نگاهی به ظرفیت صنایع دستی همدان-۱

جهان شهر ملایر میزبان جشنواره ملی مبل و منبت

جهان شهر ملایر میزبان جشنواره ملی مبل و منبت

لباس دونی: میزبانی جهان شهر ملایر از جشنواره ملی مبل و منبت روندی است که می تواند حوزه گردشگری و صادرات صنایع دستی استان همدان خصوصاً ملایر را ارتقا دهد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: بهمن ماه سال ۱۳۹۸ بود که برمبنای تصمیم شورای جهانی صنایع دستی و با پیگیری های مسئولان، هنر دستان هنرمندان ملایری بر روی چوب جهانی شد و این افتخار به عنوان یک سند باارزش برای مردم ملایر ثبت گردید تا نام ملایر به عنوان جهان شهر بر تارک تاریخ ایران زمین بدرخشد.
امروز پس از یک وقفه به سبب بیماری کرونا جهان شهر ملایر افتخار این را دارد تا در روزهای دهه ولایت و امامت از عید قربان تا عید غدیر شاهد برگزاری چهارمین جشنواره مبل و منبت باشد.
چراغ جشنواره مبل و منبت ملایر از هشتم تیرماه با برگزاری مراسم افتتاحیه با هنرنمایی هنرمندان مطرح کشور در بوستان «سیفیه ملایر» و با حضور مردم، مسئولان، گردشگران و مسافران روشن شده و ۱۶ تیرماه با برگزاری برنامه های متنوع و اختتامیه این جشنواره در مینی ورد (جهان کوچک) به کار خود خاتمه می دهد.
شهر جهانی مبل و منبت رویدادی بزرگ و ملی را آغاز نموده است
سلمان اسماعیلی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به این که ملایر دو عنوان جهانی را در کارنامه خود دارد؛ اظهار داشت: اظهار داشت: یک ایران امروز نگاهش به ملایر است و شهر جهانی مبل و منبت رویدادی بزرگ و ملی را آغاز نموده است.
فرماندار ویژه ملایر چهارمین جشنواره مبلمان منبت را بهترین رویداد فرهنگی و تجاری شهرستان ملایر دانست و اضافه کرد: دولت با تمام توان پای کار آمده، فعالان بخش خصوصی نیز با وحدت و وفاق درحال پیگیری امور برگزاری جشنواره هستند.
وی با اعلان اینکه این جشنواره باید به فرصتی برای رشد و توسعه همه جانبه شهرستان تبدیل گردد، اضافه کرد: افق روشنی با کسب برند جهانی مبل و منبت برای ملایر ترسیم شده و باید در تمامی جوانب به سمت وسوی جهانی شدن برویم.
اسماعیلی هنر - صنعت مبلمان و منبت را بستر تحول شهرستان ملایر دانست و اظهار داشت: اصحاب رسانه شهرستان با هنر خود، در جریان برگزاری جشنواره مبل و منبت، تصویر زیبایی از ملایر را به ایران و جهانیان مخابره می کنند.
وی با اشاره به این که با برگزاری جشنواره مبل و منبت، اقتصاد شب پویا و رونق اقتصادی در شهرستان ایجاد می شود، اشاره کرد: مجموعه تفریحی، توریستی و گردشگری جهان کوچک (مینی وُرلد) نیز هم زمان با عید سعید غدیر خم، میزبان مراسم اختتامیه جشنواره مبل و منبت ملایر است.
فرماندار ویژه ملایر با تکیه بر این که همه مردم و فعالان بخش خصوصی باید در این پویش بزرگ احساس تکلیف کنند، اشاره کرد: از هشتم تا شانزدهم تیرماه هم زمان با برگزاری جشنواره مبل و منبت، هر شب و هر روز شاهد برگزاری جشن ها و برنامه های متنوع فرهنگی در نقاط مختلف شهرستان هستیم.
اسماعیلی اضافه کرد: برخی از میهمانان خارجی و رایزنان تجاری و اقتصادی کشورهای مختلف در این مراسم حاضر شده و در طول برگزاری جشنواره نیز میزبان رایزنان و سفرای کشورهای مختلف خواهیم بود.
وی افزود: هر شب یک رویداد و جشن در نقاط مختلف این شهرستان پیش بینی شده و تمام تلاش ما بر این است تا بتوانیم روزهای خوب و خاطره انگیزی را برای هم وطنان رقم بزنیم.
فرماندار ویژه ملایر با اعلان اینکه آمادگی خوبی برای اسکان و پذیرایی مسافران و گردشگران داریم، اضافه کرد: برنامه های تفریحی و فرهنگی و تجاری، تخفیف های خوب، جایزه ویژه خودروی شاهین و دیگر جوایز پیش بینی شده است.
وی اظهار داشت: با عنایت به هم زمانی با دهه ولایت، برنامه های متنوع فرهنگی و مذهبی نیز تدارک دیده شده است.

