از زخم شیر یدو حاصل شد

از زخم شیر یدو حاصل شد

لباس دونی: کارگردان فیلم «یدو» درباره انتخاب نام این فیلم، اظهار داشت: یکی از دوستان داستان «زخم شیر» نوشته صمد طاهری را به من پیشنهاد نمود که بخوانم و اگر دوست داشتم فیلمش را بسازم بدین جهت ما از این قصه، فیلمنامه ای سینمایی استخراج کردیم که حاصل آن «یدو» شد.به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، نشست پرسش و پاسخ فیلم «یدو» با حضور مهدی جعفری کارگردان، محمدرضا مصباح (تهیه کننده)، ستاره پسیانی، آیدین ظریف، ریحانه آریامنش، میلاد صویلاوی (بازیگر)، مرتضی نجفی (مدیر فیلمبرداری)، عباس عباسی (طراح گریم)، میثم مولایی (تدوینگر)، آیدین ظریف (طراح صحنه) و با اجرای علیرضا غفاری روز یکشنبه ۱۹ بهمن ماه در سالن همایش های برج میلاد انجام شد.
در ابتدای این جلسه، مهدی جعفری، درباره انتخاب این قصه برای ساخت فیلم اظهار داشت: من زاده شهر اهواز هستم و چند سالی می شود که در حوزه دفاع مقدس کار می کنم. روزی ابراهیم ایرج زاد داستان«زخم شیر» نوشته صمد طاهری را به من پیشنهاد نمود که بخوانم و اگر دوست داشتم فیلمش را بسازم. ما از این قصه، فیلمنامه ای سینمایی استخراج کردیم که حاصل آن «یدو» شد.

جعفری درباره حضور پسیانی در این پروژه و ایفای نقش مادر اظهار داشت: در قصه اصلی سن مادر کمی بالا است و ما در جهان فیلمنامه سن مادر را کمی پایین تر آوردیم. ما با چند بازیگر در آن سن و سال تماس گرفتیم که بهر دلیلی همکاری میسر نشد. اما در نهایت ستاره پسیانی پذیرفت و ریسک کرد.
او افزود: ستاره پسیانی تنها بازیگر حرفه ای بود که باید بین بازی خودش و بازیگران دیگر تعادل ایجاد می کرد. خوشبختانه همه انرژی گذاشتند و بچه های نابازیگر در کنار ستاره پسیانی با هم به تعادل رسیدند و کار خوبی از آب درآمد.
فیلم «یدو» تلفیقی از ژانر دفاع مقدس
در ادامه محمدرضا مصباح تهیه کننده یدو درباره ژانر فیلم اظهار داشت: فیلم «یدو» تلفیقی از ژانر دفاع مقدس، با نگاهی به حوزه خانواده و توجه به نوجوانان است.
وی اضافه کرد: سال قبل درصدد همکاری با مهدی جعفری بودم که در این فیلم شرایط برقرار شد. جا دارد از «بنیاد سینمایی فارابی» و «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» تشکر کنم که اجازه دادند در کنار او کار نماییم.
به گفته وی، عوامل این کار در سخت ترین شرایط ممکن کار می کردند و جایگاهشان در سینمای ایران پایدار خواهد بود.
مصباح در ادامه درباره فیلم هایی که تهیه آنها را عهده دار بوده است، اظهار داشت: ما در فیلمسازی غیر از ملاک تجاری، باید ملاک های آرمانی نیز داشته باشیم. بی گمان بحث تجاری مهم است؛ اما اولویت من جنبه های هنری و عقیدتی آثار است. امیدوارم سینما باردیگر بازگشایی شود و به فضل الهی فیلم ها اکران شوند.
در ادمه ستاره پسیانی، ایفاگر مادر یدو در قصه فیلم نیز درباره ایفای این نقش که با خودش فاصله سنی زیادی داشت، اظهار داشت: من قبل تر سابقه همکاری با مهدی جعفری را داشتم و وقتی با من تماس گرفتند و فیلم نامه را خواندم، بسیار جذب داستان شدم.
پسیانی افزود: من در این فیلم نقش کاراکتری که حدود ده سال از من بزرگتر است را ایفا کردم که برایم چالش جذابی بود.
وی اضافه کرد: ما شصت روز در گرمای پنجاه و یک درجه در شهر آبادان و در اوج شیوع ویروس کرونا کار کردیم.میلاد صویلاوی، بازیگر نوجوان فیلم «یدو» درباره تجربه حضور در سینما، اظهار داشت: با همکاری جعفری و مصباح چیزهای بسیاری یاد گرفته و با حضور در این فیلم راهم را پیدا کردم.
ریحانه آریامنش بازیگر خردسال این فیلم نیز، اظهار داشت: من از بچگی دوست داشتم بازیگر شوم. این فیلم برای من نقطه شروعی در سینما بود و می خواهم مسیرم را ادامه دهم.
عباس عباسی، درباره چهره پردازی این اثر سینمایی گفت: ستاره پسیانی از همه لحاظ همکاری و همیاری کردند تا بتوانیم به شخصیتی که می خواستیم برسیم. گریم سنگینی روی صورت ایشان انجام می شد و ما از صبر و حوصله شان ممنون هستیم.

