معرفی ۵ نامزد عنوان چهره سال هنر انقلاب

معرفی ۵ نامزد عنوان چهره سال هنر انقلاب

به گزارش لباس دونی جزئیات سه رویداد «مسابقه بین المللی فلسطین تنها نیست»، «هنرواره روایت جهاد» و «معرفی چهره سال هنر انقلاب» در نشست خبری «هفته انقلاب» تشریح شد.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا و به نقل از ستاد خبری هفته هنر انقلاب، نشست خبری هفته هنر انقلاب با حضور دبیران سه رویداد هنری «مسابقه بین المللی فلسطین تنها نیست»، «هنرواره روایت جهاد» و «معرفی چهره سال هنر انقلاب»، بامداد روز دوشنبه (۱۶ فروردین ماه) در سالن مهر حوزه هنری انجام شد.
در ابتدا مجدالدین معلمی، معاون هنری حوزه هنری در سخنانی اظهار نمود: معرفی هر ساله چهره هنر انقلاب، جایگاه خودرا میان هنردوستان و هنرمندان یافته است. امسال نیز ششمین دوره معرفی این چهره است که سال دشواری برای این کار بود؛ چونکه عرصه فرهنگ و هنر از فضای کرونا لطمه بسیاری دید، اما دستاوردهای خوبی هم برای اهالی فرهنگ و هنر داشت و آن هم توجه بیشتر به فضای مجازی بود.
او افزود: نامزدهای اولیه چهره سال هنر انقلاب ۹۹، شامل ۱۴ هنرمند متشکل از میکائیل براتی (طراح گرافیک و تصویرساز)، علی حدادی (عکاس)، محمدرضا حسایی و حسین صفارزادگان (کارگردان انیمیشن)، محمدرضا دوست محمدی (طراح گرافیک و تصویرساز)، کلر ژوبرت (نویسنده مسلمان فرانسوی مقیم ایران)، جلیل سامان (فیلم نامه نویس، تهیه کننده و کارگردان)، محمدرضا سرشار (نویسنده، مدرس و منتقد ادبی)، سیاوش سرمدی (کارگردان و فیلم نامه نویس)، محمدرضا شفاه (تهیه کننده و مؤسس باشگاه فیلم سوره)، زینب عرفانیان (نویسنده آثار ادبی دفاع مقدسی)، افشین علا (شاعر و پژوهشگر ادبی)، عبدالحمید قدیریان (نقاش و طراح صحنه)، علی محمد مؤدب (شاعر و منتقد ادبی و مؤسس شهرستان ادب) و وحید یامین پور (پژوهشگر و نویسنده) است.
معلمی افزود: از میان این ۱۴ نامزد، ۵ هنرمند متشکل از علی محمد مودب، وحید یامین پور، محمدرضا دوست محمدی، افشین علا و جلیل سامان بعنوان نامزدهای نهایی این رویداد عرضه شدند که یکی از این هنرمندان چهره سال هنر انقلاب می شود.
وی در معرفی بیشتر نامزدهای نهایی چهره سال هنر انقلاب اظهار داشت: محمدرضا دوست محمدی برای خلق کمیک استریپ «فقط برای خدا» با موضوع سبک زندگی سردار شهید قاسم سلیمانی و تصویرسازی های پرمخاطب برای پروژه بزرگترین دیوارنگاره ایران در میدان ولیعصر تهران انتخاب شده است. همین طور جلیل سامان برای کارگردانی مجموعه طنز «زیرخاکی» بعنوان پرمخاطب ترین سریال ماه مبارک رمضان در سال ۱۳۹۹ و همین طور کارگردانی سه گانه «ارمغان تاریکی»، «پروانه» و «نفس» با مضمون انقلاب اسلامی، افشین علا برای واکنش بهنگام و مؤثر ادبی به وقایع روز جامعه، خلق منظومه حماسی ۲۰۰ بیتی «سربازنامه» در رثای شهید قاسم سلیمانی، علی محمد مؤدب برای اهتمام مؤثر به پرورش نسل تازه ای از شعرا و نویسندگان متعهد به انقلاب اسلامی و واکنش به هنگام ادبی به وقایع روز جامعه و وحید یامین پور به خاطر انتشار چاپ هفدهم کتاب رمان « ارتداد» و به چاپ هجدهم رسیدن کتاب «کاهن معبد جینجا» در سال ۹۹ نامزد چهره سال هنر انقلاب شده اند.
