تاثیر كرونا بر باغ كتاب

تاثیر كرونا بر باغ كتاب

به گزارش لباس دونی مدیرعامل باغ کتاب تهران با تشریح تاثیر کرونا بر وضعیت این مجموعه، درحالی از تخفیف ۱۰ تا ۵۰ درصدی باغ کتاب خبر می دهد که تهران وارد وضعیت قرمز کرونایی شده است.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا بر مبنای خبر رسیده، محسن جلالی فراهانی، مدیرعامل باغ کتاب در چهارمین سالگرد شروع به کار این مجموعه، گزارشی از فعالیتهای باغ کتاب در این سال ها عرضه کرد و از تاثیر جدی شیوع کرونا بر این مرکز اطلاع داد.
او درباره مسیر طی شده باغ کتاب در این چهار سال اظهار داشت: در زمان راه اندازی باغ کتاب تهران، مقرر شد مکانی برای فراغت و استراحت خانواده های تهرانی و البته مسافران شهرهای دیگر باشد. با این تفاوت جدی که نمی خواهیم یک شهربازی روبسته بسازیم و مقرر است در پس زمینه همه فعالیتهای تفریحی، میزانی از آموزش هم وجود داشته باشد. هم اکنون در باغ کتاب بازی های زیادی وجود دارد، ولی بازی خنثایی در میان آنها نیست. بنابراین به شعار معروف باغ کتاب رسیدیم که می گوید «کشف کن، تجربه کن، یاد بگیر». مقرر است حین همه بازی ها، بچه ها چیزهای تازه ای یاد بگیرند. پس از چهار سال، تا حدودی به اهداف اولیه رسیده ایم و خیلی از اشکالات را هم با بازبینی برطرف کرده ایم. این اصلاحات روز به روز انجام شده است و هم اکنون در همان مسیر حرکت می نماییم.

