كارشناس مد و لباس مطرح كرد:

پیشینه مد و لباس ایران از سیستان و بلوچستان می آید

پیشینه مد و لباس ایران از سیستان و بلوچستان می آید

به گزارش لباس دونی كارشناس مد و لباس اظهار داشت: اسناد تاریخی نشان داده است پیشینه مد و لباس اصیل ایرانی از سیستان و بلوچستان و تمدن شهر سوخته می آید و برگزاری بخش بین الملل جشنواره مد و لباس فجر در چابهار نقش ایران را در صنعت مد و لباس جهان پررنگ می كند.


طاهره شهركی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: مقوله حجاب، مد و پوشش در بین زنان ایران به ماقبل دوران اسلامی برمی گردد چون كه ایرانیان تنها قومی بودند كه از ماقبل تاریخ اعتقاد به وحدانیت، معاد و صدالبته اخلاق و شأن اجتماعی زنان داشتند.

وی با اشاره به اینكه پوشاك و حجاب بانوان تمامی اقوام ایرانی از نگاه گردشگران یك هنر است نه یك محدودیت، اضافه كرد: وقتی گریزی بزنیم به اسناد تاریخی كه از ایران باستان به دست آمده، متوجه می شویم كه زنان علاوه بر حجاب، به زیبایی و نشان دادن جایگاه اجتماعی و به روز بودن این البسه اهمیت بسیار زیادی می دادند. در سایت شهر سوخته در شمال سیستان و بلوچستان كه یكی از تمدن های مشهور ماقبل تاریخ است، آثار لباس هایی به دست آمده كه بسیار خاص و شگفت انگیز هستند؛ وجود پارچه های متنوع رنگی در پنج هزار سال قبل و هنر تولید پارچه با ادوات اولیه یكی از شاخص های مهم دنیای مد ایران در ماقبل تاریخ است.

كارشناس مد و لباس اظهار نمود: لباس های بافتی كه توسط شهر سوخته ای ها هزاران سال پیش بافته می شده از كرم تا قرمز بوده و با رنگ های طبیعی رنگ آمیزی می شده است. در شهر سوخته زنان ایران باستان به مد و پوشش و تنوع در پوشش اهمیت می دادند كه نمونه ها آنرا پژوهشگران ایرانی و مؤسسه شرق شناسی رم ایتالیا بازسازی كردند و در سال های گذشته توسط كارشناسان مد استان تولید و به نمایش گذاشته شد.
صدور مد و لباس اصیل ایران از شهر سوخته سیستان به شبه قاره هند
شهركی با اشاره به صدور فرهنگ مد و لباس سیستان و بلوچستان به دیگر كشورها اظهار داشت: لباس ساری هندی كه الان در شبه قاره هند می بینیم نمونه ی بارز مد و لباسی است كه ۵۰۰۰ سال پیش در استان سسیستان و بلوچستان و در شهر سوخته استفاده می شده است.

این كارشناس مد و لباس افزود: مد و لباس های زیبایی كه هم اكنون و در هزاره سوم در دنیا استفاده می شود از نظر طراحی فرقی با ۵۰۰۰ سال پیش شهر سوخته ندارد و دلیل اینكه بخش بین الملل جشنواره مد و لباس فجر در سیستان و بلوچستان و منطقه آزاد چابهار برگزار می گردد پیشنه های تاریخی و ارزش و جایگاه مد و قدمت آن در میان مردم سیستان و بلوچستان است.

شهركی با اشاره به سوزن دوزی اصیل بلوچستان و قدمت آن هم اظهار داشت: سوزن دوزی در شمال سیستان و بلوچستان بر روی لباس مردان استفاده می شود و به خامه دوزی و یا سفید دوزی شهرت دارد و در جنوب استان بر روی لباس زنان استفاده می شود و به سوزن دوزی مشهور است.

وی ادامه داد: در اسناد تاریخی آمده است كه در زمان جنگ مردان و رزم آوران و جنگجویان سیستانی لباس هایی با رنگ مشكلی و با خامه دوزی سفیدمی پوشیدند كه با رنگ و نخ سفید جلوی سینه و دور یقه خامه و اصطلاحاً سوزن دوزی می شده است چون كه رنگ سفید یك جور قداست داشته و دلیل اینكه رنگ اصلی لباس مشكی بوده این بوده كه اگر رزمنده و جنگجو تیر بخورد خون را كسی نبیند و روحیه دیگر سربازان بهم نخورد؛ هم چنین زنان هنرمند جلوی سینه ی لباس مردانشان را با نخ ابریشم سفید می دوخته اند كه اگر در نبرد تیر بخورد دیگر سربازان فوری متوجه شوند و مجروح كمك كنند.

كارشناس مد و لباس افزود: در كتاب بانو گشسب نامه كه یكی از اسناد مهم تاریخی است نوشته شده دختر رستم بر روی لباس با مفتول هایی از زر و سیم سوزن دوزی و خامه دوزی می كرده است.
وی خاطرنشان كرد: در جنوب سیستان و بلوچستان و جایی كه سوزن دوزی را برخلاف شمال بر روی لباس زنان به كار می برند؛ دختران از ۵ سالگی به دوختن لباس های خودشان اقدام می كنند و از همان سن كم لباس هایی كه مقرر است در آینده در مراسمات مختلف همچون عزا و شادی زفاف و حاملگی و … لازم است بپوشند را می دوزند.
به قول این كارشناس مد و لباس، تك تك نقش هایی كه در سوزن دوزی جنوب و خامه دوزی و سفید دوزی شمال استان به كار می رود نقوشی است كه معنا و مفهوم ویژه ای را به خود مختص كرده است. مثلاً دختر بلوچ از ۵ سالگی لباس های عزای پدرو مادر را دست می گیرد و در زمان دوخت و دوز اشعار عزاداری را آرام آرام زمزمه می كند و می خواند و یا در زمان هایی كه وجودش سرشار از امید و شادی بوده به سراغ پارچه ی لباس عروسی خود رفته و نقش های زیبای هستی را بر روی ان لباس آرزوها می خواندند و می دوختند. سوزن دوزی های بلوچستان از زیباترین رودوزی هایی است كه در جهان از هزاره های دور نسل به نسل منتقل شده است و الان هم زنان زیباپوش این سرزمین از این هنر اصیل ایرانی استفاده می نمایند.

وی تصریح كرد: با عنایت به اینكه اسناد تاریخی نشان داده است پیشینه مد و لباس اصیل ایرانی از سیستان و بلوچستان و تمدن شهر سوخته می آید، برگزاری بخش بین الملل جشنواره مد و لباس فجر در چابهار سیستان و بلوچستان نقش ایران را در صنعت مد و لباس پررنگ می كند.1397/11/23
13:43:20
5.0 / 5
4488
تگهای خبر: جشنواره , لباس , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس دونی