دو فعال سیاسی:

نمی توانیم فضای مجازی را از مردم بگیریم

نمی توانیم فضای مجازی را از مردم بگیریم

لباس دونی: دو فعال سیاسی با تکیه بر اینکه نمی توانیم فضای مجازی را از مردم بگیریم، خواهان تبدیل تهدیدهای فضای مجازی به فرصت شدند.


به گزارش روز جمعه خبرنگار اقتصادی ایرنا، جلسات نقد و اندیشه مدتهاست با همت مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات درباره موضوعات مختلف حوزه فضای مجازی برگزار می گردد.
در این سری نشست ها که حالا وارد سومین سال برگزاری شده، چالش های فضای مجازی توسط افراد مختلف مورد بررسی قرار می گیرد.
در شصت و ششمین نشست نقد و اندیشه که به سبب انتشار کرونا مدتهاست به صورت مجازی برگزار می شود، دو فعال سیاسی با اعلان اینکه دسترسی به اینترنت و فضای مجازی حق مردم است و نمی توانیم این حق را از آنان سلب نماییم، به ضرورت برنامه ریزی برای تبدیل تهدیدها به فرصت ها تاکید نمودند. این نشست با حضور حسن بیادی فعال سیاسی و دبیر کل حزب آبادگران جوان و سعید شریعتی فعال سیاسی و رسانه ای و عضو شورای مرکز حزب اتحاد ملت ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در این جلسه سعید شریعتی درباره محدود سازی شبکه های اجتماعی، با اعلان اینکه شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام همیشه هستند، اظهار داشت: این تصمیم گیران هستند که برای دسترسی جامعه ایرانی به شبکه های اجتماعی تصمیم می گیرند و باید پاسخ دهند که چرا باید خویش را از این فضا محروم نماییم.
وی با تشبیه جامعه به بدن انسان و شبکه های اجتماعی به تب سنج اضافه کرد: پدیده های ناخوشایندی در جامعه مانند عفونت در بدن انسان وجود دارد و آزار دهنده هستند اما نباید برای رفع این ناخوشایندی ها تب سنج را از بین ببریم.
این فعال سیاسی با اعلان اینکه شبکه های اجتماعی بهترین تب سنج های جامعه هستند، خاطرنشان کرد: سیاست گذاران با رصد شبکه های اجتماعی و اطلاع از جامعه می توانند با سیاست گذاری های درست جامعه را به سمت صحیح هدایت کنند.
فضای مجازی، مجازی نیست بلکه حقیقی است
حسن بیادی فعال سیاسی و دبیر کل حزب آبادگران جوان هم با اعلان اینکه از برخی عناوین تعریف درستی در جامعه نشده است، اظهار داشت: فضای مجازی، واقعا مجازی نیست بلکه حقیقی است و حقیقت دارد.
وی با تشبیه فضای مجازی به جریان آب اضافه کرد: همان گونه که نمی توانیم در مقابل جریان آب بایستیم نمی توانیم این فضا را هم ببندیم اما درست است که این فضا باید قانونمند شود و کسی با قانونمند شدن این فضا مخالف نیست.
این فعال سیاسی با اشاره به تجربیات گذشته در برخورد با پدیده های جدید در کشور اظهار داشت: در ابتدای ورود پدیده های جدید در ابتدا برخوردهای سلبی انجام می شود، در صورتیکه با تعیین حدود و مقررات می توانیم استفاده درستی از این پدیده ها داشته باشیم.
وی علل بیشتر این مشکلات را مدیریت های جزیره ای عنوان نمود و اضافه کرد: مشکل فضای مجازی هم مدیریت جزیره ای و نبود مدیریت یکپارچه است.
بیادی با اعلان اینکه نمی توانیم همه اینترنت و جهانی شدن را ببندیم، خاطرنشان کرد: باید سیاست مداران و برنامه ریزانی که همه را دشمن نمی دانند بدون برخورد و نگاه چکشی، گفتگو کنند تا به چاره مناسبی برسیم.