کمبود برق و مشکلات مالی؛ مهم ترین مشکلات باغ کتاب
مدیرعامل باغ کتاب تهران درباره موانع گسترش فعالیتهای این مرکز هم اظهار داشت: مجموعه باغ کتاب هنوز به بهره برداری کامل نرسیده و بخش هایی از آن نیمه تمام است. البته همه تلاشمان این بوده که این به چشم مردم نیاید و شاید خیلی ها متوجه نشده باشند که بعضی بخش های پروژه ناقص است. بعنوان مثال بام باغ کتاب هنوز کامل به بهره برداری نرسیده، چون آب و برق و فاضلاب آن تکمیل نشده است. حدود یک دهم فضای بام را به آمفی تئاتر روباز تبدیل نموده ایم که روزهای اخیر هم بازی های یورو را برای مردم نمایش می دهیم. این موانع زیرساختی سبب شده برخی کارها را نتوانیم در باغ کتاب محقق نماییم.
او اضافه کرد: مشکل دیگرمان کمبود برق است و تقریباً نیمی از میزان مورد نیازمان برق را در اختیار داریم. مثلا پله برقی ها خاموش است و شهروندان باید از آسانسور استفاده کنند. یا مثلا خیالستان را در تابستان خاموش کرده ایم.
جلالی فراهانی مشکلات مالی را یکی دیگر از موانع باغ کتاب دانست و اظهار داشت: باید این را در نظر داشت که در هیچ کجای دنیا از مجموعه ای مانند باغ کتاب انتظار سوددهی ندارند و چنین مکان هایی فقط در حدی درآمد دارند که بتوانند خودشان را اداره کنند. هزینه نگه داری تاسیسات، انشعابات، نیروی انسانی و... سبب می شود درآمد ما فقط کفاف اداره مجموعه را بدهد و دیگر به افتتاح بخش های جدید و... نرسد. ما در بهترین حالت توانسته ایم خودمان را اداره نماییم.
افتتاح پردیس تئاتر و موسیقی، آمفی تئاتر روباز و فروشگاه اینترنتی
مدیرعامل باغ کتاب تهران با بیان اینکه در این چند سال بخش های گوناگونی در باغ کتاب افتتاح شده است، اضافه کرد: این مجموعه در سال ۱۳۹۶ با هفت بخش شروع به کار کرد و امروز ۳۰ بهره بردار مستقر داریم. مجموعه «فکربازیا» بعنوان یک مرکز تفریحی با بازی های مختلف بر مبنای مبانی روانشناسی و هوش های هشت گانه گاردنر، با سرمایه گذاری بخش خصوصی افتتاح شد. بخش «روبوکیدز» پارسال راه اندازی شد که در آن یک منطق رباتیک به همان بازی های کودکانه ساده خانه های بازی افزوده شده که سبب می شود در جریان بازی یک کشف و یادگیری هم برای کودک اتفاق بیفتد.
وی در ادامه بیان نمود: یکی از بخش های مهمی که با سرمایه گذاری بخش خصوصی به باغ کتاب افزوده شد، پردیس تئاتر و موسیقی باغ کتاب بود که یک استودیو ضبط موسیقی بسیار بزرگ دارد و گروه های بزرگ تا ۷۰ نفر نوازنده می توانند از آن استفاده کنند. یک بلک باکس با ۱۸۰ نفر ظرفیت برای اجرای نمایش دارد و سالن اصلی تئاتر آن هم با یک سن بسیار بزرگ به مساحت ۱۵۰ متر مربع، ۲۸۰ نفر ظرفیت تماشاگر دارد. این مجموعه در اوایل شیوع کرونا آماده شد و در یک سال گذشته بعنوان سالن تمرین در اختیار گروه ها قرار می گیرد.
به قول جلالی فراهانی فروشگاه اینترنتی باغ کتاب هم چند ماهی است راه اندازی شده و شهروندان می توانند به صورت اینترنتی کتاب و سایر کالاهای باغ کتاب را از سایت shop.bagheketab.com خریداری کنند.
تاثیرات انتشار کرونا بر فعالیت باغ کتاب
او درباره تاثیرات شیوع کرونا بر باغ کتاب هم خاطرنشان کرد: بزرگ ترین بخشی که از کرونا صدمه دید، صنعت تفریحات بود. سفرها لغو شد، هتل ها ضرر کردند، سینماها و شهربازی ها تعطیل شدند و... باغ کتاب هم چون نخستین کارکردش تفریح و فراغت خانواده هاست، خیلی صدمه دید. در طول زمان هایی که وضعیت شهر تهران قرمز می شد، تعطیل بودیم و درآمد مجموعه به شدت کاهش یافته است.
مدیرعامل باغ کتاب تهران افزود: در این زمان همه تلاشمان را کردیم که شیوه نامه های بهداشتی را رعایت نماییم. باغ کتاب سقف بلندی دارد و نظارت سخت گیرانه ای بر استفاده از ماسک توسط کارکنان و مراجعان داریم. رعایت این نکات سبب می شود شهروندان با خیال آسوده تری به باغ کتاب بیایند، اما با این وجود برخی درآمدهایمان حذف قطعی شدند. مثلا اردوهای دانش آموزی که بامداد ها با همکاری مدارس برگزار می شد، سبب می شد باغ کتاب بسیار شلوغ شود. متاسفانه این ظرفیت با تعطیلی مدارس به کلی از بین رفت.
او با اشاره به علت تعطیلی باغ علم کودک اظهار داشت: باغ علم کودک تنها بخشی است که سقف آن مجزاست و از سقف اصلی باغ کتاب پایین تر است. اعضای ستاد مقابله با کرونا در بازدیدی که داشتند، گفتند صلاح نیست تا زمانی که تهران از وضعیت نارنجی خارج نشده، این بخش باز باشد. علاوه بر این، در شرایط کنونی برای فعال کردن باغ علم کودک کمبود برق داریم و حتی اگر وضعیت کرونا سفید بود، امکان این کار را نداشتیم.
تخفیف به مناسبت سالگرد افتتاح باغ کتاب
جلالی فراهانی کامل نگه داشتن منابع باغ کتاب را یکی از سخت ترین کارهای مدیریت این مجموعه دانست و توضیح داد: در یک کتابفروشی کوچک اگر کسی دنبال یک کتاب کم فروش بگردد و پیدا نکند، تعجب نمی نماید. اما باغ کتاب به علت بزرگ بودنش، اصولاً باید کارکرد کامل بودن منابع را داشته باشد. منابع باغ کتاب باید بگونه ای باشد که وقتی کسی کتابی می خواهد، بتواند بین ترجمه های مختلف آن کتاب انتخاب نماید. تأمین کتابفروشی ای با این خصوصیت ها کار سختی است، چون باغ کتاب با پخش کار نمی کند و مستقیم با خود ناشران کار می کند. کتاب به روز گرفتن از ناشر هم کار ساده ای نیست.
او اضافه کرد: ما به صورت مداوم تازه های نشر را رصد می نماییم و پیش از اینکه یک کتاب تازه را از ناشر بگیریم، به سرعت چند نسخه اش را از دفاتر پخش تأمین می نماییم که در ایام اول در کتابفروشی باشد. پس از چند روز کتاب را در تعداد بالا از ناشر می گیریم. این فرآیند رو به بهبود است و گله از نبود یک کتاب در باغ کتاب کمتر از قبل شده است.
مدیرعامل باغ کتاب در انتها اظهار داشت: در ایام ۱۲ و ۱۳ تیر ماه به مناسبت سالگرد افتتاح باغ کتاب، تخفیف هایی در نظر گرفته شده است. این تخفیف برای کتابفروشی بزرگسال و کودک و نوجوان و فروشگاه آثار هنری ۱۰ درصد و برای خدمات خانه کودک، روبوکیدز، اتاق فرار، فکربازیا و باغ علم نوجوان ۵۰ درصد خواهد بود.
البته فراهانی در حالی خبر از تخفیف در این مجموعه خبر می دهد که وارد موج پنجم کرونا شده ایم و رنگ شهر تهران به لحاظ انتشار کرونا به قرمز تغییر پیدا کرده است.
منبع:

1400/04/22
21:25:06
5.0 / 5
813
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لباس دونی