از وین تا لندن با آثار و اندیشه های زیگموند فروید

از وین تا لندن با آثار و اندیشه های زیگموند فروید

به گزارش لباس دونی کتاب «آثار و اندیشه های زیگموند فروید» که اخیرا از جانب نشر نو انتشار یافته، شرحی موجز و در عین حال فراگیر از حیات فکری زیگموند فروید، از آغاز تجارب بالینی وی در وین دهه‌ی ۱۸۸۰ تا سالهای پایانی زندگی اش در دهه‌ی ۱۹۳۰ در لندن است.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، کتاب آثار و اندیشه های زیگموند فروید نوشته ژان میشل کینودو با ترجمه علیرضا طهماسب و مجتبی جعفری که اخیرا از جانب انتشارات فرهنگ نشرنو روانه بازار کتاب شده تلاش دیگری است برای شناخت فروید، پدر علم روانکاوی که در یک سده گذشته کتاب های گوناگونی در شرح آرا و نظریات وی به فارسی برگردانده شده است.

فهم و هضم آرای اندیشمندان بزرگ و کلاسیک کوششی است که عمری بلند و همتی بلندتر می طلبد. خصوصیت هایی چون گستره‌ی آثار و بعد زمانی و کژتابی های زبان و بافتار تاریخی ظهور اثر و هندسه‌ی فکری متناسب با این رفتار، خوانش آثار اندیشمندان کلاسیک را برای خواننده‌ی امروزین بسیار دشوار می کند. رویارویی با فروید هم از این قاعده برکنار نیست.

او نویسنده ای است بالیده در اواخر قرن نوزدهم اتریش و فرهنگ آلمانی که بدون شک از شکوفاترین ادوار اندیشه‌ی بشری است؛ نویسنده ای پرکار با قلمی هنرمند و خلاق که با پیشینه ای در پزشکی، عصب شناسی و زیست شناسی و گرانبار از فرهنگ و اندیشه‌ی وین اواخر قرن نوزدهم و سخت وامدار ایدئالیسم و رمانتیسم آلمانی، مفاهیمی نوآیین را در کار می کند تا طرحی نو از سازوکار ذهن آدمی دراندازد.

زیگموند شلومو فروید به انگلیسی Sigmund Schlomo Freud پدر علم روانکاوی در ۶ ماه مه سال ۱۸۵۶ در فری برگ به دنیا آمد. فروید کودکی اش را در خانواده ای فقیر گذراند و در وین دبیرستانش را تمام کرد. او دانش آموزی برجسته بود و به زبان های آلمانی، ایتالیایی، فرانسه، انگلیسی، اسپانیایی عبری، لاتین و یونانی تسلط داشت. او ادبیات را دوست داشت و آثار «ویلیام شکسپیر» را دنبال می کرد. «فروید» در هفده سالگی رشته پزشکی دانشگاه وین را شروع کرد و زیر نظر استادان به نام آن دوره تحصیل کرد. وی فلسفه و روانشناسی را هم در آن دوران دنبال می کرد و سال ۱۸۸۱ از مقطع دکترا فارغ التحصیل شد.

فروید نظریه شخصیت را تشریح کرد و رفتارهای کودکان و تاثیر آن بر بزرگ سالی را بررسی کرد. او بیشتر صدمه های افراد را حاصل دوران کودکی شان می دانست و مراحل زندگی کودک را به پنج مرحله تقسیم کرد که بر طبق این مراحل تیپ های شخصیتی را بیان نمود. وی «عقده ادیپ» را اولین بار سال ۱۸۹۹ در کتاب «تفسیر خواب ها» بیان نمود. خیلی از نظریات او برای آن زمان قابل درک نبود و برخی از آثارش را نازی ها سوزاندند.

زیگموند فروید از افراد بسیار تأثیرگذار بر تفکرات و اندیشه های قرن نوزدهم است. او کتاب های بسیاری نگاشته است که نتیجه ی سال ها پژوهش و تحقیقاتش هستند. خیلی از کتاب های وی شامل مقالاتش درزمینه ی فراموش کاری، هیپنوتیزم و درمان افراد مبتلا به بیماری‎ های عصبی است. او از بنیان گذاران اصلی علم روان کاوی است که توانست با گفته هایش علم های دیگر ازجمله روانشناسی، انسان شناسی، هنر و ادبیات را هم تحت تاثیر قرار دهد.