محمد آل بوعلی دیگر بازیگر کودک نوجوان یدو اظهار داشت: من فکر نمی کردم که فیلم آنقدر خوب از آب در آمده باشد. نقشی که من در این فیلم بازی کردم به شخصیت خودم نزدیک بود.
مدیر فیلمبرداری «یدو» درباره تجربه حضور در این اثر سینمایی، اظهار داشت: در مرحله ای که جعفری فیلمنامه را به من پیشنهاد نمود بسیار خوشحال شدم؛ چونکه من خودم را مدیون شهدا و خانواده آنها می دانم و با این اثر ادای دینی به آنها کردم. آبادان برای ما تبدیل به شهری الهام بخش شد.
مرتضی نجفی، افزود: در زمان فیلمبرداری فشار کار زیادی داشتیم و خیلی از بچه ها از شدت گرما زیر سرم رفتند. در آخر دوست دارم آرزو کنم که این آخرین جشنواره با ماسک ما باشد.
آیدین ظریف، درباره طراحی صحنه این فیلم توضیح داد: حدودا تمام فضاهای موجود در فیلم را ساختیم؛ چونکه چهل سال از زمان جنگ می گذرد و ما باید فضا را به آن دهه نزدیک می کردیم.
ستاره پسیانی در پاسخ به این پرسش که آیا شانس گرفتن سیمرغ را برای خود قائل است و اینک آیا انتخاب نقش های متفاوت سلیقه خود ایشان است یا انتخاب می شود، اظهار داشت: تعریف هایی که از بازی من می کنید به منزله جایزه برای من تلقی می شود و گرفتن سیمرغ طبیعتا دست من نیست.
وی اضافه کرد: من حتما نقش های متفاوت را انتخاب نمی کنم بلکه پیشنهادهای اینگونه به من می رسد. ایفای نقش های این چنینی و دور از شخصیت خود بازیگر چالش بزرگی برای هر بازیگری بشمار می رود.
میثم مولایی درباب تدوین فیلم «یدو» بیان کرد: ما خیلی قبل تر از مرحله فیلمبرداری کار خودرا شروع کردیم و درباره مرحله به مرحله کار صحبت و همفکری می کردیم چونکه به سبب خاصیت های این فیلمنامه کار متفاوتی پیش رو داشتیم.
او اضافه کرد: فیلم ضرباهنگ پایینی دارد و این تجربه چیزهای زیادی به من آموخت. امیرحسین قاسمی که صداگذار کار ما بود، عالی کار کرد و دوست دارم از عزیزانی که کار پست پروداکشن را انجام دادند، تشکر کنم. من در ابتدا مخالف حضور ستاره پسیانی بودم اما با دیدن بازی اش نظرم عوض شد.
جشنواره فیلم فجر در یک نگاه
جشنواره فیلم فجر هرساله و همزمان با دیگر جشن های پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه میزبان علاقه مندان هنر سینماست. این جشنواره که از سال ۱۳۶۱ کار خودرا شروع کرد تا سال ۱۳۷۴ محل رقابت تولیدات سینمای ایران بود؛ اما از آن پس به صورت بین المللی برگزار می گردد و در بخش بین الملل بر بررسی فیلم هایی از سینمای جهان خصوصاً خاورمیانه، آسیای مرکزی، قفقاز و آناتولی و آثار ملهم از آموزه های راستین پیامبران الهی، پیام صلح و دوستی تمرکزی ویژه دارد. بخش بین الملل جشنواره از دوره سی وسوم (سال ۹۳) از بخش ملی جدا شد و در اردیبهشت هر سال میزبان فیلمسازان مطرح جهانی است. شرکت کنندگان جشنواره فیلم فجر در بخش رقابتی اصلی؛ سودای سیمرغ برای دریافت سیمرغ بلورین با هم رقابت می کنند. طی سالیان اخیر مسابقه های سینمای مستند، فیلم کوتاه ومسابقه مواد تبلیغاتی و اطلاع رسانی نیز به بخش های سینمای ایران اضافه شده است.
سی و نهمین جشنواره فیلم فجر در چهل ودومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران (بهمن ۱۳۹۹)، به دبیری سید محمدمهدی طباطبایی نژاد در حال برگزاری است. فیلم های سی و نهمین جشنواره ملی فیلم فجر در ۷۰ سینما در ۳۰ استان و ۵ منطقه آزاد به نمایش درمی آید. امسال نیمی از آثار جشنواره فیلم اولی هستند. همین طور نشست های خبری پس از این رویداد سینمایی در فضای مجازی و هم به صورت زنده پخش با حضور تعدادی از اصحاب رسانه انجام می شود. جشنواره امسال تحت تاثیر همه گیری کرونا و با تاکید بر شیوه نامه های بهداشتی تجربه ای جدید را پیش می برد.


1399/11/19
20:40:11
0.0 / 5
1120
تگهای خبر: جشنواره , طراحی , موزه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لباس دونی