جزئیات توافق ایران و عراق اعلام شد:

از شرط ایران برای مرمت تاق كسری و وادی السلام تا ثبت جهانی اربعین

از شرط ایران برای مرمت تاق كسری و وادی السلام تا ثبت جهانی اربعین

لباس دونی: معاون گردشگری جزئیات توافق ایران و عراق برای توسعه همكاریهای گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی را تشریح نمود و از پیش شرط ایران برای مرمت ایوان مدائن (تاق كسری) و قبرستان وادی السلام سخن گفت و از توافق طرفین برای تشكیل پرونده مشترك «پیاده روی اربعین» برای ثبت در یونسكو آگاهی داد.


ولی تیموری با اشاره به برگزاری اجلاس نمایندگان اتاق بازرگانی كشورهای عضو اكو در اردبیل و دیداری كه با هیأت عراقی در حاشیه آن انجام شد، به ایسنا اظهار داشت: نمایندگان ۱۰ كشور در این اجلاس حضور داشتند كه یكی از آنها عراق بود. این اجلاس بر گردشگری سلامت تمركز داشت و از آنجائیكه عراق یكی از بازارهای هدف در این بخش به شمار می آید سفر هیأت عراقی به این منظور تنظیم شد. به پیشنهاد استاندار عراق نیز قرار شد هیأتی متشكل از فعالان و خبرنگاران گردشگری عراق به اردبیل سفر و از جاذبه های گردشگری سلامت بازدید نمایند. عراق به توسعه آمد و شدهای گردشگری با ایران بسیار تمایل دارد.
وی ادامه داد: از طرف دیگر ایران و عراق قبلاً تفاهم نامه همكاری را در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امضا كرده بودند كه برای اجرای مفاد آن، كمیته فنی بین دو كشور تشكیل شد كه تا كنون سه نشست داشته است. در این دور از دیدارها نیز درباره پروسه اجرایی مفاد امضا شده، مذاكره و توافق هایی شد.
بگفته تیموری، كمیته فنی از سال ۹۶ تا كنون سه نشست داشته است كه هدف از برگزاری آنها مرور وضعیت همكاری دو كشور، برنامه ریزی برای تداوم همكاری ها و همین طور احصاء مشكلات قبلی بود. در جریان نشست اردبیل علاوه بر اینكه فرصتی شد تا معاون گردشگری عراق از ظرفیت های گردشگری این استان دیدار داشته باشد، مذاكراتی با سه سوژه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام و توافق نامه همكاریهای نهایی شد.
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به جزئیات توافق دو كشور اظهار نمود: قرار شد همكاری ها در بخش تبلیغات و اطلاع رسانی گردشگری و برگزاری تور آشناسازی با هماهنگی سفارتخانه های دو كشور و آموزش در حوزه میراث فرهنگی، مرمت و دیرینه شناسی اجرایی شود.
وی افزود: ایران و عراق قبلاً درباره همكاریهای میراث فرهنگی تفاهم هایی كرده بودند اما در این جلسه موضوعاتی نهایی و قرار شد دوره های آموزشی مرمت با حضور كارشناسان و استادان ایرانی در كشور عراق اجرا شود. طرف عراقی پذیرفت كه هزینه های بین المللی این دوره های آموزشی را به عهده بگیرد و ایران به عراق مدرس اعزام كند. طرف عراقی باید جزئیات این دوره های آموزشی را برمبنای نیاز خود تعیین كند.
وی همینطور درباره پیگیری پیشنهاد قبلی عراق درباره مرمت «ایوان مدائن» (تاق كسری) و قبرستان «وادی السلام» اظهار نمود: ایران برای مرمت این آثار باستانی قبلاً هم اعلام آمادگی كرده بود، اما شرط آن، تامین هزینه های متخصصان ایرانی از طرف عراق است كه اگر این شرایط از طرف آنها فراهم گردد، ایران در این زمینه اقدام خواهدنمود.
این مقام مسؤول در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از توافق دو كشور برای تشكیل پرونده مشترك «اربعین» برای ثبت در یونسكو آگاهی داد و اظهار داشت: این پیشنهاد از طرف ایران مطرح شده و مدت ها بود كه پیگیر تشكیل این پرونده برای ثبت در یونسكو بوده است. حالا با عراق توافق شده این پرونده، مشترك برای ثبت در لیست جهانی یونسكو تشكیل گردد.
تیموری كه بعنوان نماینده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران در نشست با هیات عراق و معاون گردشگری این كشور حضور داشت، به توافق های صورت گرفته در سوژه صنایع دستی اشاره نمود و اضافه كرد: در نشست های پیشین طرفین درباره صنایع دستی سوژه خاصی را مطرح و پیگیری نكرده بودند اما در این دور مشخصاً به این مساله پرداخته شد. قرار شد در مقابل برگزاری دوره های آموزشی از طرف ایران، طرف عراقی مكان های را در شهرهای نجف، كربلا و بغداد برای عرضه و فروش محصولات صنایع دستی ایران اختصاص دهد. توافق شد این مكان های نمایشگاهی دائمی باشد.
وی افزود: سوژه صنایع دستی خارج از اختیارات معاون گردشگری عراق است، برای همین قرار شد هماهنگی های لازم با مسؤول ذی صلاح در عراق صورت گیرد تا بعد از توافق نهایی، این مكان ها جانمایی شود.
تیموری اظهار داشت: این توافق ها در دستور كار دو دولت قرار گرفته است و قرار شده بعد از تعیین جزئیات گام به گام اجرایی شود. عراق نیز برای میزبانی چهارمین نشست كمینه فنی گردشگری دو كشور در ۵ ماه آینده در شهر بغداد اعلام آمادگی كرد.
منبع:

1398/04/01
15:40:41
5.0 / 5
4623
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لباس دونی