فعال فرهنگی و رسانه ای:

ضرغامی باید برای سونامی سفر در پساکرونا برنامه داشته باشد

ضرغامی باید برای سونامی سفر در پساکرونا برنامه داشته باشد

به گزارش لباس دونی یک فعال فرهنگی و رسانه ای با اشاره به اینکه جهان سرانجام کرونا را پشت سر می گذارد، اظهار داشت: وزیرمیراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی علاوه بر آمادگی در برخورد با سونامی سفر بعنوان چالش پساکرونا، برای مهار و مدیریت افرایش تقاضای گردشگری، از اکنون باید برنامه داشته باشد.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سیدعزت الله ضرغامی از طرف آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهوری بعنوان گزینه پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مجلس شورای اسلامی معرفی شده است؛ او از روز شنبه (۲۳ مرداد ماه) با حضور در کمیسیون فرهنگی بعنوان کمیسیون تخصصی و سایر کمیسیون های مجلس، برنامه های خودرا برای مدیریت این وزارتخانه ارائه و تبیین می کند.
در صورت رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ضرغامی، او سکان دار وزارتخانه ای می شود که گردشگری بعنوان یکی از بخش های مهم آن، در ۱۸ ماه گذشته در کوران شیوع ویروس کرونا با خسارتی حدود ۳۰ هزار میلیارد تومانی مواجه می باشد، خیلی از فعالان این صنعت از مدیران دفاتر خدمات تا راهنمایان گردشگری یا خانه نشین شده یا تغییر شغل داده اند؛ کارگاه های هنرهای سنتی و فروشگاه های صنایع دستی تعطیل و خیلی از صاحبان مشاغل کاملا بیکار شده اند.
اکنون وزارت میراث فرهنگی در انتظار مدیری است که دانش آموخته مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کارشناس ارشد مدیریت صنعتی است و هم اکنون دانشجوی دکترای ارتباطات است؛ او با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی دو دوره پنج ساله (۱۳۹۳-۱۳۸۳) ریاست سازمان صدا و سیما و در احکام جداگانه دیگری از طرف رهبر معظم انقلاب، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و همین طور عضو شورای عالی فضای مجازی بوده است.
ضرغامی با جامعه هنرمندان و فرهنگیان کاملا آشناست
بیژن مقدم روزنامه نگار و فعال فرهنگی و رسانه ای در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره سیدعزت الله ضرغامی گزینه پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: یک مدیر فرهنگی علاوه بر دانش و شناخت تاریخی، فرهنگ و تمدنی کشورش باید دارای بینش اقتصادی در زمینه فرهنگ باشد؛ باید توجه داشت که صنعت گردشگری جدا از خاصیت های و جاذبه فرهنگی، ماهیت اقتصادی هم دارد حتی در خیلی از کشورها، زیربنای اقتصادیست و حرف اول را می زند؛ در کشور ما هم درآمدهای صنعت گردشگری بهترین گزینه برای جایگزینی درآمدهای نفتی است؛ برای اینکه ایران از نظر منابع، ظرفیت ها و جاذبه های انواع گردشگری غنی است؛ البته موانع جدی هم برای توسعه گردشگری داریم.
فعال فرهنگی و رسانه ای اشاره کرد: اقتصاد متصل به صنعت گردشگری بعنوان دومین و با اهمیت ترین بخش در این وزارتخانه چند وجهی، می طلبد مدیری با خاصیت ها و دیدگاه چندبعدی فرهنگی و اقتصادی سکان دار آن شود؛ حال آنکه صنایع دستی هم که همه مولفه های اقتصادی از کارگاه های تولیدی کوچک و زودبازده تا استارتاپ ها و زنجیره تامین، از اشتغال و تبلیغات و بازاریابی تا صادرات و فروش محصولات هنری فرهنگی را در برمی گیرد.
وی اظهار داشت: مدیری با مختصات و مشخصات مهندس ضرغامی که یک سازمان بزرگ مانند صداوسیما را با بخش عمده ای از درآمدهای خود سازمان اداره کرده است، اساسا مفهوم اقتصاد مقاومتی، درآمد هزینه، خوداتکایی بودجه را در سطح کلان و احکام و تکالیف ابلاغی در قوانین سالانه بودجه که باید یک سازمان را به درآمدزایی هم برساند، درک می کند و الان در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می تواند از آن تجربه و توانمندی به خوبی استفاده نماید.
مقدم با اشاره اظهار داشت: ضرغامی در همه این سه دهه خصوصاً در دهه مدیریتی خود در رسانه ملی با طیف های مختلف جامعه هنر و هنرمندان و فرهنگیان کاملا آشنا است، مشکلات و مسائل شان را به خوبی می داند؛ و اکنون هم با خیلی از نخبگان فرهنگی و هنرمندان ارتباط دارد و قدرشناس و مشتاق آنها است.