معاون هنری حوزه هنری اشاره کرد: همین طور چهره سال هنر انقلاب در سال ۹۸ که سال قبل به سبب عدم امکان برگزاری هفته هنر انقلاب و مراسم تجلیل از این چهره به تعویق افتاده بود، همزمان با معرفی چهره سال هنر انقلاب در سال۹۹ معرفی می شود.


او همین طور درباره مسابقه کارتون و کاریکاتور «فلسطین تنها نیست»، اظهار داشت: حضور هنرمندان ۶۶ کشور دنیا در چنین مسابقه ضدصهیونیستی نشان میدهد که هنرمندان جهان در برخورد با این رژیم اتفاق نظر دارند و بی تفاوت نیستند. همین طور در مورد کرونا نیز هنرمندان ما حضوری فعال داشتند و پویایی آنها در روایت جهاد قابل مشاهده می باشد.
معلمی افزود: تولیدات انقلابی همه هنرمندان در سال، برای ما اهمیت دارد و تمرکز بر پیشکسوتان نداریم. همین طور هنرمندان جوانی که آثار و کارهای قابل توجهی داشته باشند مورد توجه آکادمی انتخاب نامزدهای چهره سال قرار می گیرد.
او با اعلان اینکه «انقلاب برای ما انقلاب ۵۷ نیست، بلکه انقلاب اسلامی ایران برای ما و برای انتخاب چهره سال هنر انقلاب در طول بیش از چهار دهه گذشته وجود دارد و خواهد داشت»، اشاره کرد: نتیجه دغدغه هنرمند انقلاب همان دغدغه های هنرمند انقلاب است. هنرمند انقلاب نسبت به تمامی مسائل مردمی حساس است. مضامین هنری که متوجه عرصه حق و حقانیت بوده باشد، همیشه مورد توجه ما قرار گرفته است و همه آنها را در دایره هنر انقلاب لحاظ کرده ایم. پس برخی آثار نامزدهای چهره سال هنر انقلاب و آثارشان ممکنست که مشخصا ارجاع مستقیمی به انقلاب نداشته باشد. هنرمندان و آثاری مورد توجه ما قرار گرفت که در طول سال ۹۹ به دغدغه های عمومی پرداخته، جریان سازی عمومی داشته و توانسته فرهنگ و پیام تازه ای برای مردم داشته باشد.
بگفته معلمی افتتاحیه هفته هنر انقلاب ۱۸ فروردین ماه در گلزار شهدا بر سر مزار شهید سید مرتضی آوینی بصورت آنلاین و با حضور محدود انجام می شود. همین طور در این روز تقدیر از خانواده برخی هنرمندان درگذشته سال۹۹ همچون احمدعلی راغب (هنرمند و پیشکسوت موسیقی انقلابی)، مهدی خانبانپور (مدیر اجرائی برنامه «شب خاطره» با برگزاری بیش از ۳۶۰ برنامه ثابت)، کریم اکبری مبارکه (هنرمند پیشکسوت تئاتر حوزه هنری)، پرویز اسکندرپور (از هنرمندان دغدغه مند هنرهای تجسمی) بصورت نمادین تقدیر می شوند.
اختتامیه هفته هنر انقلاب نیز روز دوشنبه ۲۳ فروردین ماه بصورت آنلاین و با معرفی چهره سال هفته هنر انقلاب در حضور جمع محدودی از پیشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر برگزار می شود.
معلمی در آخر از رونمایی تمبر شش اثر فاخر هنر انقلاب در موزه تمبر همزمان با برگزاری هفته هنر انقلاب در ایام آینده آگاهی داد و اظهار داشت: تمبر این آثار مربوط به شش استاد هنر انقلاب است که آثارشان پیش تر در موزه و گنجینه هنر انقلاب قرار گرفته است.
