خانه سینما هرگونه خشونت احتمالی در کارهای فرهنگی هنری را محکوم نمود

خانه سینما هرگونه خشونت احتمالی در کارهای فرهنگی هنری را محکوم نمود

لباس دونی: جامعه اصناف سینمای ایران طی اطلاعیه ای اعلام نمود: هر گونه خشونت احتمالی خصوصاً خشونت جنسی در شیوه های مختلف آن در پروسه کارهای هنری - فرهنگی را محکوم می کند.


به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا از خانه سینما، جامعه اصناف سینمای ایران در این بیانیه اعلام نمود: شأن و عزت سینمای ایران در گرو همدلی، همراهی و مسئولیت پذیری حرفه ای تمامی فعالان آنست. خانه سینما بعنوان جامعه اصناف سینمای ایران هر گونه خشونت احتمالی خصوصاً خشونت جنسی در شیوه های مختلف آن در پروسه کارهای هنری – فرهنگی را محکوم می کند و شورای صیانت به استناد وظایف و اختیارات خود مندرج در اساسنامه خانه سینما، مسئولیت رسیدگی به هر گونه رفتاری مغایر با شئون فرهنگی و اخلاق حرفه ایی اهالی سینما را بر عهده دارد.
در ادامه این بیانیه آمده است: خانه سینما رسیدگی و پی گیری درباب احقاق حقوق کلیه افراد فعال در صنعت فیلم ایران که مورد هر گونه خشونت رفتاری قرار گیرند را از وظایف ذاتی خانه سینما می داند و در انجام آن از هیچ نوع اقدامی پرهیز نخواهد کرد. بدیهی است رسیدگی به این موضوعات با رعایت مطلق محرمانگی صورت خواهد گرفت. با این توصیف خانه سینما پیرو انتشار برخی اتهامات و شبهات مطروحه در این خصوص خصوصاً در فضای مجازی، بر خود واجب میداند به اطلاع کلیه اهالی سینمای ایران برساند:
۱ – شورای صیانت خانه سینما (متشکل از رییس هیأت مدیره، رییس شورای عالی داوری، سه نفر از شخصیت های معتمد و صاحب نام سینمای ایران به انتخاب مجمع عمومی خانه سینما، نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یک نفر عضو حقوق دان ) آمادگی دارد با رعایت اصول اخلاقی و قید محرمانگی به کلیه گزارش ها و شکوائیه های مطروحه رسیدگی کند و مشورت های حقوقی لازم را نیز به مراجعه کنندگان ارائه و در صورت لزوم، ارجاع موضوع به محاکم قضایی را نیز پیگیری کند.
۲ – شورای صیانت خانه سینما با هماهنگی و همراهی سازمان سینمایی کشور، اجرای احکام صادره را پیگیری می نماید.
۳ – هیأت مدیره و شورای صیانت خانه سینما مجدداً بر حمایت و دفاع از حقوق زنان شاغل در صنعت فیلم ایران به نحو مصرانه و مسئولانه اقدام خواهدنمود.
۴ – خانه سینما مسئولیت تهیه کنندگان و کارگردانان ارجمند سینمای ایران درباب رعایت شأن و منزلت همکاران سینمایی را امری انکارناپذیر دانسته و خواهان دقت و توجه لازم در این خصوص است.
در اختتام این بیانیه آمده است: گسترش نظام های ارتباطی و توسعه و رشد صنعت فیلم ایران، تقابل جدی با متخلفین از رعایت اصول اخلاقی و حرفه ایی را اجتناب ناپذیر کرده است و تمامی فعالان سینمایی ایران باید توجه داشته باشند که حرمت این خانه بر عهده تک تک اعضای آنست و نباید اجازه دهیم قلیلی رفتارهای ناپسند احتمالی برخی سینماگران به پای کثیری از دست اندرکاران سینمای پر افتخار ایران نوشته شود.
به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا، ۱۲ فروردین نیز بیانیه شماری از سینماگران زن نیز مقابل باج گیری جنسی در اعتراض به آنچه که «رواج خشونت و آزار جنسی در سینمای ایران» خواندند، منتشر گردید.
در این بیانیه آمده است: هرگونه خشونت، آزار و باج گیری جنسی در محیط کار از نظر ما محکوم است و برای توقف آن خواهان عواقب قانونی جدی برای متخلفین هستیم.منبع:

1401/01/15
10:02:59
5.0 / 5
297
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لباس دونی