در تلاش هستیم از ظرفیت کشور گرجستان برای واردات چوب بهره مند شویم
حجت الاسلام احد آزادی خواه نیز در گزارش لباس دونی به نقل از مهر با اشاره به این که با برگزاری این جشنواره شرایط گردشگری خوبی برای بازدید مسافران و گردشگران مهیا شده است؛ اضافه کرد: تیم اجرائی در این شهرستان کوشش کرد تا دهه ولایت در ملایر به نحو مطلوب اجرا شود و ظرفیت ها و توانمندی های شهر را در عرصه های مختلف معرفی نماییم.
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه رییس اتاق مشترک ایران و ارمنستان و نایب رییس اتاق مشترک ایران و گرجستان برای حضور در این جشنواره به ملایر سفر می کنند، بیان کرد: در تلاش هستیم از ظرفیت کشور گرجستان برای واردات چوب، تهاتر و صادرات مبل و منبت بهره بگیریم و از روزهای آینده میزبان مهمانانی از کشورهای مختلف و مدیران در سطح کشوری هستیم.
وی با اشاره به ساخت تیزر تبلیغاتی جشنواره توسط هنرمندان ملایری، اظهار داشت: با آماده سازی این تیزر، هنر صنعت مبلمان و منبت بوسیله رسانه ملی به معرض نمایش گذاشته شده است.
حجت الاسلام آزادیخواه با اعلان اینکه با تلاش مستمر فرماندار ملایر شرایط خوبی برای برگزاری جشنواره برقرار شد و فضای شهرستان فضای جشنواره ای برای ورود گردشگران و مسافران شده، تصریح کرد: به بهانه جشنواره، جهانی شدن مبلمان و منبت ملایر را جدی تر از قبل دنبال می نماییم.
آماده میزبانی از مسافران و گردشگران هستیم
در ادامه، ابراهیم جلیلی به خبرنگار مهر اظهار داشت: حدود ۲۶۰ اتاق و یک هزار و ۱۰۰ تخت برای اسکان مسافران و توریستهایی که برای حضور در جشنواره مبل و منبت وارد این شهرستان می شوند درحال خدمات رسانی است که در صورت نیاز افزایش تعداد اتاق ها از ۲۶۰ مورد به حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ اتاق را نیز پیش بینی کرده ایم.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر اظهار داشت: علاوه بر این، مدارسی در ملایر، سامن و شهر جوکار تجهیز شده که حدود ۵۴ مدرسه با ۱۹۰ کلاس درس برای پذیرایی و اسکان مسافران پیش بینی شده است؛ برخی مراکز خاص همچون میهمان سرای ادارات دولتی و مراکز عمومی مثل راهدارخانه ها، برای اسکان اضطراری مسافران در نظر گرفته شده است.
وی افزود: با عنایت به این که عده ای از مسافران تمایل به اقامت در مراکز باز همچون پارک ها و بوستان ها بصورت کمپ و چادر دارند، در همین راستا پارک کوثر و محوطه فضای سبز ترمینال تهران برای اقامت این مسافران پیش بینی شده و هماهنگی لازم با فرمانده انتظامی شهرستان و معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ملایر برای تامین امنیت آنها انجام شده و فهرست تأسیسات اقامتی تحت نظر میراث فرهنگی و شماره تماسهای ستاد اسکان چاپ شده و در ورودی های شهر نصب می شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر با اشاره به این که راهنمای گردشگری در اماکن مستقر است، اضافه کرد: سفارش ها و هماهنگی های لازم برای مشایعت و راهنمایی مسافران و حمل و نقل رایگان درصورتی که تقاضا باشد، بوسیله محل اسکان و بازار مبل با دستگاه های متولی همچون راه آهن، پایانه مسافربری و مراکز اقامتی و تجاری انجام شده است.
وی با تکیه بر این که فعالیت تمامی مراکز تفریحی، توریستی و مذهبی با دستگاه های متولی در زمان برگزاری جشنواره و سفرهای تابستانی انجام شده، اظهار داشت: اعطای بلیت رایگان جهت استفاده مسافران از مراکز زیرپوشش میراث فرهنگی، سالن های ورزشی و استخر زیرپوشش ورزش و جوانان، اماکن زیرپوشش اوقاف و امور خیریه و شهربازی هماهنگ شده و مراکز فروش مبلمان می توانند نسبت به تهیه این بلیت ها اقدام و به مسافران عرضه کنند.

