در مراسمی با حضور وزیر ارشاد انجام شد

تکریم و معارفه روسای پیشین و جدید پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات

تکریم و معارفه روسای پیشین و جدید پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات

به گزارش لباس دونی آیین تکریم و معارفه روسای پیشین و جدید پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن جلسات این وزارت خانه برگزار گردید.


به گزارش ایسنا و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در این آیین با بیان اینکه پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات باید بتواند پشتوانه دقیقی برای فعالیتهای این وزارت خانه در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری باشد، اظهار داشت: باید متناظر همه گروه ها و بخش های مختلف وزارت خانه گروههای قوی در پژوهشگاه ایجاد شود و از رئیس جدید این پژوهشگاه می خواهم این کار را پیگیری و مدیریت کند.

نیازمند نتایج پژوهش های پژوهشگاه هستیم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه ضمن اشاره به خدمات محمد سلگی رئیس پیشین این پژوهشگاه و تقدیر از خدمات او با بیان اینکه پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات نقش بسیار مهم و حیاتی برای مجموعه های دولت دارد اضافه کرد: در کمیسیون فرهنگی دولت و همینطور در شورایعالی انقلاب فرهنگی و همه نهادهای سیاست گذار، تصمیم گیر و تصمیم ساز در حوزه های فرهنگی به نتایج پژوهش های علمی و متقن پژوهشگاه نیاز داریم.
اسماعیلی همینطور با بیان اینکه پژوهش های پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در جلسات هیئت دولت عرضه می شود، تاکید کرد: سرعت و دقت پژوهشها بخصوص در حوزه های رصدی و کار پیمایشی بعنوان پشتوانه محکم برای مجموعه های فرهنگی کشور به شمار می آید.

نیازمند فهم مسائل فرهنگی هستیم
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه نیازمند فهم مسائل فرهنگی هستیم، از قاسم زائری بعنوان رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات خواست تا گزارش های اقدامات پژوهشی این پژوهشگاه را به صورت فصلی به این وزارت خانه عرضه نماید.
اسماعیلی افزود: همینطور رئیس پژوهشگاه باید به حوزه تولیدات که از موضوعات مهم می باشد هم توجه داشته باشد و در جهت ارتقای کیفی فعالیتهای فرهنگی و هنری این وزارت خانه قرار بگیرد.

پیمایش فرهنگی با دقت بیشتری پیگیری شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: پیمایش فرهنگی هم کار مهم و اصلی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات است که باید با دقت بیشتری آنرا پیگیری کرد.
او اظهار داشت: رئیس جدید پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات همینطور باید همکاری با موسسات علمی و پژوهشی متناسب را افزایش دهد و وظیفه من هم بعنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که در راه توسعه داخلی و ارتقای پژوهشگاه تلاش کنم.

تأکید بر جذب هیئت علمی
رئیس شورای هنر افزود: پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات باید به جذب هیئت علمی بپردازد تا این پژوهشگاه در تراز پژوهشگاهی علمی و دانشگاهی باشد.
او تاکید کرد: همینطور پژوهشگاه باید با شورای فرهنگ عمومی بعنوان یکی از پیشران های تحول در نظام حکمرانی فرهنگی کشور در جهت تحول اقدامات پژوهشی همکاری داشته باشد.

راه اندازی ۵۰ پروژه کاربردی با وزارتخانه
در این آیین محمد سلگی، رئیس پیشین پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات هم در سخنانی ضمن اشاره به بخشی از فعالیتهای چهارساله مدت حضور خود در این پژوهشگاه اظهار داشت: در این زمان تلاش شد تا قدم های مهمی در حوزه پژوهشی و علمی برداشته شود که از آن جمله میتوان به ۵۰ پروژه کاربردی با وزارت خانه در این زمان اشاره نمود. همینطور در این زمان شورای پژوهشی وزارت خانه افتتاح شد که منشاء آثار فرهنگی مهمی بود.
او اضافه کرد: فعالیت با استانهای مختلف کشور که مغفول مانده بود در این زمان شروع شد و تولید «داده» و راه اندازی دفتر نظرسنجی از دیگر اقداماتی بود که بر همین مبنا ۴۲ طرح مختلف هم در بخش نظرسنجی انجام شد.
سلگی ضمن اشاره به اینکه مطالعات کیفی را در دستور کار قرار داده ایم، اظهار داشت: در این زمان مرکز رصد را راه اندازی کرده و برای مرجعیت یابی پژوهشگاه در مراکز فرهنگی تلاش شد با مراکز مختلف و اصلی فرهنگی کشور همچون دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی و دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی همکاری داشته باشیم.

ارتقاء و گام روبه جلو اولویت فعالیتهای پژوهشگاه در آینده پیش رو
در بخش دیگری از این آیین قاسم زائری رئیس جدید پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات هم در سخنانی ابراز امیدواری کرد تا با حمایت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همت و همکاری کارکنان این پژوهشگاه آن چه را آقای سلگی و مدیران پیشین این پژوهشگاه فراهم آورده‎اند ارتقا دهند و گامی روبه جلو برداشته شود.

توجه به نیازهای وزارت فرهنگ در مسائل مبتلابه
او افزود: مأموریت اصلی این پژوهشگاه توجه به نیازهای وزارت فرهنگ در مساله مبتلابه است که در دستور کار پژوهشگاه در دوره جدید قرار خواهد گرفت.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات ضمن اشاره به اینکه این پژوهشگاه موسسه ای پژوهشی است، ابراز امیدواری کرد با حمایت وزیر و همت همکاران بتوانند به توسعه نیروی انسانی و فضای فیزیکی هم بپردازند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بر توجه بیشتر به شوراهای پژوهشی استان ها تاکید کرد و اظهار داشت: این شوراها در استان ها می توانند بهتر به تقویت پژوهش در استان ها بپردازند چونکه با مسائل فرهنگی منطقه خود آشنایی بیشتری دارند و قادر خواهند بود تحلیل مناسبی را به مرکز منتقل کنند.
در این آیین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهدای لوحی از خدمات محمد سلگی رئیس پیشین پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات اسلامی تقدیر و در ادامه حکم انتصاب قاسم زائری را بعنوان رئیس جدید پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات به او ابلاغ نمود.1400/10/13
23:05:18
5.0 / 5
339
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لباس دونی