شریعتی هم در ادامه نشست به مبانی مختلف قوانین اشاره نمود و اظهار داشت: قوانین باید مبتنی بر قرارداد یک جامعه و تأمین کننده منافع مردم باشد.
وی با اعلان اینکه افراد یک جامعه نسبت به امکانات آن جامعه حق مالکیت دارند، اضافه کرد: صاحبان سیگنال و امواج رادیویی مردم هستند و نمایندگان مجلس به نمایندگی از صاحبان این سیگنال ها می توانند تصمیم بگیرند که به چه صورت استفاده گردد.
دیتا، سیگنال و فضای مجازی دارایی ملت است
این فعال رسانه ای خاطرنشان کرد: فضای مجازی، دیتا و سیگنال ملک شخصی نیست و دارایی ملت است و اگر قوانینی برای آن وضع شود که برای فردی حق ویژه قائل باشد مردم از این قانون تمکین نمی کنند.
وی با انتقاد از مخالفان فضای مجازی که به نمایندگی از مردم به دنبال محدودیت این فضا هستند، اضافه کرد: مردم در انتخابات گذشته به ایده گسترش فضای مجازی و افزایش پهنای باند رای بالغ به ۲۵ میلیونی داده اند و این مسیر را انتخاب نموده اند.
این فعال رسانه ای با اعلان اینکه حالا هم مشکلی برای تعیین تکلیف شبکه های اجتماعی نیست، خاطرنشان کرد: می توانیم از مردم برای رای به مخالفت یا موافقت با شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام رفراندوم برگزار نماییم و نتایج آن هر چه بود همه تمکین کنند.
شریعتی به حمایت ها از پیام رسان های داخلی هم اشاره نمود و اظهار داشت: پیام رسان های داخلی باید در یک رقابت با شبکه های اجتماعی خارجی رشد کنند و با محدود کردن و بستن شبکه های اجتماعی خارجی، آنان رشدی نخواهند داشت.
بیادی هم در ادامه این نشست با اعلان اینکه نمی توانیم فضای مجازی را از مردم بگیریم، اظهار داشت: باید مانند سیل که در صورت مهار شدن می تواند به فرصت تبدیل گردد از تهدیدهای فضای مجازی فرصت ایجاد نماییم.
وی اضافه کرد: شبکه های اجتماعی مضررات سیاسی، اجتماعی و خانوادگی هم دارد و باید با آموزش، تربیت و فرهنگ سازی این مشکلات را کاهش دهیم.
شریعتی هم به ضرورت بررسی فرصت، تهدید، قوت و ضعف هر پدیده ای تصریح کرد و به دیدار اعضای شورایعالی فضای مجازی در سال ۹۶ با رهبر معظم انقلاب اشاره نمود و اظهار داشت: رهبری در این دیدار بر افق این فضا تاکید نمودند و اشاره داشتند که در آینده در این فضا مرز و ارز یعنی دو عنصر حاکمیت ملی هر کشور از بین می رود و از الان باید برای آینده برنامه ریزی کرد.
وی اضافه کرد: با پیشرفت فضای مجازی حاکمیت ملی بازتعریف می شود و دارایی ها تغییر می کند.
عضو شورای مرکز حزب اتحاد ملت ایران با اشاره به اینکه قدرت جدیدی بوجود آمده است، خاطرنشان کرد: در انتخابات ۸۸، ۹۲ و ۹۶ شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و تلگرام در ایران تأثیر بسیاری داشتند و سبب تحول شدند و در انتخابات ۱۴۰۰ هم اینستاگرام اثرگذار است.
فضای مجازی ابزار جهانی شدن ما است
بیادی هم با اشاره به جهانی شدن، خاطرنشان کرد: با فضای مجازی می توانیم جهانی شویم و فضای مجازی ابزار جهانی شدن ما است.
وی به مباحث در ارتباط با محدود کردن شبکه های اجتماعی اشاره نمود و اضافه کرد: پشت مبحث بستن و محدود کردن شبکه های اجتماعی مباحثی دیگر مطرح است و حتی اگر ما گام دوم انقلاب اسلامی که توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی ابلاغ گردیده است را بررسی نماییم از آن بستن فضای مجازی درنمی آید.
