در هم اندیشی مشتركات فرهنگی ایران و افغانستان مطرح شد

مشکلات مهاجران افغانستانی و چند وعده

مشکلات مهاجران افغانستانی و چند وعده

لباس دونی: در دومین جلسه «هم اندیشی مشترکات فرهنگی ایران و افغانستان» برخی مشکلات مهاجران افغانستانی مطرح و از طرف مسئولان ایرانی وعده هایی برای حل آنها داده شد.


به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دومین جلسه «هم اندیشی مشترکات فرهنگی ایران و افغانستان» با حضور محمدمهدی ایمانی پور، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عبدالله مرادی، مشاور و دستیار وزیر کشور، علیرضا قزوه، عضو هیئت امنای موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران و مشاور ادبی رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مجتبی نوروزی، سرپرست اداره کل حوزه ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مجتبی رحمان دوست، دبیرکل جمعیت دفاع از ملت فلسطین، محمدجعفر محمدزاده، مدیر رادیو ایران، پرویز کرمی، رییس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی و دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت ریاست جمهوری و تعدادی از فعالان فرهنگی افغانستان انجام شد.
ایمانی پور درباره این جلسه اظهار داشت: از شعرها و صحبت هنرمندان و فعالان فرهنگی افغانستانی در این نشست وجود درد مشترک را حس کردم و به رنجم اضافه گردید. دعا می نماییم و دعا کنید که فراغ بالی ایجاد شود تا بتوانیم خدمت شایسته ای انجام دهیم.
او با اشاره به انتخاب مدیران جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بیان کرد: با انتخاب مدیران جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نشان دادم که افغانستان برای من مهم می باشد. ازجمله این انتصاب ها دکتر مجتبی نوروزی، بعنوان مدیرکل حوزه ریاست و دکتر علیرضا قزوه، بعنوان مشاور فرهنگی و ادبی هستند که به شدت در تلاش اند اقدامات موثری در زمینه افغانستان صورت گیرد.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درباره برنامه های آتی این سازمان در زمینه افغانستان اظهار داشت: تشکیل شبکه ای از نخبگان افغانستانی در سراسر جهان به همت آقای دکتر علیرضا قزوه را در دستور کار داریم. باتوجه به اینکه خیلی از نخبگان افغانستانی در کشورهای مختلف پراکنده شده اند، فرصت بی بدیلی را فراهم نموده است؛ بدین سبب می توان با ایجاد شبکه ارتباطی، موضوع فارسی آموزی را در سراسر جهان بطور جدی رونق داد.
حجت الاسلام ایمانی پور اضافه کرد: تلاش می نماییم راهی برای حضور هنرمندان و فعالان فرهنگی افغانستان در نمایشگاه های بین المللی ایجاد کنیم؛ چونکه برای بیان دیدگاه ها و حرف های جمهوری اسلامی ایران فرصت قابل توجهی ست و دراین زمینه همه تلاشم را خواهم کرد.
این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به توجه جمهوری اسلامی ایران به مسئله افغانستان اظهار داشت: در سالهای اخیر توجه به مسئله افغانستان افزایش می یابد و در جلسات سران قوا همیشه موضوع افغانستان طرح و فکر می شود. ازجمله مصادیق آن تشکیل سازمان ملی مهاجرت و پرداختن به موضوع تحصیل و مهاجرت است. درد افغانستان را بیش از گذشته حس می نماییم. به زودی مسائل مطرح شده در این جلسه، جلسه نخست و جلسه آتی جمع آوری و به مسئولان بالادستی ارائه خواهد شد.
در شروع این مراسم علیرضا قزوه، مشاور ادبی رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با معرفی میهمانان و شاعران و هنرمندان افغانستانی در سخنانی اظهار نمود: این جلسه در پی درخواست فعالان فرهنگی افغانستان در ایران و افغانستان برگزار شده است. بیش از همه رهبر انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای، تلاش دارند مشکلات امروز فرهنگیان و همه مردم افغانستان حل شود.
قزوه اظهار داشت: خانه ادبیات افغانستان در مشهد مقدس در حال آماده سازی ست و به زودی افتتاح می گردد و این مژده را باید بدهم که نمایشگاه خوش نویسان هنرمندان افغانستانی در داخل و خارج از کشور برپا خواهد شد.
