پیام تسلیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت آیت الله علامه حسن زاده آملی

پیام تسلیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت آیت الله علامه حسن زاده آملی

محمدمهدی اسماعیلی در پیامی ارتحال ملکوتی عالم ربانی آیت الله علامه حسن زاده آملی را تسلیت گفت.


به گزارش لباس دونی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، متن پیام تسلیت محمدمهدی اسماعیلی بدین شرح است:
«بسم الله الرحمن الرحیم
بلبلان را آرزویی جُز گل و گلزار نیست
عاشقان را لذّتی جز لذّت دیدار نیست
از سروش غیب دوشم آمد اندر گوش هوش
طالب حق را به غیر از دلبر و دل کار نیست
پر زنان پروانه بی پروا سرودی گرد شمع
عشق را باکی زخاک و آب و باد و نار نیست
«علامه حسن زاده آملی»
علامه ذوالفنون آیت الله حسن زاده آملی با یادمانی پر بهره از حکمت و معرفت، فقه و فلسفه، نجوم و هیئت، ریاضیات و ادب و مکارم اخلاق به آن سوی مرزهای هستی شتافت و در جوار حضرت حق آرام یافت. او هم اینک توفیق امتثال آن رؤیای شیرین "یَا حَسَن خُذِ الکِتَابَ بِقُوَّهٍ" را نصیب خویش گرداند و چشم به جمال جمیل حق گشاد.
علامه حسن زاده آملی به واقع دل داده ی عالم معنا بود که دیده اش از دیدار جمال یار مشعوف می شد و دل از لقای ذوالجمال، لبریز داشت و چه نیکو اظهار داشته بود:
«الهی دل بی حضور، چشمِ بی نور است؛ نه این صورت بیند و نه آن معنا الهی».
وی در خروش اعماق حیات پربار خویش، برای احیای مجدد لحظه های معنوی و زندگی آدمی در راه بندگی از همراهان استوار قله های آفتاب گرفته مرزهای دینی و علمی بود. این عارف دل سوخته و حکیم وارسته و دانشمند پیراسته ما، خود از بیدارگران اقلیم دانایی بود و با روایتی که از بیداری و بیدارگران در اختیار ما گذاشت طریق و طریقت حقیقت را درخششی باردیگر بخشید.
علامه حسن زاده در اشعارش معانی مجرده را به لباس زیبای شعر مزیّن و اشارات و لطایف و حقایق قرآن و گفتار ائمه اطهار «س» را با طبع لطیف به نیکویی با زبان شعر آسمانی نمود.

من مات قد و قامت موزون توام
مفتون جمال روی بیچون توام

حاشا که بگویمت تو لیلای منی
اما من دل باخته مجنون توام
«دیوان اشعار»
علامه حسن زاده آملی دل به جمال مطلق داد و «هر چه بادا باد» گفت و در الهی نامه اش دست به آسمان برد و اظهار داشت: «الهی هر چه پیش آمد خوش آمد که میهمان سفره توایم».
آن عالم بزرگ و متعهد در طول عمر پربرکت خود، آثار با ارزشی پدید آورد و تفکر دینی را در دائره ای وسیع ارتقاء بخشید. ایشان از مهم ترین شاگردان اساتیدی همچون علامه محمدحسین طباطبایی، آیت الله مهدی الهی قمشه ای، علامه ابوالحسن رفیعی قزوینی و علامه جامع ابوالحسن شعرانی بزرگ بودندکه همگی از چهره های برجسته فلسفی و عرفانی در زمینه های علمیه به شمار می آمدند. از مهم ترین آثار عرفانی علامه می توان به الهی نامه، شرحی بر فصوص ابن عربی و وحدت از دیدگاه عارف و حکیم و از آثار فلسفی ایشان، می توان به تصحیح و تعلیق شفای ابن سینا و نیز رساله صدکلمه اشاره نمود. این بزرگ مرد تاریخ علم و ایمان، ۲۵ رساله در علم ریاضی نیز برجای گذاشت و در ادبیات هم به تصحیح کلیله ودمنه و گلستان سعدی همت گماشت.
فقدان این شخصیت بی بدیل برای دوستداران معارف و لطائف الهی، ضایعه ای سنگین و جبران ناپذیر است.
اینجانب ضمن عرض تسلیت و تعزیت به حضرت حجت (عج) و همین طور مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای مدظله العالی، مردم شریف و عالم پرور آمل آن شهر هزار سنگر ایران اسلامی، حوزه های علمیه و دینیه و عموم سالکان طریق معرفت و دوستداران، شاگردان و پیروان آن عارف واصل، از درگاه ایزد منّـان برای آن فرزانه‌ی گرانقدر، علوّ درجات و مجالست با انبیاء و اولیاء (ع) را مسألت می نمایم.»1400/07/05
15:10:36
5.0 / 5
696
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لباس دونی