راه اندازی تورهای گردشگری ایران و ونزوئلا و رزرو سفر به مازندران

راه اندازی تورهای گردشگری ایران و ونزوئلا و رزرو سفر به مازندران

وزیر گردشگری ونزوئلا به ایران آمد و از طریق اندازی تورهای گردشگری دو کشور خبر داد؛ همینطور برای توزیع سفر در نوروز ۱۴۰۰، سفرها رزرو می شود.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایرنا، در صورتیکه کرونا پس از یک سال از همه گیری کرونا، سرو کله نوع انگلیسی این ویروس پیدا شده، حالا با نزدیک شدن به نوروز بسیاری به دنبال سفر رفتن هستند. البته ناگفته پیداست که فعالان صنعت گردشگری که بیشتر در بخش خصوصی بودند در این یک سال قبل ضرر هنگفتی را تحمل کردند. وزیر گردشگری همین هفته از ضرر ۲۲ هزار میلیار تومانی صنعت گردشگری در ۹ ماه اخیر آگاهی داد. البته دولت نیز به اندازه مقدوراتش کوشش کرد و حمایت هایی از فعالان لطمه دیده انجام داد که البته چندان برای آنها دلگرم کننده نبود. حالا وزارت گردشگری توانسته اجازه مشروط سفر را از ستاد ملی مقابله با کرونا بگیرد تا شاید قسمتی از لطمه های این بخش جبران شود.
وزیر گردشگری یک کشور آمریکای لاتین به ایران آمده تا تور گردشگری میان دو کشور که هر دو ضررهای زیادی از تحریم آمریکا دیده اند راه اندازی کند. حالا باید صبر کرد و دید این تورها چه زمانی اجرائی شود؟
تورهای گردشگری ایران و ونزوئلا راه اندازی می شود
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید بر ضرورت تقویت روابط همه جانبه ایران و ونزوئلا، اظهار داشت: تورهای گردشگری میان ۲ کشور به زودی راه اندازی خواهد شد.
مونسان در مراسم امضای تفاهم نامه برنامه همکاری گردشگری ایران و ونزوئلا با حضور آلی پادرون وزیر گردشگری این کشور در هتل اسپیناس پلاس تهران، اظهار داشت: در امتداد برنامه های راهبردی که دو کشور ایران ونزوئلا دارند تلاش خواهیم کرد تا گردشگری بین ایران و ونزوئلا نیز تقویت شود.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به روابط دوستانه و خوب تهران- کاراکاس اضافه کرد: در گفت و گو با وزیر سابق گردشگری ونزوئلا قرار شد توسعه گردشگری دو کشور در دستور کار قرار گیرد و این مهم اتفاق افتاده است؛ تقویت روابط گردشگری بین کشورها موجب نزدیک تر شدن روابط ملت ها می شود و این مساله در حوزه گردشگری که مردم نقش مهمی دارند، اهمیت فراوانی دارد.
دو کشور در حوزه گردشگری دارای ظرفیت های بسیار زیادی هستند، ایران کشوری تاریخی و تمدنی است که ظرفیت های گردشگری، تاریخی، طبیعی و فرهنگی مختلفی دارد و می تواند مقصد خوبی برای گردشگری ونزوئلا باشد. از آن طرف نیز ونزوئلا دارای ظرفیت های گردشگری و طبیعی است که مورد اقبال گردشگران است و می تواند برای گردشگران ایرانی هم جذاب باشد.
سفر نوروزی به مازندران رزروی شد
مهران حسنی معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران از برگزاری ستاد تسهیل سفر در استان بعد از یک سال وقفه آگاهی داد و اظهار داشت که نوروز امسال سفر به استان مازندران با شرایط خاص و الگوهای جدید، برقرار است.
ستاد مقابله با کرونا اجازه فعالیت واحدهای گردشگری و همین طور برقرار بودن سفر را داده است و به همین دلیل هم استان مازندران می تواند همانند سنوات گذشته برای پذیرایی از میهمانان نوروزی ستاد تسهیلات سفر را برقرار کند و به ارائه خدمات نوروزی به گردشگران و مسافران بپردازد.
