مروری بر یک شکوه تاریخی با نگاهی به چند نقاشی

مروری بر یک شکوه تاریخی با نگاهی به چند نقاشی

حضور مسلمانان در اسپانیا و پیشرفت هایی که در پی حضورشان در غرب رقم زده شد، سوژه چندین تابلو نقاشی توسط هنرمندان کشورهای مختلف بوده است.


به گزارش لباس دونی به نقل از الجزیره، فتح اندلس شروع پیشروی مسلمانان در غرب و اروپا بود. گوت ها که بر آن ناحیه حکومت می راندند، در این هنگام به مقابله با مسلمانان پرداختند اما در نهایت پادشاهی ویزیگوت ها سرنگون شده و مسلمانان بر اندلس چیره شدند. این واقعه بین سالهای ۷۱۱ تا ۷۱۸ میلادی رخ داده است.
فتح اسلامی اسپانیا مانند خیلی از حوادث تاریخی، سوژه ای برای خیلی از نویسندگان، شاعران و نقاشان بوده است. خصوصاً شکست رودریگو، پادشاه ویزیگوت ها در نبرد گوادالته در مقابل مسلمانان که سوژه خیلی از تابلوهای نقاشی شد.
شروع و اختتام حضور مسلمانان در اندلس را می توان در تابلوهای نقاشی ردیابی کرد. همچون هنرمندانی که به این مساله پرداخته است برناردو بلانکو پرز، نقاش اسپانیایی است.
نقاشی زیر اثر این نقاش اسپانیایی درباره نبرد «وادی لکه» است. رودریگو در این نقاشی با تاج پادشاهی اش روی ارابه نشسته و به سربازانش دستور حمله به مسلمانان را می دهد؛ در صورتیکه نمی داند کمی بعدتر مرگ در انتظار اوست و سربازانش هم پراکنده خواهند شد.


با حضور مسلمانان، کشاورزی و باغداری در اندلس رونق گرفت. مسلمانان محصولاتی را به اندلس بردند که قبل از آن در آنجا وجود نداشت مانند انجیر که به چین و هند هم صادر می شد. کاشت پرتقال، بادام و دیگر خوراکی ها نیز رواج یافت و به سفره های اروپایی وارد شد.
تابلو زیر که نقاشش ناشناس است، رونق کشاورزی در غرب به دست مسلمانان را نشان میدهد. در آن دوره گیاهانی کِشت می شد که بعدها به پیشرفت علم پزشکی نیز کمک کرد.ریاضیات و نجوم نیز در این دوره پیشرفت کرد و کتاب جبر و مقابله خوارزمی خیلی زود به اندلس رسید و پایه پیشرفت ریاضیات قرار گرفت. همین طور شاعران و ادیبان آن دوره نیز مورد تقدیر و حمایت شاهزادگان بودند.
یحیی بن محمود الواسطی، نقاش و خطاط عراقی در قرن ۱۳ میلادی نیز یک نقاشی با موضوع زندگی مسلمانان در اندلس دارد. وی در این تابلو تعدادی از علما را در یک کتابخانه ترسیم کرده است.تابلو زیر نیز سقوط غرناطه(گرانادا)، پایتخت مسلمانان در اندلس را نشان میدهد. گسترش اباحی گری در بین مردم این سرزمین و دور شدن تدریجی آنان از آموزه های اسلامی، کاهش قدرت نظامی مسلمانان و عدم اتحاد طوایف مسلمان در اندلس از عوامل سقوط این سرزمین اسلامی بود.
تابلو زیر اثر فرانسیسکو پرادیا، نقاش اسپانیایی، سقوط اندلس را به تصویر کشیده است.آنتونیو مونوز دیگر نقاش اسپانیایی است که در تابلویی به نام «خاطرات غرناطه»، به تاثیر خروج مسلمانان از اروپا و خاموشی رونقی که مسلمانان در آنجا شروع کردند، اشاره نموده است.

1400/11/10
14:25:19
5.0 / 5
314
تگهای خبر: سفر , محصولات , موزه , نقاشی‌
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لباس دونی