کتابخانه ای به مثابه یک قطب فرهنگی ملی

کتابخانه ای به مثابه یک قطب فرهنگی ملی

هشتاد و چهار سال قبل برمبنای نیتی که تجاری ایرانی داشت، کتابخانه ای بزرگ و غنی برای ارتقای فرهنگ عامه وقف آستان قدس رضوی شد و از آن روز تا کنون این کتابخانه هر سال بر طبق نیت های آن مرد فرهنگی بر مدار تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران می چرخد.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، مریم میقانی- رییس کتابخانه ملک - در یادداشتی که در اختیار ایسنا، قرار داده درباره این وقف این طور آورده است: «امروز ششم آبان است، هشتاد و چهار سال از وقف کتابخانه ملی ملک بر آستان قدس رضوی می گذرد. حاج حسین آقا ملک سوداگر مرد فرهنگی که در سال ۱۳۱۴ نیت ذهنی و همیشگی خودرا جهت پایه گذاری کتابخانه معظمی جهت استفاده"کافه و عامه سکنه ایران" و تحقق هدفی که آنرا ارتقای فرهنگ عامه می نامید، به منصه ظهور رسانیده بود؛ در ششم آبان سال ۱۳۱۶ این مجموعه عظیم و باارزش را وقف آستان ملایک پاسبان رضوی کرد تا شعبه ای باشد از کتابخانه ای که در مشهد مقدس و در حریم مطهر رضوی قرار داشت.
حاج حسین آقا که از اوان جوانی علاقه خودرا به خواندن کتاب و گردآوری کتاب های نفیس و منحصربفرد خطی نشان داده بود و تا آن زمان تعداد قابل توجهی از این آثار را گردآوری کرده بود، بعد از تشکیل هسته اولیه کتابخانه در مشهد مقدس و با انتقال آنها به خانه پدری خود واقع در بازار بین الحرمین بازار بزرگ تهران، این دفعه با وقف آن بر آستان قدس رضوی به صورتی تضمین ماندگاری این موقوفه باارزش را کرده و با اختصاص زمین ها و اموالی در خراسان آن زمان و همین طور دکان هایی در بازار بزرگ تهران، تامین منابع مالی جهت استمرار و حیات موقوفه خویش را تدبیر کرد.

این بزرگترین موقوفه فرهنگی که به گواه اهل فن یکی از شش کتابخانه برتر و باارزش کشور ایران است، محل رجوع فرهنگ دوستان و ایران شناسان از سراسر دنیا بوده و بعنوان یکی از گنجینه ها و ذخایر نسخه های خطی منحصربفرد شناخته می شود. مولفه ای که کتابخانه ملک را از سایر مراکز مشابه خود متمایز کرده، همت و نیت والای گردآورنده آن یعنی حاج حسین آقاملک بوده که با نیت حسنه وقف، تمام توان و توجه خودرا به این میراث ماندگار معطوف کرده و در وقف نامه خود شرایطی را جهت سار ی و جاری بودن آن و حفظ از رکود و خاموشی پیش بینی کرده است. در وقفنامه ۸۹۱۰ که با اهمیت ترین وقفنامه وی به حساب می آید بعد از بیان مسائل گوناگون جهت حفظ و حراست از گنجینه کتابخانه، نظیر ممنوعیت استعمال دخانیات در کل ساختمان و حتی انذار از تر کردن سرانگشتان به آب دهان جهت تورق کتاب ها و نسخ؛ تذکرات لازم جهت مرمت و صحافی کتب را نیز متذکر شده و به رسم همه علاقمندان و دوستداران کتاب، که امانت کتاب را راهی جهت از میان رفتن و مفقودی کتاب می دانند، امانت و خروج کتاب از کتابخانه را ممنوع کرده است.
ذهن باز و فراگیر واقف موجب درج نکاتی در وقف نامه ها شده است که هر انسان دغدغه مند و آگاهی را از توجه به این ظرایف و دقایق در آن برهه زمانی به تحسین و شگفتی برمی انگیزد.
به هر حال آشنایی با شخصیت برجسته و باارزش این واقف فرهنگی که در عصر و زمانه خود مطمئنا یگانه دوران بوده، راه را برای معرفی بیشتر و بهتر سنت حسنه وقف فراهم نموده و اذهان را به مقوله وقف فرهنگی بیشتر رهنمون می کند.»1400/08/08
09:13:51
5.0 / 5
605
تگهای خبر: تضمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس دونی