وی تفکرات انسان را کنکاش کرد و از تاثیر رفتارهای کودکی در بزرگ سالی صحبت کرد. باگذشت بیشتر از صدسال همچنان اندیشه هایش قابل بررسی و مطالعه است و در دانشگاه های سراسر دنیا تدریس می شوند. آثار وی در سه حوزه ی بالینی، فرهنگی و فلسفی و فراروانشناختی قرار گرفته اند و که سرآغاز شیوه های عملی روان درمانی هستند.

مروری بر کتاب «آثار و اندیشه های زیگموند فروید»

کتاب آثار و اندیشه های زیگموند فروید شرحی موجز و در عین حال فراگیر از حیات فکری زیگموند فروید، از آغاز تجارب بالینی وی در وین دهه‌ی ۱۸۸۰ تا سالهای پایانی زندگی اش در دهه‌ی ۱۹۳۰ در لندن است. این نگاه گاهشمارانه در آثار و اندیشه های زیگموند فروید به وضوح نشان داده است که چگونه آرای فروید پیوسته غنا یافتند و در قالبی درمانگرانه ریخته شدند. از آنجائیکه رهیافت های او، شامل مفاهیمی مانند عقده‌ی ادیپ و تأویل رؤیا، همچنان بر خیلی از رشته های دانش اثرگذارند، این درآمد گیرا و خواندنی هم به کار اهل فن می آید و هم برای هر علاقمند به روانکاوی و تاریخ اندیشه جذاب است.

ترجمه‌ی فارسی این کتاب با پیشگفتاری مفصل از مترجمان، با عنوان «چگونه فروید بخوانیم؟»، همراه می باشد. در این پیشگفتار به وجوه متعدد افکار و آثار فروید، همچون ریشه های تاریخی اندیشه‌ی او و سبک شناسی نوشته هایش، پرداخته شده و همینطور کلیدی برای درک بهتر آثار و نظریات فروید به دست داده شده است.

کتاب آثار و اندیشه های زیگموند فروید از درآمدی با عنوان «تفکری همواره در تحول» و شانزده فصل تشکیل شده است. در کتاب آثار و اندیشه های زیگموند فروید سیرِ اندیشه های فروید به ترتیب تاریخی بیان شده و تحولات فکری وی در دوره های مختلف، از جوانی تا سالخوردگی، معرفی و شرح داده شده و همینطور شرحی از زندگی فروید آمده است.

عنوان های فصل های شانزده گانه‌ی کتاب «آثار و اندیشه های زیگموند فروید» عبارتند از: «زیگموند فروید از ۱۸۵۶ تا ۱۹۰۰»، «هیستری و کشف روان کاوی»، «خودکاوی»، «تأویل رؤیا»، «نمود ناهشیار در زندگی روزمره»، «میل جنسی در کودکان»، «عقده اُدیپ و ناهشیار»، «انتقال و فنون و جلسه‌ی روان کاوی»، «چهار مورد از مشاهدات بالینی فروید»، «فراروان شناسی (۱۹۱۷ – ۱۹۱۵)»، «تعارض بنیادین سائق زندگی و سائق مرگ»، «ایگو و اید و سوپرایگو»، «ترس از دست دادن عزیزان و محبوبان»، «سایکوز و انکار حقیقت و دوپارگی ایگو»، «مذهب و تمدن: بدبینی یا روشن بینی؟» و «زیگموند فروید، از ۱۹۰۰ تا ۱۹۳۹».

ژان میشل کینودو در فصل های مختلف کتاب آثار و اندیشه های زیگموند فروید خطوط اصلی اندیشه‌ی فروید را ترسیم کرده و همینطور به معرفی آثار و نوشته های وی که مبین دیدگاه های اصلی و مهم و اثرگذارش هستند پرداخته و راهنمایی مناسب برای علاقمندان به مطالعه‌ی روان کاوی فروید به دست داده است.

