سه اثر قرآنی با حضور وزیر فرهنگ رونمایی گردید

سه اثر قرآنی با حضور وزیر فرهنگ رونمایی گردید

به گزارش لباس دونی کتاب «ترکش دوست داشتنی»، اولین فونت کامپیوتری مصحف شریف و سامانه بازنمایی دستاوردهای قرآنی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی گردید.


عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز سه شنبه در پنجاه و هفتمین جلسه کمیسیون فعالیتهای تبلیغی و ترویجی قرآن کریم با حضور سید عباس صالحی گزارشی درباره سه اثر جدید قرآنی عرضه کرد و این آثار در ادامه رونمایی گردید.
تلاوت قرآن در سفارت آمریکا
کتاب ترکش دوست داشتنی خاطرات احمد ابوالقاسمی قاری بین المللی کشورمان است که به قلم محمد خسروی راد نوشته شده است. ابوالقاسمی در این مراسم با تجلیل از نویسنده کتاب اظهار داشت: خسروی راد از نویسندگان و مدرسان تاریخ شفاهی است که ۳۱ جلد کتاب نوشته است.
وی با بیان خاطراتی به تلاوت قرآن در سفارت آمریکا در دبی اشاره نمود و اظهار داشت: سال ۹۴ برای تلاوت قرآن به آمریکا دعوت شدم و به دبی رفتم. فردی که در دبی با من مصاحبه می کرد، علت سفرم را پرسید و من گفتم برای تلاوت قرآن می روم و او کنجکاو شد که تلاوت قرآن چیست و من کیستم.
ابوالقاسمی اضافه کرد: بعد از سوال هایی از من خواست آیاتی را تلاوت کنم که دقایقی تلاوت کردم، حس جالبی بود چون دیدم قرآن روی یک آمریکایی هم اثر گذاشته است هر چند به من ویزا ندادند.
بازنمایی دستاوردهای قرآنی در یک سامانه
حجت الاسلام محمد قطبی درباره سامانه بازنمایی دستاوردهای قرآنی (سبد) گزارشی عرضه کرد و اظهار داشت: این سامانه کاری مشترک از جانب دفتر تبلیغات اسلامی و معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که سال قبل به تصویب رسید.
وی مأموریت اصلی این سامانه را بازنمایی دستاوردهای قرآنی کشور دانست و اظهار داشت: حالا مرحله اول این سامانه رونمایی می شود که شامل نسخه تحت وب و اپلیکیشن آن با قابلیت بازنمایی دستاوردهاست.
قطبی اضافه کرد: مرحله دوم این سامانه داشبورد مدیریتی و گزارشگیری از کار مدیران است که می توان این سامانه در اختیار مدیران قرآنی قرار گیرد.
وی اضافه کرد: مأموریت اصلی سبد معرفی دستاوردهای قرآنی است که در سالهای متمادی ساخته شده و دسترسی آن برای همه دشوار می باشد. مثلا کتاب ترکش دوست داشتنی را می توان در این سامانه قرار داد تا همگان بتوانند از اطلاعات آن بهره مند شوند. سامانه فعالان قرآنی هم در این سامانه به نام شبکه فعالان قرآنی(شفق) اضافه خواهد شد.
قطبی به مسؤلان مراکز و موسسات قرآنی پیشنهاد کرد تا آثار خویش را در سامانه سبد به ثبت برسانند.
قلم کامپیوتری مصحف شریف
سید علی سرابی رئیس مرکز طبع و نشر قرآن کریم گزارشی از امکانات قلم کامپیوتری مصحف شریف داد و اظهار داشت: این قلم به همراه فایل کامل قرآن کریم تحت ورد جهت استفاده مردم رونمایی می شود.
وی اضافه کرد: البته این قلم از دهه ۷۰ وجود داشته و قرآن های بسیاری با این قلم انتشار یافته ولی پارسال با همکاری سازمان دارالقرآن و معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امکانات جدیدی بوجود آمد تا قابلیت هایی مانند حروف چینی به آن اضافه شود.
ادامه دارد...منبع:

1399/10/09
12:37:21
5.0 / 5
1272
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لباس دونی