گزارش محرمی؛

مروری بر بازی های رایانه ای ایرانی با حال و هوای محرم

مروری بر بازی های رایانه ای ایرانی با حال و هوای محرم

بازی هایی با حال و هوای مرتبط به واقعه عاشورا، محرم و فرهنگ عزاداری و موکب داری توسط استودیوهای بازی سازی ایرانی ساخته شده و در ویترین نشر بازار بازی ایران قرار گرفته اند.به گزارش لباس دونی به نقل از مهر، دو بازی «سفیرعشق» و «مختار: فصل قیام» از محصولات مؤسسه فرهنگی منادیان که طی همین دو سه سال گذشته انتشار یافته، همراه بازی «کودکان اربعین» از محصولات مرکز نوآوری بازی و سرگرمی های ایرانی اسلامی مهاد و همینطور بازی «پیربابا» از تولیدات استودیو مارس شاخص ترین بازی هایی هستند که با حال و هوای مرتبط به واقعه عاشورا، محرم و فرهنگ سوگواری و موکب داری توسط استودیوهای بازی سازی ایرانی ساخته شده و در ویترین نشر بازار بازی ایران قرار گرفته اند.
هر چند این بازی ها برای بازیکنان حرفه ای ایران که در جریان آخرین بازی های انتشار یافته در بازار نشر ایران هستند، کاملا شناخته شده است و بسیاری با فضای این بازی های آشنایی دارند؛ اما به انگیزه اینروزها این چند بازی را که جز معدود بازی های ساخته شده توسط استودیوهای بازی سازی ایرانی با مبحث محرم و واقعه عاشورا است، را معرفی کرده ایم.
سفیر عشق
بازی کامپیوتری «سفیر عشق» یک بازی اکشن شمشیری (Hack ‘n’ Slash) سوم شخص است.
سفیر عشق روایتی است از مهران ایرانی، یکی از وفادارترین همراهان امام حسن (ع) که بعد از خیانت یاران به ایشان، سرخورده به ری، شهر آباء و اجدادی اش بازگشته و تلاش می کند خویش را در زندگی روزمره غرق کند تا شاید غم این بی وفایی را از یاد ببرد، اما دست تقدیر و ظلم حاکم زمان، او را مجبور به هجرت می کند. مقصد او کوفه است که در آن زمان، بعنوان پایگاه شیعیان شناخته می شود. حضور سفیر امام حسین (ع) در کوفه برای صحت سنجی دعوت کوفیان، آغازگر روایتی است که در آن، مهران ایرانی بار دیگر شمشیر از نیام برآورده و برای امام زمانش تا پای جان ایستادگی می کند. «سفیر عشق» تجربه ای است متفاوت از عشق، وفاداری و آزادگی.
مخاطب در این بازی، سیر رخدادهای تاریخی را از منظر شخصیت جوانی ایرانی با نام «مهران» پی می گیرد. در روند این بازی، علاوه بر بیان قصه مهران، تابستان گرم کوفه سال ۶۱ هجری قمری روایت خواهد شد و بازیکن، اتفاقات تاریخی از زمان ورود مسلم ابن عقیل (ع) به کوفه و نقش افرادی مانند هانی ابن عروه، مختار ثقفی، نعمان ابن بشیر و… را در روندی تعاملی، درک خواهد نمود. بازیکن در این بازی با استفاده از سلاح های متنوعی مانند شمشیر، خنجر، سپر و کمان و همینطور روشهای فنی مختلف همچون مخفی کاری، اسب سواری، حل معما و… باید مراحل را طی کرده و دشمنان را که شامل چندین دسته (خنجر به دست، شمشیرزن، نیزه و سپر و…) با عملکرد و میزان مقاومت متفاوت هستند، از بین ببرد. بیشتر از ۵۰ دقیقه صحنه سینمایی، موسیقی حماسی اختصاصی، همکاری با دوبلورهای نام آشنا و همینطور استفاده از ده ها هزار انیمیشن دستی و موشن کپچر از دیگر خصوصیت های بازی «سفیر عشق» است.
سفیر عشق در موتور بازی Unreal Engine 4 طراحی و توسط مؤسسه فرهنگی منادیان انتشار یافته است.
مختار: فصل قیام
بازی «مختار: فصل قیام» دومین نسخه از سه گانه «سفیر عشق» است که روایت مختار ثقفی را از سلول های زندان ابن زیاد تا سفر به مکه و آغاز قیام و پیروزی آن، روایت می کند.