روان پالایی، تداعی آزاد، مبانی درمان روان کاوی، میل جنسی، مفهوم انتقال، نامه های فروید به ویلهلم فلیس، اغوای واقعی و خیالی، خودکاوی و کشف عقده اُدیپ، اصول بنیادین تأویل رؤیا، پنج مکانیسم ناهشیار تغییر شکل محتوای رؤیا، عامل سانسور و واپس رانی، نمادپردازی در رؤیا، تکنیک تأویل رؤیا، لغزش های زبانی، لطیفه و رابطه‌ی آن با ناهشیار، اختلالات تحول روانی جنسی در کودکان، میل جنسی بهنجار در کودکان، پندارهای جنسی کودکان، استعداد انحراف چندشکلی، والدکُشی، اسطوره اُدیپ و ناهشیار، افول عقده اُدیپ، تکرار به جای یادآوری، نخستین نمونه از روان کاوی کودکان، لذت رنج، رویارویی سائق مرگ و سائق زندگی، تکرار و اجبار به تکرار و انتقال، روان شناسی جمعی و واکاوی ایگو، ایگو و اید، اضطراب و زبان در اسکیزوفرنی همچون موضوعات در رابطه با نظریات فروید هستند که در کتاب آثار و اندیشه های زیگموند فروید به آنها پرداخته شده است.

کینودو در درآمد این کتاب یادآور می شود که در شرح و معرفی روان کاوی فروید رهیافتی بالینی را برگزیده است، چون به اعتقاد او «افکار فروید از سنخ نظرورزی محض نیست بلکه پیوندی تنگاتنگ با تجربه‌ی روزمره روان کاوی دارد و شرح این تجارب بالینی است».

کینودو در ابتدای درآمدِ کتاب درباره تازه ماندن اندیشه های فروید در عصر حاضر و رویکرد خود در شرح این اندیشه ها و دلیل اتخاذ این رویکرد می نویسد: «اندیشه های اصلی زیگموند فروید امروز هم چون گذشته زنده است. اگر اندیشه‌ی فروید را برای خود فهم و معنا نماییم، درخواهیم یافت که از همان آغاز که از ذهن او تراویده، از پرمایگی شان هیچ کاسته نشده است. بنابراین است که آرای او را در چارچوب روایت اولیه و آن گونه که اولین بار پدیدار شده عرضه خواهم کرد... دفتر اندیشه های فروید خاتمه نیافته که هیچ، بلکه همچنان مفتوح است و به یمن دستاوردهای پی در پی فروید و پیروان او، پیوسته بر غنای آن افزوده شده است.» کینودو درباره زبانی که در این کتاب برای شرح اندیشه های فروید به کار گرفته می گوید که در نگارش این کتاب تا جای ممکن از کلمات روزمره بهره برده است، «زیرا فروید خود به آلمانیِ روشن و روان می نوشت».

درباره ژان میشل کینودو، نویسنده کتاب «آثار و اندیشه های زیگموند فروید»

ژان میشل کینودو (Jean-Michel Quinodoz)، متولد ۱۹۳۴، روان کاو سوئیسی است. از کینودو تا کنون چند کتاب و مقالات مختلفی در زمینه‌ی روان کاوی انتشار یافته است. همکاری با انجمن روان کاوی سوئیس و انجمن روان کاوی بریتانیا، راه اندازی بولتن انجمن روان کاوی سوئیس و سردبیری مجله‌ی بین المللی روان کاوی از فعالیتهای علمی اوست.

در بخشی از این کتاب با عنوان ملامت آشکار خود، ملامت پنهان دیگری است، آمده:

فروید به نکته‌ی بنیادین دیگری اشاره می کند و نشان داده است که سرزنش خود بیمار مالیخولیایی در عین حال حمله به مبحث است و این یعنی کناره گیری نارسی سیستیک ظاهری بیمار، احتمال روابط موضوعی ناهشیار را منتفی نمی نماید. در واقع، او دریافت که بیماران مالیخولیایی، مانند بیماران وسواسی، از تمایلات هم زمان سادیستیک و نفرت آدمی به خود و دیگری که معمولاً از اعضای درجه یک خانواده است لذت می برند: در هر دو اختلال، بیمار معممولا موفق می شود با تنبیه خود غیرمستقیم از مبحث اولین انتقام بگیرد و با بیماری خود شخص محبوبش را عذاب دهد و با روی آوردن به این بیماری از ابراز مستقیم خصومت خود به آن شخص اجتناب کند (ص.۱۴۴).

کتاب آثار و اندیشه های زیگموند فروید با ترجمه‌ی علیرضا طهماسب و مجتبی جعفری با شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و در ۲۱۵ صفحه اخیرا از جانب انتشارات فرهنگ نشرنو انتشار یافته و در اختیار علاقمندان کتاب قرار گرفته است.منبع:

1400/05/18
10:04:39
5.0 / 5
975
تگهای خبر: جنس , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لباس دونی