در شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی به بحث گذاشته شد

بررسی كلیات جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی

بررسی كلیات جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی

به گزارش لباس دونی چهارمین جلسه شورای هنر شورایعالی انقلاب فرهنگی با مبحث بررسی «کلیات جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی»، همینطور «پیشنهاد تأمین قانون مالکیت معنوی آثار هنری به حوزه طراحی و معماری» و مبحث «نقش انجمن آثار و مفاخر در احیای فرهنگی بناهای بزرگان حوزه ادب و هنر» برگزار گردید.


به گزارش لباس دونی به نقل از مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی، چهارمین جلسه شورای هنر شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر آموزش و پرورش، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و سایر اعضاء حقیقی و حقوقی به صورت حضوری و نیمه حضوری در محل دبیرخانه این شورا برگزار گردید.
محمدحسین ایمانی خوشخو دبیر شورای هنر شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن اشاره به دستور اول جلسه که به بررسی کلیات جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی اختصاص داشت، اظهار داشت: علیرغم توفیقاتی که در ۴۰ سال انقلاب اسلامی به دست آورده‎ ایم متأسفانه در حوزه معماری اسلامی به علل مختلفی توفیقاتی نداشته ایم. همینطور هنر معماری در کشور متولی اصلی ندارد.
وی افزود: یکی از طریق هایی که امکان دارد منجر به احیاء معماری اسلامی شود، استفاده از ابزار تشویق در این حوزه می باشد، بنابراین اهدای جایزه ملی در حوزه معماری را با موافقت دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در دستور کار قرار دادیم.
دبیر شورای هنر تصریح کرد: جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی از سوی پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی و بنیاد ملی معماری انقلاب اسلامی پیشنهاد شده است.
در ادامه عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تبریک میلاد حضرت زینب (س) و روز پرستار اظهار داشت: کادر درمان کشور با ایثارگری و فداکاری در این ایام انتشار کرونا جلوه ای از هنر انسانی را به نمایش گذاشتند.
ایشان در ادامه به فرایند ابلاغ مصوبات شورای هنر اشاره نمود و اضافه کرد: ضروت دارد فرایند ابلاغ مصوبات مسیر روشن تری داشته باشد و دیگر اینکه اهتمام اعضای شورای هنر و حضور مستمر در جلسات این شورا، منجر به اطمینان خاطر بیشتری از مصوبات خواهد شد.
وزیر ارشاد هم تاکید کرد: با اصل جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی موافقت وجود دارد اما لزوم دارد که اعتبارسنجی جایزه، در سطحی باشد که اثرگذار و جریان ساز شود. همینطور این جایزه باید در جامعه علمی جایگاه داشته باشد.
سعیدرضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن تبریک میلاد حضرت زینب (س) و روز پرستار اظهار نمود: پرستاران کشور در این ایام کرونا تصویر باشکوهی از نظام سلامت را به نمایش گذاشتند که جای تقدیر و تشکر دارد.
ایشان در ادامه به آئین نامه شورای هنر اشاره نمود و اظهار داشت: این آیین نامه سال ۱۳۷۷ در جلسه ۴۲۵ شورایعالی انقلاب فرهنگی تصویب شده است و تاکید شده که مصوبات شورای هنر بعد از تصویب نهایی در شورایعالی انقلاب فرهنگی به دستگاههای اجرایی ابلاغ می شود.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: می توان برای ابلاغ مستقیم مصوبات شورای هنر توسط خود این شورا ماده واحده ای به شورایعالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد کرد چون که مصوبات ستاد راهبری اجرای مهندسی فرهنگی و نقشه جامع علمی کشور مستقیماً ابلاغ می شود و شورای هنر هم به لحاظ تخصصی بودن این پتانسیل را دارد.
عاملی درباره پیشنهاد جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی در جلسه اظهار نمود: تاریخ و تمدن یک کشور به معماری آن وابسته است بنابراین معماری یک کار تشریفاتی نیست و بیان کننده هویت دوره های مختلف تاریخی است.
وی افزود: اساساً مفهوم معماری از یک برآمدگی و برجستگی در سطح زمین شکل گرفته است که این برآمدگی به شکلی نمایندگی یک معنایی را می کند. به لحاظ معنا شناسی و از منظر مطالعات فرهنگی، معماری حکایت از بودن و نبودن های فردی و اجتماعی می کند و ظرفیت هویت سازی ملی در آن نهفته است.
