كارگردان تئاتر آیینی سمنان:

هنرهای نمایشی بستر ماندگاری مکتب حسینی است

هنرهای نمایشی بستر ماندگاری مکتب حسینی است

ایرنا-کارگردان تئاترهای آیینی استان سمنان اظهار داشت: حق طلبی و آزادی خواهی امام حسین(ع) بخصوص در واقعه عاشورا مکتبی ریشه دار است که یکی از علل ماندگاری این واقعه، نقل آن در چارچوب های هنری مختلف به ویژه قالب نمایشی و تعزیه است.


جواد رفیعیان روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در هر فرهنگ و تمدنی افسانه ها و روایاتی وجود دارد که سینه به سینه نقل شده و حدودا تمامی افراد آن جامعه با این داستان ها و روایات و افسانه ها آشنایی دارند.
وی اضافه کرد: در فرهنگ دینی ما هم واقعه عاشورا و ماه محرم رویدادی است که همگی از کودکی با آن آشنا هستند و بطور قطع یکی از علل ماندگاری این اتفاق نقل آن در چارچوب های هنری مختلف، بخصوص قالب نمایشی و به شکل تعزیه است.
کارگردان تئاترهای آیینی استان سمنان اظهار داشت: عزاداری به معنای عام کلمه برای کاهش آلام انسان نیاز است اما در مورد واقعه مهمی مانند عاشورا، عزاداری به شکل شیون و گریه، حالا بعد از ۱۴۰۰ سال بخش بسیار کمی از مبحث را به خود اختصاص دهد و بیشتر تمرکز و توجه باید به پیام و تفکر عاشورا باشد؛ به عبارتی شعور حسینی باید چندین برابر شور حسینی باشد.
رفیعیان بیان نمود: خیران با کمک به برگزاری مراسم فرهنگی و هنری که با محوریت شعور حسینی و تفسیر واقعه عاشورا برگزار می شود، می توانند نقش مهمی در تبدیل شور حسینی به شعور حسینی داشته باشند و در جریان سازی تفکر عاشورا و سخن امام حسین(ع) که فرمود: "مرگ با عزت بهتر از زندگی با ذلت است." بسیار موثر باشند.
به گزارش لباس دونی به نقل از خبرگزاری ایرنا، آخرین تئاتر آیینی به کارگردانی رفیعیان، نمایش "تاریخ فقط شمر بود و بس" به نویسندگی "علی حقیقت" آبان ۹۶ در تالار آفتاب سمنان به روی صحنه رفت.

1400/05/31
11:58:18
5.0 / 5
847
تگهای خبر: تئاتر , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لباس دونی