۳ خانه خلاق و نوآوری در زمینه کودک راه اندازی می شود

۳ خانه خلاق و نوآوری در زمینه کودک راه اندازی می شود

به گزارش لباس دونی دبیر ستاد فناوری های نرم وتوسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به برنامه های این معاونت برای ایجاد خانه های خلاق و نوآوری، اظهار داشت: در عرصه تولید محتوا و آموزش مناسب کودک، یادگیری و آموزش و اسباب بازی و گیم، پشتیبانی از 3 خانه خلاق ونوآوری در دستور کار قرار داده شده است.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، پرویز کرمی در سومین نشست فعالان فضای مجازی حوزه کودک و نوجوان اظهار داشت: هم اکنون کودکان به سبب لطمه پذیر بودن و نداشتن توانایی لازم در برخورد و تشخیص انواع محتوا، نیازمند توجه ارکان و لایه های مختلف همچون جامعه، والدین و حکمرانی هستند، همین طور با توجه به این که در کشور ما حدود ۲۰ درصد از افراد جامعه را کودکان می سازند، موضوع صیانت از کودکان در فضای مجازی حائز اهمیت می باشد و باید مورد توجه قرار گیرد.
کرمی افزود: خوشبختانه با تصویب سند استراتژیک صیانت از کودکان و نوجوانان و توجه این سند به موضوعات آموزشی، تربیتی، فنی و حقوقی، در زمینه پشتیبانی از تولید محتوا، خدمات ایمن و ابزارهای مورد نیاز برای مراقبت، اقداماتی خوبی صورت گرفته است. بدون شک اجرای این سند موجب می شود با دستورسازی، تقسیم کار مناسبی میان دستگاهها در امور صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی صورت بگیرد، وظایف هر دستگاه در این عرصه مشخص شود، موازی کاری صورت نگیرد و دستگاهها با هم افزایی به مقابله با لطمه های این فضا بپردازند.
تولید محتوای غنی برای مصون سازی
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه، تولید محتوای غنی و فاخر را از اقدامات مهم در تحقق مصون سازی دانست و بیان کرد: یکی از اقدامات مهم در امر مصون سازی، تولید محتوای غنی و فاخر است؛ محتوایی که شکوفایی خلاقیت کودکان را در پی داشته باشد، مورد پسند این قشر باشد و کودک با امید و انگیزه آنرا دنبال کند.
دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه با اشاره به این که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه نهادسازی می تواند به تولید چنین محتواهایی کمک نماید، اظهار داشت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از منظر مسئولیت اجتماعی و ملی در آماده سازی و پرورش کودکان اقداماتی صورت داده و در کنار آن به این حوزه بعنوان بازاری برای اشتغالزایی شرکت های دانش بنیان و خلاق نیز نگاه می کند.
پشتیبانی از شرکت های خلاق برای رشد اشتغالزایی
وی با تاکید بر این که با حمایت شرکت های خلاق و پلت فرم ها در این عرصه ضمن اشتغالزایی می توانیم به تحقق حکمرانی خوب در فضای مجازی نیز کمک نماییم، اظهار داشت: در سند استراتژیک صیانت از کودکان در فضای مجازی میان نهادهای حاکمیتی نوعی تقسیم کار ملی صورت گرفته است و ما در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تکالیفی را برعهده داریم.
پشتیبانی از ۳ خانه خلاق در زمینه کودک
کرمی با اشاره به برنامه های معاونت علمی برای ایجاد پلت فرم خانه های خلاق و نوآوری اظهار داشت: در این پلت فرم نقش منتورینگ و شبکه سازی و ایجاد تسهیلات در قالب صندوق های جسورانه تعریف شده است و ما در عرصه تولید محتوا و آموزش مناسب کودک، یادگیری و اسباب بازی و گیم، پشتیبانی از ۳ خانه خلاق را در دستور کار قرار می دهیم.
وی اشاره کرد: در این راستا با نظارت و رگولاتوری مرکز ملی فضای مجازی، قسمتی از کمک ها و حمایت های مربوط به ایجاد خانه خلاق را به خانه های خلاق حوزه آموزش و محتوای کودکان و نوجوانان فضای مجازی اختصاص خواهیم داد.
دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعلان اینکه متقاضیان باید برای اطلاع از جزییات بیشتر به سایت زیست بوم خانه خلاق ونوآوری مراجعه کنند، اشاره کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به هیچ عنوان دنبال ایجاد ساختاردولتی نیست و ذیل قانون تأسیس شرکت های دانش بنیان و شرکت های خلاق، برای حمایت و ارائه تسهیلات به بخش خصوصی و ایجاد ساختارهای نو توسط بخش خصوصی اقدام می کند.
توسعه و ترویج فضای مجازی مناسب کودک و نوجوان
«برگزاری رویدادها و جشنواره ها در موضوعات پویانمایی، بازی های کامپیوتری، سرگرمی، آموزش و یادگیری الکترونیک»، «حمایت از ایجاد پلت فرم های آموزشی و سرگرمی بمنظور تولید محتوای فاخر آموزش»، «همسو کردن رویدادها و جشنواره های حوزه کودک و نوجوان»، «همراهی نظام آموزش و پرورش در بهره برداری از محتواهای تولید شده» و«ایجاد مراکز ملی تولید محتوا در زمینه کودک و نوجوان با بهره گیری از هوش مصنوعی و نوآوری های اجتماعی» از دیگر پیشنهاداتی بود که توسط پرویز کرمی در این جلسه ارائه شد.
به نقل از معاومت علمی ریاست جمهوری، سومین نشست فعالان فضای مجازی حوزه کودک و نوجوان با حضور سید ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی با موضوع «توسعه و ترویج فضای مجازی مناسب کودک و نوجوان» اسم حسینی متولی برگزاری نشست و رؤسای تعدادی از شرکت های خلاق حوزه کودک ونوجوان بصورت آنلاین و نشست حضوری به همت مرکز ملی فضای مجازی انجام شد.
منبع:

1400/07/25
08:36:56
5.0 / 5
747
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لباس دونی