در مركز نوآوری صنایع سرگرمی اصفهان؛

درمان ترس از رانندگی به واسطه بازی های کامپیوتری صورت می گیرد

درمان ترس از رانندگی به واسطه بازی های کامپیوتری صورت می گیرد

لباس دونی: مرکز نوآوری صنایع سرگرمی اصفهان، یکی از قطب های مهم پژوهشی در زمینه بازی های کامپیوتری است که بواسطه بازی ها، خیلی از بیماریها همچون درمان ترس از رانندگی را درمان می کند.به گزارش لباس دونی به نقل از مهر، «مرکز نوآوری صنایع سرگرمی» در دانشگاه اصفهان یکی از قطب های پژوهشی، آموزشی و کارآفرینی در حوزه بازی های کامپیوتری است که از سال ۹۸ با رویکرد تقویت زیرساخت های آکادمیک این صنعت نوپای کشور در راه تولید بازی های جدی گامهای مؤثری برداشته است.
این مرکز با ایجاد امکانات و تجهیزات به روز همچون لابراتوار حقیقت مجازی، افزوده و ترکیبی، لابراتوار بوردگیم، استودیو تولید انیمیشن، لابراتوار ثبت حرکات و لابراتوار تست عملکرد از تیم ها و نیروی انسانی ماهر و علاقمند در این عرصه و تولید بازی های جدی با نگاههای مختلف آموزشی و درمانی حمایت می کند.
در این گزارش برخی از بازی های جدی که توسط تیم های مختلف پژوهشی و با حمایت این مرکز ساخته شده را مرور کرده ایم؛ بازی هایی که با کارکردهای مختلفی چون کمک به روند درمان بیماری های حرکتی، تقویت مهارت های شناختی، تقویت حافظه کودکان و درمان ترس طراحی شده است.
بهبود ضعف عضلانی با یک بازی کامپیوتر ای- حرکتی
این بازی با هدف بهبود توان بخشی جسمی _ حرکتی و هماهنگی های عصب عضله برای کودکان دارای ضعف عضله و بیماران سکته مغزی طراحی شده است. تیم طراح این بازی از یک سنسور لیپ موشن جهت تشخیص حرکات دست و کنترل دو بازی مسابقه خودرو و بولینگ بهره برده است.
هدف این پروژه، ایجاد بستری مناسب برای پوزیشن گیری صحیح دست است که به تقویت عضلات دست، افزایش هماهنگی عصب-عضله برای کودکانی که ضعف عضله دارند و هماهنگی دو دست برای بیمارانی که گرفتار سکته مغزی شده اند، منجر می شود. همینطور به افزایش توانایی فرد در ایجاد ضربه در جهت مناسب و با نیروی کافی هم کمک می نماید.
بازی با محوریت گفتار درمانی کودکان
کودکانی که مبتلا به اختلال گفتار و زبان هستند، چون نمی توانند بموقع مفهوم پیام خویش را به دیگران منتقل کنند، به مرور زمان به علت عدم برقراری ارتباط موفق با همسالان خود از همراهی با آنان سر باز می زنند و کمتر در محیط های اجتماعی قرار می گیرند. این مشکل و یافتن راهکاری برای بهبود آن انگیزه ای برای طراحی یک بازی جهت کمک به کودکانی از این دست شده است.
به همین منظور تیم طراح این بازی با ساخت یک نسخه بازی کامپیوتری که با صدا صورت می گیرد، کوشیده تا گفتار درمانی با تکرار کلمات از طرف کودک، را با سرگرمی همراه کند تا علاقه او به ادامه دادن درمان و در نتیجه اثربخشی بیشتر باشد. طی انجام بازی کودک در حینی که برای برنده شدن و اتمام بازی تلاش می کند، با ادا کردن کلمات سبب بهبود تدریجی اختلالات گفتاری خود می شود.
کنترل درد در بیماران گرفتار سوختگی در یک بازی مبتنی بر حقیقت مجازی
تعویض پانسمان بیماران سوختگی بخصوص در مورد کودکان بسیار دردآور است؛ تا جایی که برای کاهش درد آن از روش های دارویی (تزریق مورفین) استفاده می شود. اما در مرکز نوآوری صنایع سرگرمی بازی ای با تاکید بر حقیقت مجازی طراحی شده تا حس درد موقع تعویض پانسمان در بیمار را کم کند.
این بازی یک محیط برفی فانتزی دارد که در آن، تعدادی آدم برفی به سمت بازیکن می آیند که میتوان با خیره شدن، آنها را از بین برد. این بازی هم سبب انحراف حواس بیمار می شود و هم حس سرما را به او منتقل می کند که هر دو در کاهش حس درد ناشی از تعویض پانسمان مؤثر هستند.
افزایش هماهنگی چشم و دست در کودکان مبتلا به اتیسم با یک بازی حرکتی
در این بازی کامپیوتر ای-حرکتی به کمک سنسور کینکت، حرکات بازیکن کنترل می شود. در طراحی این بازی میوه هایی از سمت مقابل پرتاب می شود که کودک اوتیستیک باید آنها را ردیابی کرده و به صورت مجازی در هوا بگیرد که سبب افزایش هماهنگی چشم و دست کودک می شود. بعلاوه وجود صورتکی در کنار بازی که حالت آن با عملکرد کودک مرتبط می باشد، به بهبود توانایی وی برای تشخیص حالات روحی از چهره منجر می شود.
درمان آتروفی ماهیچه با استفاده از یک بازی کامپیوتر ای
قبل از معرفی این بازی لازم است بدانیم که بیماری آتروفی ماهیچه چیست. آتروفی ماهیچه یک بیماری عضلانی و کاهش بافت عضله است که در اثر عدم کارکرد یک عضله به خاطر آسیب، کم تحرکی یا سالخوردگی ایجاد می شود.
ز آنجاییکه این بیماری که با برنامه های ورزشی هدفمند قابل اصلاح است، در مرکز نوآوری صنایع سرگرمی یک بازی کامپیوتری برای بهبود آتروفی عضلانی معلولان نشسته بر ویلچر طراحی شده که شبیه بازی Flappy Bird عمل می کند و پرواز پرنده طراحی شده در بازی، منوط به بالا بردن پای کاربر است که از راه یک بورد سنسور نوری تشخیص داده می شود.
درمان ترس از رانندگی با حقیقت مجازی
غلبه بر ترس از رانندگی یکی دیگر از پروژه هایی است که با طراحی یک بازی در مرکز نوآوری صنایع سرگرمی دانشگاه اصفهان دنبال شده است. از آنجاییکه یکی از روش های درمان ترس از رانندگی، حساسیت زدایی با مواجهه منظم است، در این پروژه از راه فیلم برداری موقعیت های مختلف رانندگی با دوربین ۳۶۰ درجه و مواجهه دادن بیمار با آن طی جلسات درمانی حقیقت مجازی، غلبه بر ترس صورت می گیرد.

1402/01/29
00:54:30
5.0 / 5
289
تگهای خبر: آموزش , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لباس دونی