حضور ایران در نهمین جشنواره فولكلور روسیه

حضور ایران در نهمین جشنواره فولكلور روسیه

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه اعلام نمود که در قالب نهمین جشنواره بین المللی فولکلور و فرهنگ سنتی با عنوان «های لندرز» که در جمهوری داغستان شروع شده است یک گروه موسیقی سنتی ایران هم به اجرای برنامه می پردازند.


مسعود احمدوند پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: از ۹ تیر تا ۱۴ تیر ( ۳۰ ژوئن تا ۵ جولای) با حمایت وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه، این رویداد فرهنگی با حضور گروههای موسیقی هفت کشور همچون ایران برگزار می گردد.

اداره کل همکاریهای فرهنگی و امور ایرانی ها خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان و به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در روسیه مبادرت به اعزام این گروه موسیقی به روسیه کرده است.

موسسه فدرال فرهنگی روس کنسرت هم در اطلاعیه ای نوشت: در قالب نهمین جشنواره بین المللی فولکلور و فرهنگ سنتی در جمهوری داغستان، ماخاچکالا و دربنت گروه موسیقی سنتی ایران با عنوان «آئین» به اجرای برنامه می پردازند.

در این بیانیه آمده است: نهمین جشنواره بین المللی فولکلور و فرهنگ سنتی با هدف حفظ و توسعه اصالت، سنت ها و خصوصیت ملی فرهنگ عامیانه و تبادل سنت های فرهنگی مردم مختلف و کمک به حفظ و توسعه میراث فرهنگی ناملموس کشور برگزار شده ست.

موسسه فدرال فرهنگی روس کنسرت اظهار داشت: سال جاری بهترین گروه های مردمی از جمهوری اسلامی ایران، جمهوری چک، اسلواکی، صربستان، هند، آذربایجان، داغستان، قزاقستان، ازبکستان و مناطق روسیه در این جشنواره شرکت می کنند. برنامه ریزی شده است که بیشتر از ۱۲ هزار نفر به تماشای این جشنواره بیایند.
در بیانیه این موسسه فرهنگی روسی کنسرت آمده است توسعه همکاری با ایران یکی از اولویت های سیاست خارجی روسیه است و روابط در زمینه های سیاسی، تجاری و اقتصادی، علمی و فنی، فرهنگی، انسانی و سایر موارد تقویت می شود.

در این بیانه خاطر نشان شده است که در انتهای سال ۲۰۲۰، جلسه ای بین روسیه و ایران در مسکو برگزار شد تا در مورد مسیرهای توسعه همکاریهای مشترک بین طرفین بحث شود.

مصطفی رشیدی بنیانگذار و مدیر هنری گروه موسیقی سنتی آئین از استان همدان است که در سال ۲۰۱۵ تاسیس شد. نوازندگان این گروه نه تنها موسیقی سنتی ایران، بلکه موسیقی محلی مردم مرکز و غرب ایران را هم اجرا می کنند.

این گروه در جشنواره های مختلف ملی شرکت کرده و برنده خیلی از آنها شده است. در سال ۲۰۱۷، آئین در بمبئی و حیدرآباد (هند) کنسرت برگزار و در سال ۲۰۱۹ در جشنواره هنرهای کشورهای مسلمان (مالزی) شرکت کرد.

این گروه برنامه های مختلفی را در شهرهای مختلف داغستان اجرا خواهد نمود.

در ۴ جولای (۱۳ تیر)، میزگرد «فرهنگ عامیانه، سنت ها و مدرنیته» با مشارکت این گروه موسیقی ایرانی در سالن همایش های کتابخانه ملی جمهوری داغستان برگزار می شود.
اعضای گروه موسیقی آیین شامل مصطفی آزادی مقتدر، سید اسحاق صادقی، مهرداد وارسته دلیر، حسین احمدی نشاط، معین سره وندی، فرشاد فراهانی دلجو و مصطفی رشیدی مطلق هستند.
منبع:

1400/04/10
22:52:21
5.0 / 5
1058
تگهای خبر: جشنواره , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لباس دونی