نسل جوان با شعر و ادبیات بیگانه است

نسل جوان با شعر و ادبیات بیگانه است

لباس دونی: شاعر و استاد زبان فارسی، اعتقاد دارد نسل جوان به علت درگیری بیش از اندازه با تلفن همراه با ادبیات فارسی و شعر بیگانه شده است.


سیدحسین معصومی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، درباره به نظم درآوردن داستان حسنک تحت عنوان کتاب منظومه حسنک وزیر، اظهار داشت: از چند سال پیش کتاب هایی از نثر فارسی را به نظم در آوردم، یکی از مهم ترین آثار زبان فارسی منظومه ها هستند، مثلاً کلیله و دمنه توسط رودکی به نظم درآورده شده اما متاسفانه از آن اثری باقی نمانده است یا مرزبان نامه که به نظم درنیامده بود را به نظم درآوردم، کتابی مثل لهوف سید بن طاووس را منظوم کردم و دو جلد داستان راستان را هم سال جاری منتشر کردم.
وی با توضیح درباره علت انتخاب داستان حسنک وزیر، اضافه کرد: بر همین مبنا تصمیم گرفتم برای بزرگداشت خدمات استاد سیدکمال رضوی که شخصیت ادیب شاعر و نویسنده ای هستند، کاری انجام بدهم. روایت حسنک وزیر قطعه ای ادبی در تاریخ بیهقی است که به نثر زمان غزنوی نوشته شده و زندگی نامه او را در بر دارد، حسنک وزیر هم شاعر و ادیب و هم وزیر دربار بود، سنخیتی با سیدکمال الدین رضوی از جهت ادبی داشت. من خواستم داستان حسنک وزیر که مورد توجه خیلی از استادان ادبیات فارسی هم هست، به نظم هم دربیاید و آنرا به استاد رضوی که نزدیک ۷۰ سال به شهرستان الیگودرز، استان لرستان و در واقع تعلیم و تربیت کشور خدمت کرده است، تقدیم کنم و یادی از ایشان را زنده نگه داشته باشم.
این استاد ادبیات افزود: دوست داشتم که این کتاب را در زمان حیات استاد رضوی به ایشان تقدیم کنم اما متاسفانه ۲۰ روز پیش نشست ما به خاطر کرونا لغو شد و استاد هفته گذشته رحلت کردند البته فرزندشان، سیدرضا رضوی، که او هم استاد ادبیات فارسی است، اثر را دید.
معصومی در پاسخ به این سؤال که نثر بیهقی ساده و روان است، آیا به نظم درآوردن آن کار خواندن را سخت نمی کند، اظهار داشت: مشکلی که حالا در ادبیات فارسی داریم، متاسفانه به علت این است که دانش آموزان و دانشجویان با تلفن همراه و فضای مجازی سرگرم هستند و کمتر به شعر توجه می کنند و خواندن نثر ادبی مثلاً همین تاریخ بیهقی یا کلیله و دمنه بسیار برای آنها دشوار می باشد. خیلی از مخاطبان به من گفته اند که خواندن نثر کهن در کنار نظمی که من نوشته ام، به فهم متون بسیار کمک کرده است.
وی افزود: من قصد داشتم دانشجویانی که نثر بسیار پرارزش بیهقی را می خوانند در کنار آن با نظم آن هم آشنا گردند و با آن ارتباط برقرار کنند.
معصومی با بیان اینکه داستان های دیگری از تاریخ بیهقی مشابه داستان حسنک وزیر را هم احیانا به نظم در خواهم آورد، عنوان کرد: کتاب دیگری را هم در دست دارم اما ترجی می دهم در زمان انتشار درباره اش حرف بزنم.
داستان حسنک وزیر که برگرفته از کتاب تاریخ بیهقی است توسط سید حسین معصومی به نظم در آمده است است، در هفتاد و پنج صفحه و با شمارگان سه هزار جلدتوسط انتشارات کورش چاپ انتشار یافته است.
به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا، سید کمال رضوی در سال ۱۳۱۳ متولد شد، در سال ۱۳۳۰ در ۱۸ سالگی به استخدام وزارت فرهنگ درآمد، در سال ۱۳۳۳ به پیشنهاد مرحوم ابوالمجد فاطمی نژاد رئیس فرهنگ وقت، مدیریت دبستان نامجو را می پذیرد.
وی سالهای متمادی از محضر سه نفر از روحانیون دانشمند لرستان، مرحوم سید جمال الدین بربرودی و مرحوم محمود لوایی و مرحوم شیخ فضل الله ناصری بربرودی بهره علمی برد و در سال ۱۳۴۹ جهت ادامه تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی به مشهد عزیمت کرده و بعد از بازگشت به تدریس در دبیرستانهای الیگودرز می پردازد.
رضوی در سال ۱۳۶۰ پس از ۳۰ سال خدمت رسمی بازنشسته میشود اما عملاً تدریس غیر رسمی ادامه دارد تا سال ۷۰ که باردیگر دعوت به کار می شود و در سال ۷۳ مجدداً بازنشسته می شود اما همچنان فعالیت فرهنگی ایشان هرچند کمتر اما ادامه مییابد.
او طی این سالها به پژوهش فرهنگ و گویش الیگودرزی می پردازد و کتابی با عنوان گویش و فرهنگ الیگودرز در این حوزه در سال ۷۳ منتشر می شود اشعار و مقالات گوناگونی نوشته که گاها به چاپ رسیده است.
سید کمال الدین رضوی در سال ۱۳۶۹ بعنوان یکی از اعضای هیات موسس دانشگاه پیام نور مرکز الیگودرز انتخاب شده و سال ها رئیس انجمن ادبی فردوسی الیگودرز بوده است.
این استاد ادیب در ایام پایانی بهمن ۱۴۰۰ دارفانی را وداع گفت.


منبع:

1400/12/04
20:57:18
5.0 / 5
248
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لباس دونی