برگزیدگان جایزه فیروزه عرضه شدند

برگزیدگان جایزه فیروزه عرضه شدند

لباس دونی: ششمین دوره جایزه فیروزه درحالی برگزیدگان خودرا شناخت که هیئت داوران این جشنواره پژوهش و نقد در حوزه تولیدات فرهنگی را ضروری دانستند.


به گزارش لباس دونی به نقل از دبیرخانه جشنواره کالاهای فرهنگی (فیروزه)، در قسمتی از بیانیه این جایزه آمده است: «موضوعات بومی و فرهنگی هر سرزمین به تکریم ارزش های بومی کمک خواهدنمود که این مسئله تضمین توسعه پایدار، آشتی و برقراری صلح است. بی گمان مطالعه تجربه ها و درس های آموخته در اقلیم های دیگر به تولید بهینه کمک خواهدنمود اما آگاهی از ریشه های فرهنگی و هنری هر سرزمینی و سیر تکامل شان در طول تاریخ و جای جای جهان، به آگاهی و احترام ما نسبت به دیگر ملت ها و فرهنگ ها می افزاید. طراحی و تولید کالاهای فرهنگی فقط طراحی و تولید یک کالا نیست، طراحی یک خط مشی فکری، فرهنگی در سطح ملی است و شکل دهنده نسلی خواهد بود که سرزمین مان را به آنها می سپاریم پس هوشیار باشیم که آن چه رقم می خورد نگاهبان میراث ماست.»
در بخش دیگری از این بیانیه می خوانیم: «پژوهش در امر طراحی و تولید محتوای کالاهای فرهنگی کمک خواهدنمود تا در وضعیت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، راه و مسیر روشنی پیش رو قرار گیرد. ایجاد فضای نقد در فضاهای طراحی و تولید کمک به رشد هر صنف و حوزه ای است، رویدادهایی این چنین می توانند جریان ساز باشند و بستری برای رشد حوزه های مختلف کالاهای فرهنگی ایجاد کنند.»
بر این اساس در بخش هدایای فرهنگی، «صنایع دستی نارون»، «گروه هنری اطراف» و «شرکت بارقه هنر اسلامی» رتبه های اول تا سوم را به دست آوردند. در همین بخش از گروه «پارس ساوا نوین هنر فناور» تقدیر گردید.
در بخش اسباب بازی شرکت «اسلیما»، «شرکت هوپا» و «شرکت ایران پتک» توانستند رتبه های اول تا سوم را به دست بیاورند. در بخش عروسک ضمن تقدیر از مژده مصحفی توانا، نفرات اول تا سوم جوایز خودرا دریافت نمودند. محدثه محفوظی نژاد، صفورا نوفلاح و معصومه میرزایی برگزیدگان این بخش بودند.
در بخش نوشت افزار هیچ کدام از آثار رسیده به دبیرخانه حائز رتبه نشدند. داوران این بخش از سیدعلیرضا طباطبایی، نوشت افزار خلیج فارس، شرکت تولیدی کوک و آرکافیدار انار تقدیر کردند.
ششمین دوره جایزه فیروزه بخش جنبی خودرا به موضوع «خانواده، کالای فرهنگی و کرونا» اختصاص داده بود. تولیدکنندگان و هنرمندان آثار خودرا در چهار بخش به دبیرخانه این جایزه ارسال کردند.
در مراسم پایانی این جشنواره که به صورت مجازی برگزار شد، در بخش پویانمایی ریحانه مستوفیان و سیدمصطفی حسینی بعنوان نفرات دوم و سوم شناخته شدند. همین طور ندا تنهایی مقدم مورد تقدیر قرار گرفت.
در بخش اپلیکیشن های آموزشی، فرهود فرمند بعنوان نفر نخست این بخش جایزه خودرا دریافت کرد.
همین طور «موسسه رصدگر عمق آسمان» و اسلام نطاق مورد تقدیر قرار گرفتند.
دیگر موضوع این بخش «اپلیکیشن آموزشی» بود. سعید قاسمی بعنوان نفر نخست و فاطمه هاشمیان بعنوان نفر تقدیری این بخش عرضه شدند.
در بخش «بازی ویدئویی» موسسه فرهنگی هنری مهاد رسانه پژوه شیراز جایزه نخست را دریافت کرد. همین طور روح الله جوانعلی بدر نفر دوم این بخش معرفی گردید. حسن متقی گلشن و محمدرضا توکل خرد نیز در این بخش مورد تقدیر قرار گرفتند.
نفرات اول این جایزه علاوه بر لوح و تندیس جشنواره ۱۲۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال، رتبه های دوم ۸۰۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال، رتبه های سوم ۶۰۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال و شایستگان تقدیر ۴۰۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال دریافت نمودند.
منبع:

1399/12/26
13:14:49
0.0 / 5
1109
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لباس دونی