ضرغامی باید برای سونامی سفر در پساکرونا آماده شود
مقدم اشاره کرد: وزارتخانه ای در قواره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با این شرایط امروز که با چالش تحریم اقتصادی و کرونا درگیر است، وزیر خسته و نشسته نمی خواهد؛ وزیری می خواهد که استان به استان ظرفیت های گردشگری را رصد کند و بشناسد، دائم در مسافرت باشد و از نزدیک چالش ها و فرصت ها را ارزیابی کند، ضرغامی این روحیه را دارد که خود حرکت نماید و در وزارتخانه و مدیران وزارتخانه حرکت و پویایی بوجود آورد این سبک مدیریتی ناشی از ذهن خلاق اوست.
اولین چالش ضرغامی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرونا است؛ اما جهان بالاخره کرونا را پشت سر می گذارد و شرایط تغییر خواهد کرد؛ در پساکرونا نخستین رویدادی که اتفاق می افتد میل مردم به سفر و گردشگری و جبران این فشردگی تقاضای سفر در دوران کرونا است؛ خود همین سونامی گردشگری نه فقط در ایران، بلکه در جهان هم می تواند یک چالش باشد، وزیر گردشگری باید برای مواجهه با این مساله هم آماده باشد و باید برنامه داشته باشد.
صداوسیما از ضرغامی مدیری شکیبا ساخت
مقدم با اشاره به سابقه مدیریتی ضرغامی در رسانه ملی اظهار داشت: تجربه طولانی مدیریت در رسانه ای با منتقدان و طرفدارانی از انواع طیف های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و هنری و... از هر گروهی حتی از رسانه های برون مرزی، او را به مدیری صبور و شکیبا با سعه صدر بالا تبدیل نموده است؛ در همان زمان جلسات مختلف با جامعه شناسان، ورزشکاران، هنرمندان و تهیه کنندگان فیلم و سریال با فعالان اجتماعی با گرایش های مختلف داشت، ظرفیت و آستانه تحمل و سعه صدر برای شنیدن انتقاد در همان جلسات در ضرغامی کاملا مشهود بود؛ بکارگیری همین روحیه و منش به وی در مدیریت فضای پرچالش و پر انتقاد میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و حل مسائل و مشکلات این حوزه ها کمک خواهدنمود.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سیدعزت الله ضرغامی رییس اسبق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی که برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هم ثبت نام کرده بود، روز چهارشنبه (۲۰ مرداد۱۴۰۰) از طرف آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری بعنوان وزیر پیشنهادی برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی معرفی گردید.
ضرغامی، متولد سال ۱۳۳۸ تهران، دانش آموخته مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کارشناس ارشد مدیریت صنعتی است و هم اکنون دانشجوی دکترای ارتباطات است.
ضرغامی با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی دو دوره پنج ساله (۱۳۹۳-۱۳۸۳) ریاست سازمان صدا و سیما و در احکام جداگانه دیگری از طرف رهبر معظم انقلاب، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و همین طور عضو شورای عالی فضای مجازی بوده است.
در دوران مدیریت ضرغامی در صداوسیما شبکه های سراسری مانند نسیم، پویا، نمایش، آی فیلم فارسی و عربی، ورزش، تماشا، سلامت، قرآن، آموزش، مستند و شبکه های تخصصی دیگری افتتاح شد.
تبدیل همه شبکه های آنالوگ به دیجیتال و راه اندازی برخی شبکه های با کیفیت اچ. دی/ HD طوری که مردم بدون استفاده از آنتن های قدیمی قادر به دریافت شبکه ها شدند، از دستاوردهای دوران کاری او بود.
او همین طور معاون امور مجلس و استانهای صدا و سیما (۱۳۸۳-۱۳۷۹)، معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (۱۳۷۶-۱۳۷۴)، معاون امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (۱۳۷۲-۱۳۷۱) و معاون امور مجلس وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح (۱۳۷۹-۱۳۷۶)، رییس کارخانجات صنعتی شهید حسن باقری، معاون فرهنگی و عضو شورای مرکزی جهاد دانشگاهی دانشگاه امیر کبیر را در سوابق و کارنامه مدیریتی و اجرائی خود دارد.منبع:

1400/05/26
16:34:04
5.0 / 5
976
تگهای خبر: آموزش , تخصص , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لباس دونی