در ادامه این مراسم حیدر محقق، رییس دارالقرآن کابل و همین طور مدیر کتابخانه عمومی این شهر از دیگر مهمانان این جلسه اظهار نمود: بحران ۴۵ ساله افغانستان، سبب سرخوردگی مردم این کشور و دنیا شده است. برای بحران افغانستان، باید از طرف شخصیت های سیاسی و فرهنگی ایران و افغانستان سیاست بهتر و عملیاتی تری اتخاذ شود.
مدیر کتابخانه عمومی شهر کابل در ادامه سخنان خود با اشاره به مشکلات کتاب و کتابخوانی در این شهر باتوجه به مشکلات فعلی شهر کابل بیان کرد: درحدود ۵۰ سال پیش علاقمند بودم تا شهر کابل یک کتابخانه بزرگ داشته باشد. در چند سال قبل این آرزو برآورده شد و با همت و تلاش مسئولین جمهوری اسلامی ایران حالا کتابخانه کابل ۱۵۰ هزار جلد کتاب دارد و تمام زیرساخت های این مرکز فرهنگی و کتابخانه تامین شده و به بهره برداری رسیده است. این کتابخانه اکنون مرجع حضور خیلی از دانشجویان و محصلین است و ما آنرا مدیون دولت جمهوری اسلامی ایران هستیم.
این فعال فرهنگی افغانستانی در ادامه سخنان خود با تشکر از مسئولین فرهنگی و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل اشاره کرد: اکنون مشکلی که بطور جدی کتابخانه و ذخایر عظیم آنرا تهدید می کند، نبود سیستم های ضدحریق است و امیدوار هستم قبل از این که صدمات و خسارت های جبران ناپذیری را بوجود آورد، راهی برای تامین امنیت برای این کتابخانه فراهم گردد.
در ادامه این جلسه، حمید عزیزی، استاد دانشگاه افغانستان و پژوهشگر مسائل افغانستان و سخنگوی پیشین حزب اسلامی در سخنانی ضمن برشماری مشکلات موجود در امور فرهنگی نخبگان فرهنگی افغانستان در ایران، با اشاره به اینکه متأسفانه ما شهروندان افغانستان هم سوسیالیسم و کمونیسم را در بدترین نوعش به نمایش گذاشتیم، هم دموکراسی و حکومت های دینی را، تاکید کرد: امروز هم مردم افغانستان اسیر تعریف های خاصی از حکومت در داخل کشورند که هم زمینه ساز ادامه جنگ و اختلاف است، بر این اساس، مهاجرین باید از چهارچوب جمهوریت و اسلامیتی که در انحصار افراد است، بیرون بروند و در در ساختار سوم قرار داشته باشند. این می تواند یک راهکار باشد.
این پژوهشگر مسائل افغانستان در ادامه سخنان خود اظهار نمود: نگاه امنیتی که در افغانستان وجود دارد، به شدت روی ماهیت، هویت و رسمیت مهاجرین تأثیر گذاشته و وقتی مهاجری به افغانستان برمی گردد، نگاه امنیتی به او، به چشم یک جاسوس است، به همین دلیل، مسائل مهاجرین در ایران بیشتر قربانی معاملات سیاسی می شود و در کنار آن، سردمداران و سیاست مداران در داخل افغانستان، در اظهارات و موضع گیری های شان به وضعیت مهاجرین هیچ توجهی ندارند.
عزیزی در انتهای سخنان خود، تاکید کرد: فشارهای مالی و اقامتی و همین طور زیاد بودن جمعیت شهروندان افغانستان در ایران، سبب شده مهاجرین در موضع ضعف قرار داشته باشند، و این موضع سبب شده که مهاجرین سکوت را ترجیح بدهند، برای اینکه هیچ کدام توانایی پرداخت هزینه های سکوت نکردن را ندارند.
سیدضیاء قاسمی، شاعر افغانستانی هم در سخنانی با تاکید بر حل شدن مشکلات ساختاری، فرهنگی و اجتماعی مردم افغانستان در سخنان کوتاهی اظهار نمود: جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای همسایه یکی از امن ترین و باثبات ترین کشورهای منطقه است و این را می طلبد که برای ادامه تحصیل، زندگی و همین طور بازار کار در ایران ماندگار باشیم.
او در ادامه اظهار داشت: توجه بیشتر مسئولان فرهنگی ایران را برای حل مشکلات اقامتی و ادامه تحصیل در ایران خواهانیم.
