته شود، همانطور كه مرد نیز استعدادها و توانایی های خاص خودرا دارد.
جمالی بیان كرد: حجاب می خواهد به جنسیت زن توجهی نشود چونكه اگر به زن -به علت جنسیتش- توجه گردد دیگر كسی قابلیت های انسانی و اجتماعی او را نخواهد دید، كه البته این امر درباره مردان نیز صدق می كند، مرد نیز اگر به جنسیتش توجه گردد مورد سو استفاده قرار خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینكه در تبلیغات رسانه ای غرب می بینیم كه به زن و یا حتی مرد بعنوان یك كالا نگاه می شود، اظهار نمود: در جوامع غربی زن بعنوان یك نخبه فرهنگی، علمی و یا اجتماعی كمتر مورد عنایت و توجه قرار گرفته، بلكه آنها بیشتر در گیر و دار رقابت برای به نمایش گذاشتن جسم و زیبایی زنان بوده و آنها را در رقابت برای كسب عناوین ملكه زیبایی قرار می دهند كه این امر در امتداد سوق دادن مقام زن به مسیر انحرافی است. این نگاه به زن می گوید اگر مقرر است از تو تجلیلی شود فقط به سبب زیبایی و ظاهر تو است نه چیز دیگر.
دبیر بنیاد عفاف و حجاب استان بوشهر با اشاره به رقابت برای به نمایش گذاشتن جسم و زیبایی و نوع نگاه ابرازی به زنان در غرب عنوان می كند كه ما اصلاً در دین مبین اسلام چیزی در خصوص اینكه زنی بخواهد به خاطر جسم و خاصیت های ظاهری برتر دانسته شود نداریم، چونكه اگر این امر اتفاق بیفتد وجود و ماهیت انسانی زن را تحت تأثیر قرار می دهد.
وی افزود: در جامعه اسلامی نه تنها این نوع نگاه وجود ندارد بلكه این اعتقاد وجود دارد كه باید زیبایی و زیورآلات خودرا بپوشاند. چون حتی نباید زرق و برق زیورآلات زن وجود و ماهیت انسانی او را تحت شعاع قرار دهد، زن باید خودش باشد با جوهره و ارزش وجودی كه دارد، مثل این است كه كسی را با یك سری ملحقات كذایی و دروغین جلوه دهند كه اسلام این را نمی پذیرد.
جمالی با اشاره به اینكه در اسلام برای حجاب چارچوب هایی تعریف شده است، اظهار داشت: در قالب خانه و خانواده زن باید زنانگی خودرا حفظ كند و اسلام در این خصوص احكام خاص خودرا دارد اما در خارج از منزل و بیرون زن باید انسان باشد نه اینكه بر حسب جنسیت ارزیابی شود.
وی در ارتباط با طرح های بنیاد عفاف و حجاب بوشهر برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب بیان كرد: فرهنگ سازی، تعمیق و گسترش و حفظ حجاب از اقداماتی است كه بنیاد اهتمام كرده آنها را اجرایی كند. فرهنگ سازی -كه خود مقوله بسیار مهمی است- باید از دوران ابتدایی و سنین پایین در بستر خانواده آغاز می شود كه اقدامات خوبی در این بخش انجام شده است. در مرحله تعمیق نیز كه منظور از آن عمق بخشیدن به مقوله حجاب است، بایست از فلسفه حجاب و بحث های عقلانی و عقلایی با بانوان صحبت كرد.
دبیر بنیاد عفاف و حجاب استان بوشهر با طرح سوالاتی لزوم حجاب را توضیح داد و بیان كرد: چرا با كنار گذاشتن حجاب در بعضی جوامع به زن شخصیت بیشتری داده نشده است؟ چرا در جوامع غربی آمار تجاوز به حریم زنان زیاد است، مگر آنان آزاد نیستند؟ باید جوامع با محور حجاب و بی حجابی مقایسه شوند و حكمت های حجاب نیز شرح داده شود. همین طور برگزاری كرسی های آزاد اندیشی، میزگردهای علمی و پژوهشی، پایان نامه ها و تحقیقات در مورد بحث حجاب و عفاف كه در جایگاه تعمیق حجاب قرار می گیرند.
حجت الاسلام جمالی افزود: حجاب، مسئله ای فرهنگی، اجتماعی، دینی و سیاسی است، و پرچم اسلام شمرده می شود پس رعایت آن الزامی است، برخی اعتقاد دارند حجاب فقط امری فرهنگی است كه این دیدگاه درست نیست.
وی با اشاره به اینكه نخستین مربی حجاب یك دختر، مادر او است، عنوان كرد: مادر یك الگوی عملی برای دخترانش است و حتی مادران باید تحت آموزش قرار بگیرند و فلسفه حجاب برای ایشان تعریف شود. باید بدانیم و آگاهی دهیم كه حجاب الزامی نیست بلكه عین آزادی است، چنین ذهنیت هایی –اجباری بودن حجاب- مقاومت ایجاد می كنند و باید حجاب، مزیت های آن و مصونیت ناشی از حفظ آن با ملاطفت بازتعریف شود، برای اینكه حجاب برای محفوظ ماندن از لطمه ها است و می دانیم كه هیچ چیز باارزشی را بدون حفاظ در معرض دید عموم قرار نمی دهند.
به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، بنیاد عفاف و حجاب طرحی را با عنوان "نهادینه سازی، گسترش و حفظ فرهنگ عفاف و حجاب در استان بوشهر" به شورای فرهنگ عمومی عرضه كرده كه این طرح ۲۳ نهاد، مؤسسه و مجموعه را مكلّف به انجام برخی ماموریت ها و فعالیت ها در این زمینه می داند. مصوبه شورای انقلاب فرهنگی نیز آنرا به تصویب رسانده و با همكاری شورای عالی بانوان ولایت مدار و مجموعه همسو حوزه علمیه خواهران نهادینه و بومی سازی شده كه در این طرح وظیفه همه نهادها و ارگان ها بطور شفاف مشخص شده است.
دبیر بنیاد عفاف و حجاب بوشهر معتقد می باشد كه با اجرایی شدن این طرح ها بعنوان یك گردنگیر قانونی برای دستگاه ها در حوزه مقوله عفاف و حجاب اتفاقات بسیار خوبی رخ خواهد داد.