وی به تشکیل نشدن ستاد سفر در نوروز ۹۹ نیز اشاره نمود و اظهار داشت: در آن زمان ویروس کرونا کاملا ناشناخته بود و ستاد مقابله با ویروس کرونا برای سلامت مردم دستور به لغو ستاد سفر و همین طور ممنوعیت مسافرت داد، ولی هم اکنون نه فقط شاهد سطح مناسبی از رعایت دستورالعمل های بهداشتی و آگاهی عمومی هستیم، بلکه واحدهای گردشگری نیز در وضعیت مطلوبی برای اجرای صحیح پروتکل ها و راهنمایی گردشگران هستند که می توان با هوشیاری سفر را مدیریت کرد.


رایزنی وزیران ایران و ونزوئلا برای توسعه همکاری گردشگری
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اعلان اینکه در گردشگری علاوه بر این که دولت ها به هم نزدیک می شوند، ملت ها نیز به یکدیگر نزدیک خواهند شد که این یک اتفاق مهم است؛ اظهار داشت: امیدورایم سفر وزیر گردشگری ونوزئلا به تهران سبب توسعه همکاری دراین زمینه شود.
مونسان در دیدار با پادرون وزیر گردشگری ونزوئلا با بیان این مطلب، اضافه کرد: ایران و ونزوئلا در حوزه های مختلف با یکدیگر همکاری دارند و امیدواریم در حوزه گردشگری نیز این همکاری ها ادامه داشته باشد و در جریان سفر وزیر گردشگری ونزوئلا به ایران شاهد تقویت روابط گردشگری بین دو کشور باشیم.
وی خطاب به وزیر گردشگری ونزوئلا اظهار داشت: این سفر فرصت مغتنمی برای آشنایی با جاذبه های گردشگری، فرهنگی، طبیعی و تاریخی ایران است؛ بدین جهت در مدت سفر چهار روزه شما، برای سفر به دو استان کرمان و اصفهان و بازدید از جاذبه های گردشگری و تاریخی این دو استان تدارک دیده شده است.
مونسان افزود: خوشبختانه ایران کشوری است که دارای ظرفیت های بی نظیری در حوزه گردشگریست و درباب گردشگری طبیعی نیز کشور ما با دارا بودن جنگل، کوه، دریا، کویر و... یکی از کشورهای ممتاز در حوزه گردشگری طبیعی و اکوتوریسم است.
دیپلماسی فرهنگی ایران نافذتر از دیپلماسی سیاسی است
محمدرضا کارگر مدیرکل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی وزارت میراث فرهنگی، با طرح این سوال که ارج نهادن به میراث گذشتگان چه دستاوردی برای ما دارد، اظهار داشت: کشورمان برمبنای یافته های دیرینه شناسی ۱۱ هزار سال تمدن مستمر دارد و دیپلماسی فرهنگی متکی بر این تمدن گاهی نافذتر از دیپلماسی سیاسی است.
کارگر در آیین شروع به کار بنیاد مراغه شناسی و رونمایی از کتاب آثار فرهنگی هنری موزه ایلخانی ایران که همزمان با روز گرامیداشت خواجه نصیرالدین طوسی در مراغه برگزار شد، اضافه کرد: امروزه اگر جامعه و گذشته آنرا نشناسیم، به هیچ وجه نمی توانیم به اصول راهبردی دست پیدا نماییم.
وی با اشاره بر اینکه همین شناخت، راهبرد ما را در قبال تنوع اقوام و ادیان ایرانی مشخص می کند، بیان کرد: اقوام و ادیان برمبنای یک شناخت تاریخی همیشه به صورت مسالمت آمیز در کنار یکدیگر زندگی کرده اند و امروزه میراث فرهنگی، این همزیستی را برای ما تجلی می بخشد.
وی کثرت در وحدت و وحدت در کثرت را از خاصیت های ایران برمبنای شناخت متکی بر میراث فرهنگی عنوان نمود و اضافه کرد: اگر موزه های کشور، اشتراک های اقوام و ادیان را برای هر یک از آنان آشکار کنند، اهمیت میراث فرهنگی بیش از پیش در جامعه مشخص می شود.


