تخریبی در اصل بنای خانه تاریخی كوزه كنانی مشهد صورت نگرفته است

تخریبی در اصل بنای خانه تاریخی كوزه كنانی مشهد صورت نگرفته است

لباس دونی: ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی اظهار داشت: هیچگونه تخریب در اصل بنا، معماری و تزیینات پرارزش خانه تاریخی کوزه کنانی صورت نگرفته و این مکان همچنان در مشهد پا برجا است.


ابوالفضل مکرمی فر روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا ادعای مطرح شده در فضای مجازی را در خصوص تخریب خانه تاریخی کوزه کنانی تکذیب و بیان نمود: تنها بخشی از این مکان در مجاورت سرویسهای بهداشتی الحاقی که فرسوده، ناکارآمد و فاقد بهره برداری بود فروریخته است.
وی اضافه کرد: گرچه خانه تاریخی کوزه کنانی پیش تر از لیست آثار ملی خارج شده ولی همچنان در زمره بناهای واجد ارزش قرار دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی افزود: بر این اساس با توافق صورت گرفته بین مالک بنا و این اداره کل طرح مرمت، احیا و بازسازی کامل خانه تاریخی کوزه کنانی با نظارت میراث فرهنگی صورت خواهد گرفت.
وی اظهار داشت: این طرح که به تصویب شورای فنی میراث فرهنگی خراسان رضوی هم رسیده با رعایت همه موازین میراث فرهنگی و تاکید بر حفاظت عناصر واجد ارزش، به مالک شخصی این خانه تاریخی اعلام شده است.
مکرمی فر اضافه کرد: هرگونه اقدام خارج از چارچوب این طرح در خانه تاریخی کوزه کنانی پیگرد قانونی به دنبال دارد.
بنای ۱۵۳ ساله معروف به "خانه کوزه کنانی" واقع در محدوده کهن شهر مشهد، خیابان شیرازی در سمت غرب حرم مطهر امام رضا (ع) با مساحت دو هزار و ۳۴۰ مترمربع سال ۱۲۴۷ شمسی یعنی اواخر دوره قاجار ساخته شده است. ۱۸ سال پیش، خانه کوزه کنانی در تیر ماه ۱۳۸۲ به شماره ۹۲۵۲ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید اما بعدها از این لیست خارج شد ولی بعنوان یک اثر پرارزش مورد توجه قرار گرفت.
بخش اصلی این بنا دو طبقه است. "هشتی ورودی با بدنه آجری و پوشش کاربندی، تراس، مهتابی و دو ایوان که ایوان اصلی دارای هشت ستون با سرستونهای گچی است، حوضخانه با کاربندیهای رنگی، سرسرا، راه پله تشریفاتی، نورگیر کلاه فرنگی، فضاهایی با پوشش طاقی به صورت سردابه، اتاق بزرگ با پنجره های ارسی رنگی و تزیینات آجری" از بخشها و خصوصیات خانه تاریخی کوزه کنانی در مشهد هستند.
گرچه اطلاع دقیقی از سازنده اصلی این بنا در دست نیست اما گفته می شود زمانی بعنوان کنسولگری آمریکا مورد استفاده بوده و سپس در سال ۱۳۲۲ شمسی توسط حاج کاظم کوزه کنانی از تجار معروف آن زمان مشهد خریداری و بعد از فوت وی به یک هیات مذهبی واگذار شده است. همینطور مشهور است که این خانه محل سکونت مرحوم آیت الله بروجردی در زمان سفرهای زیارتی ایشان به مشهد بوده و رضاخان پهلوی هم حدود یک ماه در این خانه سکونت کرده است.
تاکنون ۱۲۰ باب از ۱۷۰ باب بنای پرارزش معماری، تاریخی و فرهنگی شناسایی شده در مشهد بعنوان "خانه تاریخی" در لیست آثار ملی ایران ثبت شده اند.
۳۳ باب از خانه های تاریخی ثبت شده مشهد در محدوده بافت ۳۰۰ هکتاری پیرامون حرم منور حضرت امام رضا (ع) قرار دارند. با این وجود هم اینک ۱۴۰ خانه قدیمی با خصوصیات همچون مصالح کاربردی، نمای خاص، شیوه معماری و قدمت تاریخی در همین محدوده وجود دارند که قابل ثبت در لیست آثار ملی ایران هستند.
بنا بر اعلام مسئولان و کارشناسان میراث فرهنگی خراسان رضوی بافت تاریخی دو هزار و ۶۶۰ هکتاری مشهد هنوز جای بررسی و شناسایی خانه های تاریخی بیشتری را دارد.


1400/01/18
12:15:08
5.0 / 5
1013
تگهای خبر: خرید , سفر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لباس دونی