قاسمی در انتهای سخنان خود شعری از سروده های خودش را برای حاضرین چنین خواند:
«گاهی پدر شدیم و پسر را گریستیم
گاهی پسر شدیم و پدر را گریستیم
هر روز و شب، درست چهل سال می شود
ساعات تلخ پخش خبر را گریستیم
هر دم به خون خویش فتادیم و ساختیم
هی قبر تازه کوه و کمر را، گریستیم
مادر شدیم و از پس هر زخم انفجار
هی چشم های مانده به در را گریستیم
در خون نشست روسری دختران مان
رخسارگان قرص قمر را گریستیم
بعد از تو روزگار همانی که بود، ماند
هر سال ما قضا و قدر را گریستیم
بعد از تو نیز مثل خودت عاصی عزیز!
«شب را گریستیم، سحر را گریستیم»
در ادامه این جلسه بسم الله شریفی از شاعران افغانستانی مقیم ایران در سخنانی با اشاره به مشکلات عدیده دانشجویان افغانستانی اظهار داشت: ما برای ادامه آرمان های خود به ایران آمده ایم و کارهای خیلی خوبی را با جامعه فرهنگی ایران انجام داده ایم و هدف ما توسعه این کارهای فرهنگی در ایران است.
او در انتهای سخنان خود تاکید کرد: ما جوانان افغانستانی می توانیم در حوزه کسب وکار در فضای مجازی کمک های زیادی به جامعه خود داشته باشیم و خواهان مجوز و پروانه کسب وکار هستیم.
محمدصادق دهقان، دبیرِ خانه ادبیات افغانستان، با اشاره به اهمیت توجه به وضعیت اهالی فرهنگ و هنر داخل افغانستان بیان کرد: خیلی از ناشران در وضعیت ورشکستگی قرار دارند یا کتاب هایشان را در انبارها نگهداری می کنند و برخی از این آثار از بین رفته است. مشکلات حال حاضر نخبگان فرهنگی افغانستانی را در جلسه قبلی اعلام کردم و الان نیز مهم ترین مشکل را در حوزه اعطای روادید می دانم و اقامت ویژه برای فرهنگیان افغانستانی را که دارای سابقه بیشتری در ایران هستند خواستارم.
او در انتهای سخنان خود خواهان برگزاری دهمین جشنواره قند پارسی و برنامه ریزی برای برنامه روایت همدلی با هدف همدلی بیشتر بین ایران و افغانستان شد.
در ادامه مراسم پرویز کرمی، مشاور معاون علمی فناوری های ریاست جمهوری در سخنانی اظهار نمود: با غیرایرانیانِ مقیم در جمهوری اسلامی ایران، کارهای خیلی خوبی را در حوزه استارت آپ ها آغاز نموده ایم و عمده نیروهای انسانی مجرب در این عرصه از مردم افغانستان، عراق و سوریه هستند.
او در ادامه سخنان خود بیان کرد: میزان پذیرش غیرایرانی هایی که در شرکت های دانش بنیان مشغول به فعالیت هستند ۲۱ برابر شده؛ یعنی جمعیتی بیش از ۲۱ هزار نفر که بیشتر این جمعیت مربوط به دانشجویان افغانستانی ست و سال قبل نیز ۸۰ نفر را دراین زمینه جذب شرکت های دانش بنیان کرده ایم و ۵۰ نفر را امسال نیز بصورت بورسیه جذب شرکت های دانش بنیان کرده ایم.
پرویز کرمی در ادامه اظهار داشت: اگر دانشجویان افغانستانی درباره مطالبی چون استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان برای همکاری اعلام آمادگی کنند بعد از انجام مراحل اداری بسیار خوشحال خواهیم شد آنها را جذب نماییم. ایران و افغانستان از سرآمدهای حوزه علم و فناوری و ادبیات هستند. ما اکنون فیلمو را بصورت رایگان در اختیار مردم افغانستان قرار داده ایم و آنها را بدون هیچ هزینه ای عضو فیلمو کرده ایم تا امورات علمی و کاری آنها را تسهیل کرده باشیم.
در ادامه این مراسم، محمدجعفر محمدزاده در سخنانی با اشاره به مشترکات فرهنگی ایران و افغانستان همین طور افتراقات موجود دراین زمینه اظهار نمود: برای شهروندان افغانستان حالت اشک باری را دارم. به شاعران ایرانی علاقه مندم و شاعران افغانی را نیز به دیده احترام می نگرم. برای مرزهای ایجادشده باید پُلی پیدا کرد تا بهتر مناسبات را برقرار نماییم.