جمالی ارتباط تنگاتنگ حیا و رعایت حجاب را یاد شده قرار داد و بیان كرد: حیا امری درونی و حجاب امری ظاهری است، در واقع بن مایه و خمیرمایه حجاب حیا و یكی از مظاهر حیا نیز حجاب است. در واقع فلسفه پوشیدن لباس حیا می باشد و در تمام جوامع نیز شاهد پوشاندن با لباس به سبب حیای درونی انسان ها هستیم.
وی با تاكید بر نقش مهم مردان در حفظ عفاف و حجاب جامعه اشاره كرد: در قرآن كریم آیات مختلفی در مورد حجاب آورده شده است كه از این موارد می توان به آیه ۳۱ و ۶۰ سوره نور، و آیه ۵۹ سوره احزاب اشاره نمود. در اسلام مردان سفارش به غیرت شده اند، باید این امر در مردان تقویت شده تا اجازه ندهند همسر و یا خانواده ایشان با هر پوششی در جامعه ظاهر شوند و درباره خود مردان نیز لازم است به شكلی در جامعه ظاهر شوند كه آنان نیز موجب جلب توجه زنان نشوند. در واقع به مانند زن، مرد نیز اجازه ندارد با همان پوششی كه در فضای منزل دارد در محیط بیرون و اجتماع ظاهر شود.

دبیر بنیاد عفاف و حجاب استان بوشهر با اشاره به بعضی از دلیلهای غفلت نسبت به سوژه عفاف و حجاب اظهار داشت: غفلت نسبت به بحث حجاب و یا سوژه بی حجابی عوامل گوناگونی دارد. متأسفانه هنوز برخی بی حجابی را یك لطمه اجتماعی نمی دانند و گمان می كنند اسلام به حجاب اشاره ای نموده و علما نیز تأكیدی كرده اند ولی رعایت و عدم رعایت آن خیلی مهم نیست، این نوع نگاه هم در میان برخی مسئولان و هم در میان برخی مردم دیده می شود.
وی افزود: امروزه مشاوران خانواده ۲۴ درصد عامل طلاق را بدحجابی و بی حجابی می دانند و عمده دلیل جدایی ها نیز وجود روابط نامتعارف و غیرشرعی یكی از زوجین با نامحرم برشمرده شده است كه این مساله به بنیان خانواده لطمه می زند. مردان برخی زنان را با ظواهر فریبنده در جامعه دیده و به دنبال آن مواردی به وجود می آید كه این امر زندگی آن زن و یا خود مرد را در معرض لطمه جدی قرار می دهد.

حجت الاسلام یوسف جمالی با اشاره به اینكه آن جدیت و اهمیتی كه باید، نسبت به عفاف و حجاب معطوف نشده است، اضافه كرد: فراموش نكنیم چادر همواره بعنوان حجاب برتر مطرح است و نباید در كش و قوس عفاف و حجاب و یا مسائل دیگر مورد غفلت قرار بگیرد. همین طور در تلویزیون، رسانه ها و سایت ها حجاب و زیبایی آن نشان داده شود.
دبیر بنیاد عفاف و حجاب استان بوشهر با تاكید به سوژه امر به معروف و نهی از منكر زبانی، آنرا وظیفه عمومی و همگانی دانست و بیان كرد كه این امر باید مشفقانه، دلسوزانه و از روی عاطفه و محبت صورت گیرد تا اثرگذار باشد.
او همینطور به تشویق دختران محجبه از طرف خانواده هایشان، مدرسه و جامعه اشاره كرده و عنوان كرد: دختران محجبه نباید به انزوا كشیده شوند و باید با تلاش دشمن در القای این فكر كه رعایت موازین اسلام كه حجاب نیز جز آن است، نشانه عقب ماندگی محسوب می شود، مبارزه كرد.

حجت الاسلام جمالی تصریح كرد: دشمن كتابی تحت عنوان "جنگ با خانواده" دارد، این كتاب حاوی پروتكل های یهودی ها است كه در روسیه لو رفت و تبدیل به یك كتاب شد. در این كتاب آمده كه اگر می خواهیم جوانان را از اسلام جدا نماییم باید بگوئیم اسلام مربوط به ۱۴۰۰ سال پیش و یك نوع عقب ماندگی است و رعایت حجاب و اسلامی بودن را قدیمی تلقی نموده اند.
به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، دین مبین اسلام نیز حجاب را یك نوع پوشش خاصی می داند كه زنان ملزم به رعایت آن در مواجهه با نامحرم هستند كه برمبنای آن زن باید بدن خودرا پوشیده نگه دارد و حفظ كرامت انسانی زن با پوشش و حجاب میسر است.

گفتگو از فاطمه توانا، خبرنگار ایسنا بوشهر

منبع:

1398/04/26
15:18:26
5.0 / 5
4686
تگهای خبر: زیبایی , لباس , مدرسه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لباس دونی