تاکید بر برگزاری هفته های فرهنگی ایران و پاکستان

تاکید بر برگزاری هفته های فرهنگی ایران و پاکستان

به گزارش لباس دونی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با سفیر پاکستان در تهران بر برگزاری هفته های فرهنگی در شهرهای بزرگ ایران و پاکستان تاکید نمود.


به گزارش لباس دونی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در این دیدار اظهار داشت: سابقه تاریخی، فرهنگی و تمدنی دو کشور بسیار است و ایران و پاکستان در این حوزه ها دارای اشتراکات بسیاری هستند. خیلی از مشاهیر فرهنگی ما در منطقه هایی از پاکستان فعالیتهای فرهنگی داشته اند. ایرانی ها همواره نسبت به مردم پاکستان حس برادری و دوستی داشته و در طول یک قرن اخیر بزرگان پاکستان همچون اقبال لاهوری در ایران مورد توجه بوده اند و در مدارس ما شعرهای این شاعر بزرگ را زمزمه می کنند. همینطور مردم ایران با شخصیت های مهم پاکستان آشنا هستند و به اندیشمندان و نخبگان پاکستانی هم توجه دارند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به آشنایی با فرهنگ و هنر کشور پاکستان اظهار داشت: خیلی از شخصیت های پاکستانی در رشته های مختلف علوم انسانی در کشور ایران مورد توجه بوده اند و پاکستان امروز به رغم همه مشکلات منطقه توانسته علاوه بر مسائل سیاسی و اقتصادی، موضوعات علمی خویش را هم به خوبی پیش ببرد. با عنایت به پیشینه تاریخی و تمدنی و علاقه فرهنگی که میان دو کشور وجود دارد، لازم است روابط فرهنگی در حوزه های مختلف هنری مانند سینما، موسیقی و... گسترش یابد.
او تصریح کرد: یکی از سیاست های قطعی دولت سیزدهم در جمهوری اسلامی ایران توجه ویژه به گسترش فعالیتهای فرهنگی بین ایران و کشورهای همسایه است.
اسماعیلی در ادامه بر لزوم نشست مشترک وزرای فرهنگ دو کشور با هدف انعقاد تفاهمنامه برنامه های فرهنگی و هنری تصریح کرد.
او تصریح کرد: هر چقدر تلاش نماییم که مردم دو کشور ارتباط بیشتری با یکدیگر داشته باشند، این منجر به توسعه فعالیتهای فرهنگی مناسب و خوب بین ایران و پاکستان خواهد شد. میتوان هفته های فرهنگی برگزار و خواهرخواندگی های جدید بین شهرهای بزرگ دو کشور منعقد کرد و آنرا گسترش داد.
در این دیدار رحیم قریشی، سفیر کشور پاکستان در تهران هم اظهار داشت: ایران و پاکستان دارای قرابت های فرهنگی و تمدنی بسیاری هستند. 800 سال است که زبان رسمی ما در جنوب آسیا فارسی بوده و معماری و زبان دو ملت به یکدیگر نزدیک است.
سفیر پاکستان در تهران در بخش دیگری از صحبت های خود بر همکاریهای سینمایی، فرهنگی و هنری بین دو کشور تصریح کرد و اظهار داشت: دو کشور در طرح های مشترک سینمایی می توانند بر مبنای شخصیت های قهرمان دو کشور فیلم و یا سریال بسازند و آنرا به مخاطبان خود عرضه کنند.
او ضمن اشاره به سخنی از پیامبر اسلام در خصوص اینکه «اگر دانش در ثریا هم باشد مردمی از ایران به آن دست می یابند» اظهار داشت: بسیار افتخار می نماییم که وزیری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شده که درک عمیقی از فرهنگ دارد و ما به گسترش روابط فرهنگی و هنری بین دو کشور در حوزه های مختلف همچون برگزاری هفته های فرهنگی، خواهرخواندگی های میان شهرهای بزرگ دو کشور و... علاقه مند هستیم.
منبع:

1400/09/07
14:30:13
5.0 / 5
570
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لباس دونی