مدیر رادیو ایران در ادامه سخنان خود بیان کرد: یکی از پُرشنونده ترین برنامه های ما در ایران طبق اعلام مخاطبان رادیو ایران است. ما و مردم افغانستان از یکدیگر دور شده ایم و احساس خطر داریم از اینکه زبان فارسی در افغانستان لطمه ببیند. مردم افغانستان به زبان فارسی عشق و ایمان دارند و خیلی از مردم شریف این کشور شاهنامه و رباعیات خیام را از حفظ هستند و می خوانند.
او در ادامه اظهار داشت: بحث و گفت و گو درباره زبان پشتو بسیار مهمست و من معتقدم زبان پشتو یک زبان ایرانی بوده است. ما در رادیو ایران این آمادگی را داریم تا در مورد زبان پشتو و شعر در افغانستان بحث و گفت و گو نماییم.
محمدزاده در انتهای سخنان خود با اشاره به اینکه استودیوهای ما در خدمت نخبگان فرهنگی افغانستان است اظهار داشت: با تمام ظرفیت در خدمت هنرمندان و دانشجویان افغان هستیم و صدای شما را شنیدن در رادیو ایران برای ما یک افتخار است.
احمدی از دیگر هنرمندان افغانستانی در سخنان کوتاهی اظهار نمود: یکی از اشکالات ما عدم اعطای مجوز به هنرمندان افغانستانی و عدم صدور جواز کار و گواهی نامه رانندگی برای افغانیان مقیم ایران است.
این هنرمند افغانستانی در انتهای سخنان خود اظهار داشت: در صورت صدور جواز کسب وکار برای ما هنرمندان تعاملات کاری و حرفه ای ما با دیگر هنرمندان ایرانی بیشتر می شود و سبب بهبود وضعیت کاری ما خواهد شد.
همچنین در ادامه این جلسه عبدالله مرادی دستیار ارشد وزیر کشور در سخنانی با اشاره به مشکلات موجود مردم و نخبگان افغانستان در ایران اظهار داشت: با احترام به شأن و جایگاه مردم شریف افغانستان، مشکلات و نظرات شما را شنیدیم و ان شاءالله درصدد حل مشکلات موجود خواهیم بود.
او اضافه کرد: تلاش می شود که سازمان ملی مهاجرت در وزارت کشور تشکیل گردد و تمامی مشکلات موجود برای همه اتباع کشورها که در ایران زندگی می کنند، خصوصاً مردم افغانستان را در آن جا پیگیری و تسهیل نماییم. نگاه ما به مردم افغانستان در ایران نگاه فرهنگی و اجتماعی ست و موجبات رفاه این مردم شریف را در ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی فراهم خواهیم کرد.
مرادی با اشاره به اینکه دغدغه اصلی مردم افغانستان در ایران نگاه اقامتی ست، اشاره کرد: تلاش می شود که مدت اقامت چندماهه را برای شهروندان افغانستانی در ایران تمدید نماییم تا نگرانی های موجود را از مهاجرینی که در ایران زندگی می کنند برطرف نماییم. علاقه مندیم زمان حضور، زندگی، کار، درس و اشتغال را در ایران بیشتر نماییم و این امور سبب خواهد شد تا شهروندان افغانستانی بدون مشکل و دغدغه ماه های زیادی را در ایران اقامت داشته باشند.
دستیار ارشد وزیر کشور در انتهای سخنان خود اظهار داشت: به نمایندگی از وزیر کشور سلام ایشان را به شما می رسانم و گوش شنونده ای هستم برای شما و انتقال دهنده ای برای اعلام مشکلات شما به ایشان.
در بخش بعدی این جلسه مجتبی رحمان دوست نیز بر بهره مندی از ظرفیت های رسانه برای انتقال دغدغه اهالی فرهنگ و هنر افغانستان به مسئولان اشاره و بیان کرد: قرابت و دوستی دو ملت ایران و افغانستان از بین نمی رود. پیشنهادات مطرح شده در نشست قدم بزرگی ست و عناوینی که نیاز به قانون دارد بوسیله کانال های قانون گذار قابل پیگیری ست.
منبع:

1400/10/14
18:59:20
5.0 / 5
451
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لباس دونی