کلوت های مند دشتی ثبت ملی شد
سودابه معموری مسئول ثبت آثار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر اظهار داشت: کلوت های «مند» شهرستان دشتی این استان در لیست آثار ملی به ثبت رسید. کلوت های مند شهرستان دشتی میان روستاهای "درازی" و "چاوشی" واقع شده که بعد از تحقیقات و کارشناسی های انجام شده و موافقت کمیته ملی ثبت آثار به ثبت ملی درآمد.
کلوت های مند دشتی با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی بعد از شناسایی و جمع آوری مستندات روز گذشته در وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به ثبت ملی رسید.
کلوت های مند با نام علمی کوآستاها در رسوبات دوران چهارم زمین شناسی بر اثر تلفیقی از فرسایش آبی و بادی و بیشتر آبی شامل عوامل جوی مانند باران به اشکال بدیع ژئومورفولوژیکی تشکیل شده که در گویش محلی به آن کلات به مدلول تپه بلند گفته می شود که تشابه زیادی با کلوت ها دارند.
نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی تهران بازدید عمومی ندارد
خشایار نیکزادفر مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توسعه ایران گردی و جهانگردی اظهار داشت: نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی تهران در محل دائمی نمایشگاه بین المللی به صورت کاملا تخصصی برگزار می گردد و بازدید حضوری عمومی و مردمی ندارد.
نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی که در محل دائمی نمایشگاه بین المللی شروع به کار می کند به صورت کاملا تخصصی برگزار می گردد و فقط از بخش های خدمت دهنده گردشگری کشور دعوت شده است و به هیچ عنوان بازدید عمومی برای حضور مردم در نظر گرفته نشده است.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توسعه ایران گردی و جهانگردی اضافه کرد: در این نمایشگاه شیوه های نوین خدمات گردشگری در دوران کرونا به معرض نمایش گذاشته می شود همین طور خدمات دهندگان گردشگری در این سه روز تجربیات خود در دوران کرونا را با یکدیگر تبادل می کنند و علاوه بر آن دوره های آموزشی گردشگری در دوران همه گیری طراحی شده، که برگزار می گردد.
خانه تاریخی خیابانی در مراغه ثبت ملی شد
یعقوب طالبی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراغه اظهار داشت: با تأیید کمیته ثبت آثار غیرمنقول کشور، ثبت ملی «خانه خیابانی» که در خیابان امام خمینی (ره) و بافت تاریخی این شهر قرار دارد، نهایی شد.
طالبی اضافه کرد: خانه تاریخی خیابانی از قدیمی ترین خانه های موجود در این شهرستان بشمار می رود که معماری آن مربوط به دوره اواخر قاجار و اوایل پهلوی است.
به گفته وی این خانه تاریخی با برخورداری از سردابه و ۲ طبقه، دارای اندرونی و بیرونی بوده و در ساخت آن از آجرکاری خفته راسته و حصیری استفاده شده است.
وی با اعلان اینکه تلفیق آجر لعابدار از بارزه های تزئیناتی این ساختمان شمرده می شود، گفت: گوشه سازی و باغ ایرانی نیز از خاصیت های ساختاری آنست.
طی یک ونیم سال قبل دیوارهای بیرونی، نمای بنا، قسمت های مختلف دیوارهای داخلی و درب و پنجره های این خانه مرمت و بندکشی شده و قسمتی از دیوارهای محوطه و حیاط این خانه نیز بازسازی شده است.
هرمزگان میزبان گردشگران نوروزی می شود
فایقه اتابک معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان اظهار داشت: برنامه ریزی برای سفر ایمن و مسوولانه در امتداد پشتیبانی از صنعت سفر و گردشگری برای این استان درحال انجام بوده و در صورت تداوم وضعیت زرد و آبی این استان میزبان گردشگران نوروزی می شود.
دستورکاری بعنوان سفر ایمن و مسئولانه در ستاد ملی کرونا در جهت پشتیبانی از فعالان صنعت سفر گردشگری در نوروز ۱۴۰۰ برای استانها و شهرهای زرد و آبی مصوب شده است. اغلب شهرستان های هرمزگان حالا در وضعیت زرد و آبی قرار دارند و اگر این شرایط با رعایت دستورکارهای بهداشتی پیش گیری از مبتلاشدن به بیماری کرونا مانند زدن ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی تا نوروز حفظ شود این استان هم می تواند یکی از استان های توریست پذیر باشد.
