در كانون پرورش فكری؛

نشست شورای سیاستگذاری هفته ملی کودک انجام شد

نشست شورای سیاستگذاری هفته ملی کودک انجام شد

لباس دونی: نشست شورای سیاستگذاری هفته ملی و روز جهانی کودک در مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرا شد.به گزارش لباس دونی به نقل از مهر، در نشست شورای سیاستگذاری هفته ملی و روز جهانی کودک که با حضور اعضای شورای سیاستگذاری هفته ملی کودک روز ۹ مهر ۱۴۰۱ برگزار شد، حامد علامتی مدیرعامل کانون، محمود مروج معاون فرهنگی کانون، افسون امینی مدیرکل مرکز آفرینش های فرهنگی کانون و ابوالقاسم سلیمانی دبیر هفته ملی کودک حضور داشتند.
نمایندگانی از وزارت دادگستری، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، سازمان بهزیستی کشور، وزارت آموزش و پرورش، شهرداری تهران، نهاد کتابخانه های عمومی کشور، حوزه هنری کودک و نوجوان، نماینده کودک شبکه دو، نماینده شبکه کودک، بنیاد کودک، بنیاد رودکی، معاونت هنری برج آزادی، سازمان ملی تعلیم و تربیت، مجمع جهانی سادات، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از حاضران در این نشست بودند.
توجه به فرزندان شهدای مدافع حرم در هفته ملی کودک محقق می شود
حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری در قسمتی از این جلسه اظهار داشت: کودکان اصلی ترین سرمایه های هر کشوری هستند. هدف از برگزاری هفته ملی کودک این است که توجه افکار عمومی را به مفهوم عام و خاص به موضوع کودکان بیشتر جلب نماییم و تلنگری باشد برای کسانی که با موضوع های در رابطه با کودک در ارتباط هستند.
وی اضافه کرد: هفته کودک آغازگر کارهایی است که در یک سال آینده شکل می گیرد. درحقیقت در این هفته همه پای کار می آیند تا یک جریان را راه بیندازیم و همگی متوجه امر ضروری و مهم کودک شویم. حتما همه نهادها و دستگاه های همکار با هم افزایی می توانیم این امر مهم را رقم بزنیم.
سپس علامتی پیشنهاد برگزاری جلسه شورای سیاستگذاری هفته کودک بصورت فصلی را بیان کرد و افزود: بهتر است این جلسه در طول سال اجرا شود و به لطمه شناسی و بررسی موضوع های مختلف در این عرصه بپردازیم.
مدیرعامل کانون با تکیه بر هم افزایی با تمام دستگاهها و استقبال از کار گروهی و مشترک در هفته کودک اظهار داشت: همه دستگاهها، تشکل های مردمی و حلقه های خصوصی خودشان را میزبان بدانند.
وی افزود: امسال دو سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک و حوزه هنری کودک و نوجوان در این جمع حضور دارند، ان شالله بتوانیم همکاری خوبی داشته باشیم.
وی در کنار برنامه های گسترده در هفته ملی کودک، توجه به فرزندان شهدای مدافع حرم و کودکان خارجی خصوصاً کودکان افغانی مقیم ایران را از دیگر برنامه های این هفته اعلام نمود.
مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همین طور در آخر صحبت های خود از اقدام هایی برای تشکیل دبیرخانه علمی هفته کودک آگاهی داد.
فلسفه کانون پرورش فکری خدمت به کودکان و نوجوانان است
در ادامه محمود مروج معاون فرهنگی کانون ضمن تشکر از تمام دستگاه های اجرائی که در زمینه کودکان پیشگام هستند اظهار داشت: هفته ملی کودک فرصتی است تا بازتعریفی از وظایف خود داشته باشیم و با همفکری یکدیگر بتوانیم وضعیت کودکان را بهتر رصد نماییم.
وی اضافه کرد: موضوع کودکان را از دو دیدگاه می شود دید؛ اول از دید دوده که در کلام آنها اشاره های زیادی نسبت به کودک و دوران کودکی وجود دارد و در مواردی چون حق تغذیه، بازی، تعلیم و تربیت، توجه به کودکان لطمه دیده، حقوق مالی و… تاکید گردیده است.
مروج افزود: نگاه دیگر مربوط به دستورالعمل های بین المللی است. در کشور ما سازمان های دولتی و غیردولتی مختلفی در این عرصه فعال می باشند و همگی بر حقوق کودک در زمینه بهداشت، تعلیم و تربیت و… تاکید دارند.
