سایه روشن های یك تراژدی در بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاكی

سایه روشن های یك تراژدی در بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاكی

به گزارش لباس دونی دومین عنوان از مجموعه «چشم اندازهایی از تاریخ معاصر جهان» کتاب «بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی» گذری است بر یکی از سرنوشت سازترین رویدادهای تاریخ معاصر؛ بمباران اتمی ژاپن در جنگ جهانی اول.بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی (به ترتیب ۶ و ۹ اوت ۱۹۴۵) دو عملیات اتمی بودند که در زمان جنگ جهانی دوم به دستور هری ترومن، رئیس جمهور وقت آمریکا، ضد امپراتوری ژاپن انجام گرفت.

در این دو عملیات، دو بمب اتمی به فاصله ۳ روز روی شهرهای هیروشیما و ناگازاکی انداخته شد که به ویرانی و کشتار گسترده شهروندان این دو شهر منجر گردید. حدود ۲۲۰٬۰۰۰ نفر در اثر این دو بمباران اتمی جان باختند که ۲۰ هزار نفر از آنان را نظامیان ژاپنی و بقیه را شهروندان غیرنظامی تشکیل می دادند.

بیش از ۱۰۰ هزار نفر بلافاصله هنگام بمباران کشته شدند و بقیه تا آخر سال ۱۹۴۵ بر اثر اثرات مخرب تشعشعات رادیو اکتیو جان خویش را از دست دادند.

هدف اصلی آمریکا از این حمله به پایان رساندن سریع تر جنگ و عدم شراکت با شوروی در اشغال ژاپن بود چونکه شوروی مدتی قبل از بمباران اتمی به ژاپن اعلام جنگ داده بود و به مواضع ژاپن در منچوری حمله برده بود.

پس از بمباران اتمی شهر هیروشیما (۶ اوت ۱۹۴۵) آمریکا به منظور وادار کردن دولت ژاپن به تسلیم در جنگ، شهر ناگازاکی (۹ اوت ۱۹۴۵) را هم بمباران اتمی کرد و مدت کوتاهی بعد از آن، امپراطور وقت ژاپن، در سخنانی اعلام نمود به منظور حفظ نسل مردم کشورش، به صلح بدون قید و شرط با متفقین گردن نهاده است تا به این صورت بزرگترین جنایت ضد بشریت را متوقف نماید.

جنایتی که سرهنگ پل تیبت خلبان نیروی هوایی آمریکا در جنگ جهانی دوم که بمب های اتم را بر روی ژاپن انداخت، درباره آن اظهار داشت: مثل جهنم سیاه بود و نور و رنگ هم داشت، درونش سفید بود و خاکستری و بالایش شبیه درخت کریسمس بود؛ در یک هزارم ثانیه، شهر هیروشیما دیگر وجود نداشت.

بمباران هسته ای هیروشیما و ناگازاکی تا به امروز تنها موارد استفاده جنگی از سلاح هسته ای در جهان است و یکی از بزرگترین فجایع در تاریخ بشر به شمار می آید.
سیلویا انگدال
آیا استفاده از بمب اتمی برای آخر دادن به جنگ لزوم داشت؟

کتاب بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی ویراسته‌ی سیلویا انگدال که اخیرا توسط انتشارات ققنوس انتشار یافته، دومین عنوان از مجموعه «چشم اندازهایی از تاریخ معاصر جهان» است که تلاش دارد تا از دیدگاه های مختلف به رویدادهای سرنوشت ساز تاریخ معاصر بپردازد (اولین عنوان از مجموعه مذکور، کتاب چرنوبیل ویراسته‌ی دیوید اریک نلسون است).

در پیشگفتار این کتاب آمده است:

به یاد آوردن هر رویدادی بستگی به نحوه‌ی به خاطر سپردن آن دارد. بهترین درک از تاریخ حاصل کندوکاو چشم اندازهای مختلف است: دوره های زمانی متفاوت، فرهنگ های متفاوت، ایدئولوژی های متفاوت.

مجموعه کتاب های «چشم اندازهایی از تاریخ معاصر جهان» از دیدگاه های مختلف به رویدادهای سرنوشت ساز تاریخ معاصر می پردازد. هر جلد با استفاده از منابع دست اول و دوم، اطلاعات زمینه ای، مباحث پیرامونی و روایت های اول شخص افراد نگاهی دارد به یکی از رویدادهای مهم تاریخ معاصر جهان. تمام کتاب های این مجموعه دارای لیست مطالب توضیحی، گاهشمار، کتابشناسی و نمایه است. «چشم اندازهایی از تاریخ معاصر جهان» به دانشجویان و پژوهشگران کمک می نماید تا مهارت های فکری و نقادانه‌ی خویش را بهبود بخشند و بر آگاهی خود از جهان بیفزایند و درک بهتری از دیدگاه های بین المللی در مورد رویدادهای تاریخی پیدا کنند.

بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی از بحث برانگیزترین رویدادهای تاریخ جنگ جهانی دوم است: آیا استفاده از بمب اتمی برای آخر دادن به جنگ لزوم داشت؟ کشتن ۲۰۰ هزار نفر با دو بمب اتمی بدتر بود یا مرگ ۵۰۰ هزار نفر و حتی بیشتر با بمب های متعارف؟ کشتن غیر نظامیان برای نجات جان تعداد بیشتری از آنها توجیه پذیر است؟ نظرها در اینباره مبحث بسیار متفاوت اند. در این کتاب این واقع را از منظر افراد مختلف می خوانیم، از ترومن رئیس جمهور وقت آمریکا گرفته تا خلبان هواپیمای بمب افکن، شاهدان حادثه، فیزیکدان هسته ای، روزنامه نگاران، فعال صلح ژاپنی و...

بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی

این کتاب هم همانند جلد نخست مجموعه «چشم اندازهایی از تاریخ معاصر جهان» (کتاب چرنوبیل) در سه بخش اصلی، تدوین گردیده است: زمینه تاریخی بمباران اتمی، مباحث پیرامونی بمباران اتمی و روایت های شخصی.

بخش اول این کتاب در ۶ دیدگاه یا سرفصل به زمینه‌ی تاریخی این حادثه می پردازد: «دیدگاه اول: شرح مختصری از بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی»، «دیدگاه دوم: نخستین انفجار آزمایشی بمب اتمی»، «دیدگاه سوم: رئیس جمهور ایالات متحده بمباران اتمی هیروشیما را اعلام می کند»، «دیدگاه چهارم: توصیف بمباران اتمی هیروشیما در مطبوعات»، «دیدگاه پنجم: استفاده مسئولانه از انرژی اتمی» و «دیدگاه ششم: واکنش بریتانیا به بمباران اتمی هیروشیما».

در بخش دوم که ۹ دیدگاه یا سرفصل را در برمی گیرد، مباحث پیرامونی این بمباران اتمی مورد مداقه قرار گرفته است: «دیدگاه اول: توجیه بمباران های اتمی تحت عنوان نجات زندگی های بسیار»، «دیدگاه دوم: بمباران اتمی به وحشیگری های هر دو طرف جنگ آخر داد»، «دیدگاه سوم: خیلی از دانشمندان دخیل در ساخت بمب اتمی مخالف استفاده از آن بودند»، «دیدگاه چهارم: استفاده از بمب اتمی در آن زمان تصمیم درستی به نظر می رسید»، «دیدگاه پنجم: بمباران اتمی ژاپن مانع جنگ جهانی سوم شد»، «دیدگاه ششم: بمباران اتمی ژاپن لزوم نداشت»، «دیدگاه هفتم: بمباران اتمی هیروشیما لازم بود، اما بمباران ناگازاکی ضرورتی نداشت»، «دیدگاه هشتم: بیشتر طیف های سیاسی در ابتدا موافق استفاده از بمب اتمی بودند» و «دیدگاه نهم: ایالات متحده بابت استفاده از بمب اتمی هیچ گونه عذرخواهی به ژاپن بدهکار نیست».

و در نهایت بخش سوم شامل ۷ دیدگاه یا سرفصل بدین شرح است: «دیدگاه اول: ساخت بمب اتمی»، «دیدگاه دوم: آموزش خدمه انولاگی»، «دیدگاه سوم: تجربه وحشت بمباران اتمی»، «دیدگاه چهارم: مراقبت از مجروحان بعد از بمباران اتمی»، «دیدگاه پنجم: نگاه خلبان انولاگی به گذشته»، «دیدگاه ششم: مخالف بمب اتمی از زمان نوجوانی در سال ۱۹۴۵» و «دیدگاه هفتم: قدردانی از بمب اتمی که به جنگ آخر داد».

در بخشی از این کتاب و ذیل عنوان قمار علمی آمده است:

قبل از سال ۱۹۳۹ دانشمندان پذیرفته بودند که به لحاظ نظری آزادسازی انرژی اتم امری امکان دارد اما هیچکس راه عملی این کار را نمی دانست. می دانیم که تا سال ۱۹۴۲ آلمانی ها با تمام توان کار کردند تا راهی برای افزودن انرژی اتمی به دیگر موتورهای جنگیشان پیدا کنند و امیدوار بودند بتوانند با آن دنیا را زیر سلطه خود درآورند اما شکست خوردند.

مشیت الهی بود که آلمانی ها خیلی دیر و به تعداد محدود به موشک های وی-۱ و وی-۲ دست پیدا کردند و نتوانستند بمب اتمی بسازند. جنگ آزمایشگاه ها برای ما همچون جنگ های هوایی، زمینی و دریایی خطرهای مرگباری داشت، هم اکنون که ما در جنگ آزمایشگاه ها برنده شده ایم گویی در همه جنگ ها برده ایم.

با شروع تحقیقات در سال ۱۹۴۰ پیش از پرل هاربر، ایالات متحده و بریتانیای کبیر دانش علمی کاربردیشان در جنگ را با هم به اشتراک گذاشتند که کمک ذی قیمتی بود برای پیروزی ما. تحت این سیاست کلی بود که پژوهش درباره‌ی بمب اتمی آغاز شد. با همکاری دانشمندان آمریکایی و بریتانیایی ما با آلمانی ها وارد مسابقه شدیم. (صفحه‌ی ۳۷)

کتاب بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی ویراسته‌ی سیلویا انگدال، ترجمه‌ی شهربانو صارمی در ۱۸۸ صفحه مصور و شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه از جانب انتشارات ققنوس (۱۳۹۹) روانه بازار کتاب شده است.منبع:

1399/11/10
16:56:29
0.0 / 5
1083
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لباس دونی