شریعتی در بخش دیگری از این نشست به منافع بعضی از گروه ها و جریان هایی که به دنبال محدودیت در فضای مجازی می باشند اشاره نمود و اظهار داشت: جریاناتی از اینکه فضای مجازی و شبکه های اجتماعی قدرت اجتماعی و سیاسی به وجود می آورد نگران هستند و برای محدود کردن آن تلاش می کنند همینطور که در نیمه دوم دهه هفتاد مطبوعات بعنوان پایگاه های اجتماعی سیاسی مطرح و بسته شدند.
وی منافع اقتصادی و رقابت را یکی دیگر از علل پشت پرده محدود کنندگان فضای مجازی عنوان نمود و اضافه کرد: با فیلتر شبکه های اجتماعی و استفاده از وی پی ان برای دسترسی به آنها، دیتای داخلی تبدیل به دیتای خارجی شده و هزینه های مردم جهت استفاده از این فضا دو برابر می شود و با این حساب باید بررسی شود این درآمد ها به سود چه افراد و شرکت هایی واریز می شود.
این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: افشاگری ها در فضای مجازی باید تبدیل به شفاف سازی شود، البته فضای مجازی شفاف اجازه فساد نمی دهد که کسی بخواهد آنرا افشا کند.
وی به نقش فضای مجازی در ایجاد کسب وکارها در مناطق محروم اشاره نمود و اضافه کرد: شاهد هستم و از راه گزارش هایی که توسط فعالان مدنی حزب می دهند می دانم که در دورترین نقاط روستاهای سیستان و بلوچستان دخترانی توانسته اند از راه اینستاگرام برای صنایع دستی سوزن دوزی خود از تمام نقاط کشور مشتری داشته باشند و کسب و کاری برای خود در این عرصه ایجاد کنند.
بیادی هم یکی از اهداف جهانی سازی را مدیریت شیشه ای و شفاف عنوان نمود.
فضای مجازی به مردم قدرت داده است
شریعتی هم به نقش سنتی مردم در ساختار قدرت در گذشته اشاره نمود و اظهار داشت: الان با حضور شبکه های اجتماعی و فضای مجازی مردم صاحب قدرت شده اند و می توانند نظرات خویش را اعلام کنند و تأثیر داشته باشند.
وی اضافه کرد: ما امروز با شهروند قدرتمند مواجه هستیم و افرادی از این مورد راضی نیستند.
بیادی هم به ضرورت اصلاح ساختارهای سیاسی و شکل انتخابات با وجود فضای مجازی اشاره نمود و اظهار داشت: باید قانون به صورت یکسان برای همه اعمال شود و به خواسته ها و نیازهای مردم دقت کنیم.

براساس اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دبیرکل حزب آبادگران جوان با اشاره به کسب وکارها راه اندازی شده در فضای مجازی، اظهار داشت: فضای مجازی مشکلات مالی خیلی از مردم را رفع کرده است و اگر تخلفی هم در این فضا انجام می شود مانند فضای واقعی باید با آن برخورد شود.
شریعتی هم در انتهای سخنان خود در این جلسه، دسترسی به اینترنت را حقوق مکتسبه مردم دانست و تصریح کرد: به همین راحتی نمی توانیم این حق را از مردم پس بگیریم.
وی برخوردها و محدودیت ها را ناامید کننده عنوان نمود و اضافه کرد: این برخوردها امید و انگیزه را بین جوانان از بین می برد و اگر از بستن و محدود کردن تابحال فایده ای بردیم از این به بعد هم می بریم.
این فعال رسانه ای، به مصون سازی به جای ممنوع سازی تصریح کرد و اظهار داشت: باید با حداکثر آزادی و حداقل ممنوعیت برای مردم دسترسی ایجاد شود و به مردم جهت استفاده از این فضا آگاه و آموزش داده شود.
منبع:

1399/11/17
13:56:16
0.0 / 5
1071
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لباس دونی