برگزاری دومین آیین ملی نکوداشت اهالی ویرایش

برگزاری دومین آیین ملی نکوداشت اهالی ویرایش

دومین آیین ملی نکوداشت اهالی ویرایش با تقدیر و تجلیل از ۱۰۰ نفر در ۲۰ گروه برگزار گردید.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایرنا به نقل از ستاد خبری بیست ونهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، دومین آیین ملی نکوداشت اهالی ویرایش با تقدیر و تجلیل از ۱۰۰ نفر در ۲۰ گروه به همت انجمن ویرایش و درست نویسی در خانه کتاب کتاب و ادبیات ایران برگزار شد.
در ابتدای این آیین سینا آقاجانی که به جای پدر مرحومش عباس حاجی آقاجانی تقدیرنامه ایشان را دریافت کرد، اظهار داشت: پدر به دلیل تواضع زیاد شناخته شده نبودند با این که شخصیت علمی و عرفانی داشتند تالیفات ایشان تحت عنوان اساطیر یونان در دانشگاه ها تدریس می شود.
در بخش دیگری از مراسم سیدعلی اکبر میرجعفری به عنوان ویراستار کتاب های درسی در سخنانی بیان نمود: ویراستار همواره در خدمت نویسنده است. وجود او با وجود نویسنده تعریف می شود ازاین رو تلاش کنید که نویسنده باشید.
همچنین جمال یزدانی، ویراستار خبر هم در بخش دیگری از مراسم اظهار داشت: ویرایش خبر همراه با خطر است چونکه اخبار مهم و ویرایش آن به دلیل کمبود زمان حساسیت خاصی دارد و کوچکترین سهل انگاری را برنمی تابد.
در ادامه این مراسم مرتضی کیا به نمایندگی از مرحوم شادروان محمدرضا حکیمی تقدیرنامه ایشان را دریافت کرد و طی سخنانی اظهار نمود: مرحوم حکیمی همه کتاب های خویش را خودشان با وسواس خاصی ویراستاری می کردند. کتاب الحیات را ۷ مرتبه و کتاب مرزبان توحید را ۲۰ مرتبه ویراستاری کردند.
در این مراسم از گروه مدرسان ویرایش؛ فرهاد طاهری، محمدمهدی مرزی، حسین جاوید، مهدی قنواتی، عبدالرحیم موگهی، سیدجلیل شاهری لنگرودی و از گروه مترجمان ویرایش بلد مژده دقیقی، امیرحسین ایمان زاده، محمد نجابتی، فاطمه مدیحی بیدگلی، سایه میثمی، سیدمحمدحسین میرفخرایی، علیرضا طاق دره و محمد معماریان مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفتند.
از گروه برنامه ساز فارسی دوست؛ زهره سربازی، داوود آجرلو، مهدی شاه رضایی، امیرحسین خرمشاهی، هدیه میری و از گروه ویراستاران کوشا؛ حسین پورشریف، مرضیه مرادی، مرتضی بهرامی خوشنودی، سید محمد دلال موسوی، محمدرضا یعقوبی، ندا ابن علی، مهدی نوری، اکرم دژهوست گنک، مرضیه نصیری، حسین یاغچی، محمدرضا یعقوبی، مونا سیف، سعید حسینیان، خدیجه ادهم، شهره زمانی، سعید سادات حسینی، سمیرا سادات میرنظامی، لیلا نبی فر، علیرضا اشتری، سجاد سرگلی و کیوان دهقان پور تقدیر و مورد تجلیل قرار گرفتند.
از گروه ویراستار داستان هم سید محمد حسینی؛ از گروه ویراستاران شعر علی عباس نژاد، نسرین تهرانی، علی محمد مودب و از گروه استاد یا ویراستاران شادروان محمدرضا حکیمی، محمدرضا باطنی، حسین جلال پور و عباس حاجی آقایی تقدیر و تجلیل به عمل آمد.
از گروه ویراستاران خبر؛ جمال یزدانی، محمد جواد کربلایی، محمدرضا حیاتی؛ از گروه نویسنده ویراستار دوست؛ محمد محسن عباسی ولدی و محمد حنیف تقدیر و مورد تجلیل قرار گرفتند.
در ادامه مراسم از گروه شیوه نامه نویس میرشمس الدین ادیب سلطانی، نادر خبازی دولت آبادی، سیامک کاظمی و محمد باقر انصاری؛ از گروه استاد پیشکسوت احمد سمیعی گیلانی، محمدعلی اسلامی ندوشن، بهاء الدین خرمشاهی، کامران فانی و علی کافی مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفتند.
در بخش دیگر مراسم از سید محمد حیدری اصفهانی بعنوان نویسنده رساله تقدیر و تجلیل شد و از گروه فعالان فجازی سید نرگس نظام الدین و زینب قاسمیان و از گروه مدرس نامه نگاری اداری وحید خلیلی اردلان تقدیر و تجلیل به عمل آمد.
از گروه نهاد ویرایشی؛ نکته پرداز پیشگام سمنان، ویراستاران واژه پرداز خودکار قرمز و از گروه رویداد فارسی دوست؛ جشنواره وب و موبایل، جشنواره فیلم فجر و جایزه معماری میرمیران مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفتند.
از گروه پدیدآور دانشور؛ محمد جعفر یاحقی، محمد مهدی ناصح و حمیدرضا نویدی مهر. از گروه ابزارساز ویرایش؛ رضا بختیاری فرد، حسین زاهدی، مسلم ابراهیمی، سعید مهرپویا، صابر راستی کردار، شرکت نرم افزاری مریم، وبگاه واژه یاب و ایوب کوکبی تقدیر و مورد تجلیل قرار گرفتند.
از گروه ویراستاران زبده؛ محمد جواد مهدوی، محمد طاهر چهارجوی، اصغر ارشادسرابی، حسین عطایی راد، جواد طهوریان و رضاخاکیانی و از گروه ویراستار فارسی آموخته آناهوسپیان تقدیر و تجلیل شد.
از گروه ویراستاران پیشکسوت؛ ابراهیم رضایی اول و علی سالیانی، از گروه ناشر ویراست دوست لوگوس، معارف، چاپ و نشر بین الملل، هرمس، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، شهرستان ادب، انقلاب اسلامی، نشر دانشگاهی مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفتند.
همچنین از گروه ویراستاران کوشا از افغانستان زهره هاشمی، علی جعفری و پروین ولی زاده؛ از گروه برنامه ساز فارسی دوست مریم نامور آزاد و سید اکبر میرجعفری و از گروه ویراستار کتاب های درسی سید اکبر میرجعفری تقدیر و مورد تجلیل قرار گرفتند.
به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا، آیین ملی نکوداشت اهالی ویرایش از سال ۱۳۹۹، به همت انجمن ویراستاران و موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، برای تجلیل از ویراستاران و متخصصان درست نویسی، به راه افتاده است.
بیست ونهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از ۲۴ آبان ماه شروع شده و تا یکم آذرماه ۱۴۰۰ با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پُرکنیم» در سرتاسر کشور برگزار می گردد.


منبع:

1400/09/01
16:22:44
5.0 / 5
822
تگهای خبر: تخصص , جشنواره , نمایندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لباس دونی