وی افزود: طبق تصمیم اتخاذ شده سفرها در ۲ قالب قابل انجام است که یکی از آنها ثبت نام مسافران و گردشگران در تورهای مجاز بوده و دیگری هم بدون ثبت نام در این تورهاست، البته در هر ۲ نوع گردشگران و مسافران بایستی در هتل های مجاز اقامت داشته باشند.


هشت مسجد تاریخی هورامان ثبت ملی شد
پویا طالب نیا مدیر پایگاه منظر فرهنگی هورامان اظهار داشت: در جلسه شورای ثبت وزارت میراث فرهنگی کشور هشت مسجد تاریخی منظر فرهنگی هورامان ثبت ملی شد.
طالب نیا گفت: مسجد محمدی علیا و مسجد محمدی سفلی در روستای دولاب، مسجد جامع و مسجد محمد رسول الله (ص) در روستای پالنگان، مسجد عبدالله بن عمر روستای تنگی ور، مسجد پیر عمر روستای گلین، مسجد عبدالله بن عمر روستای طا، مسجد تاریخی روستای بزلانه در جلسه شورای ثبت وزارت میراث فرهنگی ثبت ملی شدند.
این مساجد جزو آثار شاخص معماری منظر فرهنگی هورامان محسوب می شوند و در امتداد حفاظت بهتر این آثار در لیست آثار ملی با تایید شورای ثبت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ثبت شدند.
قلعه خاندان بهادری شهرستان کُمیجان استان مرکزی مرمت شد
سعید نیک نام رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کمیجان اظهار داشت: عملیات مرمت قلعه خاندان بهادری روستای اسفندان در این شهرستان به انتها رسید.
نیک نام اضافه کرد: عملیات مرمت اضطراری و پاکسازی این بنای باارزش تاریخی با اعتباری بیش از ۶۵۰ میلیون ریال از اول دی ماه شروع شده بود. در این مرمت دیوار ضلع شمال غربی ساختمان شاه نشین قلعه و فضای مطبخ غربی و بخش های دیگری از آن مورد بازسازی قرار گرفت.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کمیجان گفت: دیوار ضلع شمالی و در ورودی اصلی و دو طاق آخرین بار در ۲ سال قبل از طرف این اداره مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته بود. قلعه خاندان بهادری یکی از بناهای به جا مانده از دوره قاجار است که در وسعت تقریبی ۱۱ هزار مترمربع زمین وسه هزار مترمربع بنا راه اندازی شده است.


نگرانی از ادامه ساخت سازه متوقف در حریم جهانی فین کاشان
زمین چمن با فنس گذاری های مرتفع بتازگی در حریم درجه یک باغ فین کاشان راه اندازی شده است که برغم متوقف شدن این طرح اما شماری از فعالان میراث فرهنگی همچنان نگران ادامه این اقدام در حریم این اثر جهانی هستند.
محدوده حریم باغ فین و آثار پیرامون آن تحت حفاظت و نظارت وزارت میراث فرهنگی است و اتخاذ هرگونه تصمیمی همچون ایجاد یا نصب هرگونه سازه و دکل باید از فیلتر میراث فرهنگی بگذرد.
آنچه رخ داده است، درست در مقابل این قانون قرار دارد، اقدام شهرداری بدون هماهنگی و استعلام از میراث فرهنگی در حریم درجه یک باغ فین برای راه اندازی یک مکان تفریحی، ورزشی با فنس گذاری های ۸.۵ متری. در صورتیکه ارتفاع مجاز در حریم درجه یک، ۴.۵متر است و تنها شامل ساخت و ساز هم نیست و بلکه هرگونه ایجاد سازه ای را شامل می شود.
پیشتر در سال ۹۸ تمامی ضوابط حریم و عرصه باغ فین کاشان به تمامی نهادها همچون شهرداری کاشان ابلاغ گردیده است و در حقیقت آنها در جریان کامل این ضوابط با تمامی مفاد و توضیحات و نقشه ها هستند.