معاون فرهنگی کانون اظهار داشت: فلسفه کانون پرورش فکری خدمت به کودکان و نوجوانان است. در فضای فرهنگی کانون کودکان که طبق تعریف یونیسف افراد زیر ۱۸ سال هستند دوست داشتنی و توجه زیادی نسبت به این گروه سنی وجود دارد.
وی اضافه کرد: عملکرد کانون در دو بخش تولید و فعالیت فرهنگی است. در بخش تولید، انتشارات کانون، تولیدات پویانمایی، سرگرمی های سازنده، تئاتر و… وجود دارد و در بخش فرهنگی مراکز فرهنگی زیادی همچون مراکز خاص، کتابخانه مرجع، موزه ملی کودک، کانون زبان ایران در خدمت کودکان و نوجوانان است.
مروج در آخر صحبت های خود با قدردانی از حضور نمایندگان سازمان ها و نهادهای حاضر در این نشست، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را دارای فضایی امیدبخش، تربیتی و پژوهشی معرفی نمود که بیش از ۶۰ فعالیت فرهنگی هنری ادبی در آن صورت می گیرد.
برنامه های هفته ملی کودک اعلام شد
در بخش دیگر ابوالقاسم سلیمانی دبیر هفته ملی کودک با اشاره به محدود شدن برنامه های هفته ملی کودک در دو سال قبل به علت بیماری کرونا اظهار داشت: هفته ملی و روز جهانی کودک امسال هم با شعار «حال خوش کودکی، رنگ خوش زندگی» -که سال پیش عنوان شده بود- برگزار می گردد.
در ادامه مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل کانون درباره ی نحوه ی اجرای برنامه های هفته کودک توضیح هایی ارائه داد و اظهار داشت: اجرای نمایش، اجرای موسیقی، قصه گویی، برگزاری نمایشگاهی از کارهای کانون در مرکز آفرینش ها، عیادت از کودکان بستری در بیمارستان های تهران، نمایش فیلم، نمایش پویانمایی های منتخب جشنواره پویانمایی کانون، برگزاری نشست های تخصصی در رابطه با کودکان و.... همچون برنامه های هفته کودک به حساب می آید.
سلیمانی اظهار داشت: اجرای نمایش از طرف تماشاخانه سیار در نقاط مختلف، اجرای تئاتر، برگزاری کارگاه نمایش صحنه ای، برگزاری میز بازی شامل بازی های تولید شده در کانون از دیگر برنامه های در رابطه با روز جهانی کودک به حساب می آید.
گرامیداشت روز جهانی کودک به صورت گسترده در مراکز استانها برگزار خواهد شد
در ادامه افسون امینی مدیرکل آفرینش های فرهنگی کانون بر اهمیت کار برای کودک اصرار کرد و اظهار داشت: کار کودک به علت داشتن مخاطب خاص ما را با دو مخاطب مواجه می کند؛ اول خود کودک و بعد کسانی که با کودک در ارتباط هستند.
امینی به تشریح برنامه های هفته کودک پرداخت و اضافه کرد: گرامیداشت روز جهانی کودک به صورت گسترده در مراکز استانها برگزار می شود. در کانون ۶۲ فعالیت مختلف وجود دارد که در طول سال در مراکز صورت می گیرد و در همین راستا برای روز جهانی کودک در استانها ۳۱ بخش برنامه داریم.
برگزاری کارگاه های مختلف، کاشت نهال، برگزاری جلسه های هم اندیشی با فعالان حوزه کودک، تجلیل از فرزندان شهدا، جشن بادبادک ها و برگزاری ۱۳۰ کتابخانه سیار شهری و روستایی از برنامه هایی بود که از طرف امینی عنوان شد.
مدیرکل آفرینش های فرهنگی کانون در آخر اظهار داشت: در برنامه های هفته کودک بخش امداد فرهنگی به مناطق محروم و کم برخوردار بطور ویژه در استانها مورد توجه قرار می گیرد.
همچنین در آخر این جلسه حاضران به بیان پیشنهادها و نظرهای خود پرداختند. احیای طرح کانون مدرسه، برگزاری جشن های مختلف، نمایش تئاتر، نمایش فیلم، برگزاری نشست های تخصصی، اجرای برنامه برای کودکان لطمه دیده از موضوع های مطرح شده از طرف این اعضا بود.
ویژه برنامه های هفته ملی کودک از ۱۶ تا ۲۲ مهر ۱۴۰۱ در مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سراسر کشور برگزار می گردد.

1401/07/14
12:22:06
5.0 / 5
165
تگهای خبر: آموزش , تئاتر , تخصص , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لباس دونی