وجود ۶ هزار واحد تولیدی مبلمان و منبت در ملایر
یدالله کریمی نیز به خبرنگار مهر بیان کرد: به شهر ملایر و فرهیختگان و هنرمندان منبت کار آن افتخار می نماییم که هنر خودرا در جهان ثبت و ضبط کردند.
رئیس اتحادیه درودگران مبل و منبت ملایر اضافه کرد: هم اکنون، بیش از ۶۵ درصد تولید مبلمان و منبت کشور در ملایر به انجام می رسد و ۶ هزار واحد تولیدی مبلمان و منبت در سطح این شهرستان فعال است و برای بیش از ۲۰ هزار نفر بطور مستقیم و ۳۰ هزار نفر بطور غیرمستقیم اشتغال به وجود آورده است.
وی اظهار داشت: در امتداد برگزاری چهارمین جشنواره مبل و منبت، ۱۰ نمایشگاه در شهر جوکار، ۲۰ نمایشگاه در روستای دهنوآورزمان و ۶۰۰ نمایشگاه و فروشگاه در شهر ملایر آماده عرضه مستقیم تولیدات مبلمان و منبت هستند.
کریمی در ادامه، با اعلان اینکه تخفیف ۱۰ درصدی برای خریداران مبلمان و منبت در چهارمین جشنواره اعمال شده، افزود: زیرساخت های لازم در مناطق فروش مبلمان و منبت همچون بازار بزرگ مبل، شهرک تخصصی مبلمان و منبت حاجی آباد، بلوار شهید بهشتی و خیابان کارآفرین مهیا شده و آماده بازدید و خرید مردم است.
وی افزود: پیش بینی می شود چهارمین جشنواره ملی مبل و منبت ملایر، حدود یک هزار میلیارد تومان آورده مالی برای فعالان این حوزه و تمامی بخش ها به همراه داشته باشد.
وی بیان کرد: امسال برای جلب هر چه بیشتر رضایت مندی خریداران، در حوزه های طراحی، ساخت، کیفیت رنگ و پارچه، تولیدات مبلمان منبت ملایر ارتقا یافته است.
رئیس اتحادیه درودگران مبل و منبت ملایر افزود: همه کمیته های در رابطه با این جشنواره تلاش نموده اند یک جشنواره پویا و کارآمد اجرا شود و در مناطق چهارگانه فروش مبلمان و منبت همچون بازار مبل، بلوار شهید بهشتی، خیابان کارآفرین و شهرک تخصصی مبلمان حاجی آباد، زیرساخت های لازم فراهم و آذین بندی و نصب بنرها انجام شده است.
کریمی با اعلان اینکه در این جشنواره مشوق های خوبی برای خریداران مبلمان و منبت در نظر گرفته شده، اظهار داشت: جایزه ویژه این جشنواره یک دستگاه ماشین شاهین است که توسط فعالان این هنر صنعت تهیه شده و بصورت قرعه کشی به خریداران خوش شانس اهدا می شود.


منبع:

1402/04/15
15:59:05
5.0 / 5
285
تگهای خبر: پوشش , تخصص , جشنواره , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لباس دونی