اما اینکه چگونه شهرداری کاشان بدون استعلام و ارائه طرح به میراث فرهنگی مبادرت به فنس گذاری با ارتفاع ۸.۵ متر کرده است، سوالی است که شهرداری کاشان پاسخ آنرا عدم اطلاع شهرداری منطقه از ضوابط و مقررات دقیق میراث فرهنگی در حریم درجه یک باغ فین دانست.
نگران سفرهای بی ضابطه نوروزی هستیم
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اهمیت رعایت شیوه نامه های بهداشتی در سفر های نوروزی، ضمن تاکید بر ممنوعیت برگزاری چادرهای مسافرتی در نوروزامسال، اشاره کرد: نگران سفرهای بی ضابطه هستیم
مونسان در آیین اختتامیه پنجمین جشنواره فجر صنایع دستی در موزه ملی برگزار، اظهار داشت: در صورت مهار کرونا امکان برقراری مشروط سفرهای نوروزی وجود دارد، اما آنچه برای ما اهمیت دارد رعایت تمام شیوه نامه های بهداشتی از طرف مردم است.
وی در ادامه با اشاره به تورهای مسافرتی و اقامت در مراکز اقامتی مورد تایید وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: نگرانی ما از این دو گونه سفر نیست ما نگران سفرهای بی ضابطه هستیم که در آنها تجمع موجود دارد. بعنوان مثال در نوروز ۱۴۰۰ برگزاری چادر های مسافرتی و هر گونه کمپ و تجمع ممنوعست.
در نظر داریم در نوروز ۱۴۰۰ سیاست توزیع یکنواخت توریست را برنامه ریزی نماییم. در این راستا تلاش می نماییم از تجمع سفرها در استانها که قبل از این همیشه جمعیت زیادی را پذیرا بود، جلوگیری شود.
تپه های باستانی کنارصندل جیرفت ارزش جهانی دارد
نصیر اسکندری سرپرست تیم کاوش دیرینه شناسی کنارصندل اظهار داشت: این تپه های باستانی یکی از بزرگترین شهرهای اولین در دنیا به شمار می آیند که دارای ارزش جهانی است.
اسکندری اضافه کرد: طبق جستجوهای صورت گرفته، این سایت باستانی با وسعت چندصد هکتار یکی از بزرگترین شهرهای اولین در دنیا به شمار آمده که دارای ارزش جهانی بسیار مهمست.
وی به عملیات گمانه زنی برای تعیین حدود سایت باستانی کنارصندل اشاره و هدف از جستجوهای این محوطه باستانی را تعیین عرصه و حریم این سایت اعلام نمود.
کرونا ۲۲ هزار میلیاردتومان به صنعت گردشگری کشور لطمه زده است
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی با اشاره به لطمه های گسترده این صنعت ناشی از کرونا اظهار داشت: گردشگری کشور ۲۲ هزار میلیاردتومان لطمه دیده است.
وی در آیین افتتاحیه نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی با اشاره به لطمه گسترده این صنعت اظهار داشت: امیدواریم با تولید واکسن های داخلی، گردشگری در سال ۱۴۰۰ رونق بگیرد. امیدواریم با رونق گردشگری تمامی مدلهای گردشگری کشور همچون گردشگری کشاورزی، اکوتوریسم و طبیعت گردی نیز رونق بگیرد.
وزیر میراث فرهنگی با اشاره به شرایط سخت دولت دوازدهم اظهار داشت: تحریم های گسترده و ظالمانه سبب شرایط سخت و بودجه انقباضی برای دولت شد و بطور طبیعی بودجه معیشتی و بهداشتی در اولویت قرار گرفت.
مونسان با اشاره به اتفاقات اخیر کشور اظهار داشت: سیل ابتدای سال ۹۸ و بعد از آن شیوع ویروس کرونا از لطمه هایی بود که به گردشگری ضربه زد اما نتوانست گردشگری را زمین گیر کند.
وی دلیل این امر را اتخاذ سیاست های هوشمندانه در وزارتخانه دانست و اظهار داشت: با وجود ضربات مکرر به گردشگری، ورود توریست خارجی رکورد زد و گردشگری داخلی نیز گرفتار تحول شد.منبع:

1399/12/08
15:40:00
0.0 / 5
934
تگهای خبر: آموزش , تخصص , جشنواره , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لباس دونی