«مختار: فصل قیام» روایتگر داستان سفر قهرمانی مختار ثقفی است که از زندان ابن زیاد شروع شده و تا امارت کوفه، در قامت رهبری بزرگ ترین قیام خون خواهی سیدالشهدا ادامه پیدا می کند. فصل قیام بعد از بازی «سفیر عشق: روز واقعه» جدی ترین بازی مذهبی– تاریخی کشورمان است که با تحقیقات وسیع و مشورت با کارشناسان مذهبی، بازی نامه آن تدوین شده است. این اثر تلاش دارد در یک روایت تعاملی، مخاطبان گسترده بازی های کامپیوتری را با فضای تاریخ اسلام از منظری جذاب و تأثیرگذار آشنا کند. دید بازی، سوم شخص و سبک آن، اکشن شمشیری (Hack And Slash) است. همینطور بازی باز در این بازی، سیر رخدادهای تاریخی را از منظر شخصیت مختار پی می گیرد و در روند بیان قسمتهایی از زندگی او، به روایت تابستان گرم کوفه در سال ۶۱ هجری قمری می پردازد و در خلال آن، اتفاقات تاریخی را از بدو ارتباط مختار و مهران ایرانی تا دشمنی بنی امیه و آل زبیر و نقش افرادی مانند بن کامل، عبدالله ابن زبیر، محمد حنفیه، ابن زیاد و… را در روندی تعاملی، درک خواهد نمود.
این اثر هم مانند بازی سفیرعشق در موتور بازی Unreal Engine 4 و در سبک اکشن سوم شخص شمشیری ساخته شده و دارای ۱۲ مرحله و بیشتر از ۴ ساعت گیم پلی است. فصل قیام با محوریت شخصیت مختار ثقفی، دارای ۴۵ دقیقه روایت سینمایی است و نسبت به بازی «سفیر عشق: روز واقعه» که اولین محصول این تریلوژی به حساب می آید، پیشرفت های گوناگونی در زمینه بهینه سازی، کیفیت گرافیکی و گیم پلی دارد.
ناشر این بازی هم مؤسسه فرهنگی منادیان است.
کودکان اربعین
بازی «کودکان اربعین» یک مجموعه بازی با مبحث سفر پیاده روی اربعین برای کودکان ۳ تا ۹ سال است که کودک را با کاروان " کودکان اربعین" همراه می کند تا او را در چارچوب بازی های موکب داری، عبور از مرز، زیارت اماکن مقدس کربلا و… با خاطرات و حال و هوای این سفر آشنا کند. این بازی توسط مرکز نوآوری بازی و سرگرمی های ایرانی اسلامی مهاد و در سبک ماجراجویی برای پلت فرم اندروید طراحی شده و روند بروزرسانی آن با هدف نگه داشتن کاربران آن در فضای بازی به صورت مرتب صورت می گیرد.
پیربابا
بازی «پیربابا» یک بازی در سبک مدیریت آشپزی و با حال و هوای موکب داری و برگزاری ایستگاه های صلواتی در روزهای ماه محرم و اربعین است که در استودیو «مارس» برای پلت فرم موبایل ساخته شده و از سال ۱۳۹۸ در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.
این بازی با هدف گسترش فرهنگ دینی در کنار وجه سرگرمی بودن آن برای مخاطب و با رویکرد اشاعه کمک به نیازمندان، پختن غذاهای نذری، فرهنگ نذری دادن و ترویج و تبلیغ ارزش های دینی شامل ماه محرم و اربعین و معرفی ارزش های بومی و ملی ساخته شد.
داستان بازی در رابطه با شخصیتی شناخته شده، معتمد و خّیر به اسم «پیربابا» است که بعنوان راهنمای بازی در کنار کاربر در مراحل مختلف قرار می گیرد.
این بازی در سبک بازی مدیریت آشپزی دو بعدی و امتیازی است و شامل ۳۶۰ مرحله و ۲۰ شخصیت مختلف است. از نکات قابل توجه در فضای بازی، موسیقی آن است که نواهایی از مداحی های دلنشین را چاشنی کار خود کرده است.
 


منبع:

1402/05/06
23:27:04
5.0 / 5
173
تگهای خبر: سفر , طراحی , كیفیت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لباس دونی