در ادامه سیدمسعود شجاعی طباطبایی، مدیر مرکز تجسمی حوزه هنری در این جلسه خبری اظهار داشت: مسابقه کارتون و کاریکاتور «فلسطین تنها نیست» آذرماه سال قبل ۹۹ همزمان با بیان دیدگاه های مکرون، رئیس جمهور فرانسه نسبت به اهانت نشریه «هبدو» به پیامبر اسلام و کارهای سازشکارانه با رژیم صهیونیستی فراخوان خودرا برای جذب اثر منتشر نمود.
شجاعی افزود: داوری این رویداد توسط دو تیم داوری خارجی خانم ها کریستینا برنازانی از ایتالیا و ایزابلا کوالسکا ویسزورک از لهستان و آقایان روسم از مالزی و لوییس کارلوس فرناندز از برزیل، به شکل اینترنتی صورت گرفت و داوران ایرانی محمد خزایی، مسعود ضیایی زردخشویی، عباس ناصری، مسعود شجاعی طباطبایی و سعید صادقی، به شکل حضوری در محل واحد تجسمی حوزه هنری صورت گرفت.
دبیر این مسابقه با بیان برگزاری نمایشگاهی از آثار این مسابقه در هفته هنر انقلاب، اظهار داشت: اختتامیه این مسابقه در روز قدس برگزار می شود.
او با اشاره به انتشار ۴۵۷ در سایت «ایران کارتون» و همین طور انتشار آنها بصورت کاتالوگ، اشاره کرد: بیش از ۳۰۰۰ اثر از ۶۶ کشور در این رویداد شرکت کردند. در این مسابقه ترکیب داوری بصورت بین المللی است و هیئت داوران ایرانی به همراه داوران خارجی، گزینش آثار را انجام می دهند، جوایز در هر بخش دو هزار، هزار و پانصد و هزار یورو برای نفرات اول تا سوم است. تندیس این مسابقه اثری از استاد شیخ الحکما است که به برگزیدگان اول تا سوم داده می شود.


سید مرتضی دارابی، دبیر هنرواره ملی «روایت جهاد» نیز در سخنانی اظهار داشت: همزمان با نخستین سالگرد شهادت سردار دل ها حاج قاسم سلیمانی، با هدف ثبت و ضبط نقش آفرینی مردم و کادر درمان در عرصه مواسات، کمک های مؤمنانه و مبارزه مقابل ویروس کرونا، اولین هنرواره ملی «روایت جهاد» به همت قرارگاه مشترک جبهه مردمی انقلاب اسلامی منتشر گردید.
او افزود: این رویداد پیرو منویات رهبر معظم انقلاب درباب تداوم نقش آفرینی مردم در مبارزه با ویروس کرونا و لزوم ایجاد همدلی و مواسات در بین جامعه، به همت سازمان تبلیغات اسلامی و قرارگاه مشترک جبهه مردمی انقلاب اسلامی، با حضور برخی نهادها و سازمان های فعال و پیشرو در عرصه مبارزه با کرونا تشکیل و در قالب کارگروه هایی اقدامات مختلفی اجرا شد.
دارابی اشاره کرد: با شرکت دادن آثار جشنواره دانش آموزی «پرسش مهر» که به همت وزارت آموزش پروش و با موضوع کرونا در دو بخش معلمان و دانش آموزان سراسر کشور برگزار شد؛ مجموعا ۱۱ هزار و ۴۲۸ اثر به دبیرخانه این هنرواره ارسال شد. از بین کل آثار رسیده به دبیرخانه مجموع ۴ هزار و ۸۸۲ اثر توسط داوران در بخش های مختلف داوری شدند که به تفکیک در بخش شعر و داستان ۴۷۹ اثر، بخش تجسمی ۳ هزار ۶۵۹ اثر، در بخش رسانه و گزارش خبری ۱۱۹ اثر، در بخش موسیقی ۱۰۶ اثر و در بخش هنرهای تصویری ۴۲۱ اثر مورد داوری قرار گرفت.
دارابی در آخر اظهار داشت: اختتامیه هنرواره «روایت جهاد» همزمان با شهادت سید مرتضی آوینی ۲۱ فروردین در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می گردد.
1400/01/23
10:35:51
5.0 / 5
1060
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس دونی