عاملی خاطرنشان کرد: ایران ما دوران شکوفا و جهانی به لحاظ آثار تمدنی و جهانی معماری داشته است. ولی در چند دهه اخیر، جایگاه جهانی آن ضعیف شده است و در معماری های دیگر ادغام شده است.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه معماری یک موجود زنده است، اضافه کرد: از سبک معماری اسلامی و ادوار تاریخی و هویت ساز معماری دور شده ایم. در همین دوره انقلاب اسلامی فرصت های طلایی برای باز تولید و نوآوری در ایجاد سبک های جدید معماری در پیوند با ریشه های تاریخ وجود داشت. بعنوان مثال ساختمان های مهم و پر تکرار مثل ساختمان ایستگاه های قطار شهری، بانک ها، ساختمان‎های اداری و همینطور مدارس و دانشگاه ها می توانست نشان از موجودیت هویتی ایران انقلاب اسلامی باشد که متأسفانه در آن کوتاهی شده است.
وی تصریح کرد: در همین دوره ده ها شهر جدید ساخت شده است که در ساخت شهرهای جدید می توانستیم نمودهای پر رنگی از تمدن اسلامی ایرانی را به نمایش بگذاریم.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به اینکه با اصل جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی موافق هستم، تاکید کرد: صرفا با این جایزه نمی توان وضعیت معماری موجود در کشور را اصلاح کرد و نیازمند یک برنامه جامع برای ساماندهی وضع موجود هستیم که مشارکت ذی نفعان و همه متفکران، محققان و دانشجویان حوزه معماری برای تدوین آن بسیار ضروریست.
عاملی تصریح کرد: سند ملی معماری و شهرسازی ایرانی – اسلامی در شورایعالی انقلاب فرهنگی تصویب شده که برای اجرایی شدن نیازمند وحدت نظر کارگزاران این حوزه است. بنابراین دانشگاه، دانشجویان، اساتید، محققین این حوزه باید در این راه قرار گیرند.
وی خاطرنشان کرد: جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی باید از یک سطح عالی برخوردار باشد و توسط رئیس جمهور اهدا شود که این امر نتایج حقوقی مناسبی برای اساتید خواهد داشت.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در انتها پیشنهاد داد: اساسنامه جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی با مشورت انجمن معماری ایران و سایر انجمن های مربوطه و همینطور با مشورت وزارت مسکن و شهرسازی، وزارت علوم و دانشگاه های مرجع حوزه معماری نهایی شود و پس از تأیید نهایی در شورای هنر در صحن شورایعالی انقلاب فرهنگی عرضه شود.
در ادامه امیر محمدخانی، رئیس بنیاد معماری انقلاب اسلامی اظهار داشت: به نظر می آید یکی از جدی ترین راهکارهای اصلاح وضعیت معماری موجود تعیین جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی است.
وی با تاکید بر اینکه معماری از منظر هنر فراموش شده است، تصریح کرد: علیرغم تمدن بی نظیر کشور در حوزه معماری، متأسفانه وضعیت معماری شهرها آشفته است و معماری حال حاضر با اهداف انقلاب اسلامی هماهنگ نیست.
محمدخانی با ابراز تأسف از عدم اهتمام برای اصلاح وضعیت معماری موجود در کشور، اضافه کرد: از سوی دیگر تولید محتوا و اسناد بالادستی بسیار خوبی در حوزه معماری تدوین شده است.
رئیس بنیاد معماری انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه هم اکنون جشنواره ها و جایزه های اندکی در حوزه معماری برگزار می شود، افزود: جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی می تواند پیوند بین اسناد حوزه معماری و جریان معماری را ایجاد نماید.
ایشان در ادامه به تشریح اساسنامه پیشنهادی جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی پرداخت و اظهار داشت: از رویکردهای کلان جایزه می توان به معرفی الگوهای مناسب معماری ایرانی ـ اسلامی توسط اساتید، دانشجویان و علاقه مندان، رسانه های کشور و فراهم کردن امکان دستیابی سبک معماری انقلاب اسلامی اشاره نمود.
محمدخانی با اشاره به اینکه معماری های خوب در سطح کشور ایجاد می شود اما شناسایی و معرف نمی شوند، اضافه کرد: از اهداف این جایزه ایجاد رقابت سالم میان طراحان و سازندگان و ایجاد بستری برای هم اندیشی میان آنها و همینطور تشویق اساتید، دانشجویان و اندیشمندان حوزه معماری به ارتقاء سطح کیفی پرورش و آموزش اشاره نمود.
رئیس بنیاد معماری انقلاب اسلامی افزود: در اساسنامه پیشنهادی جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی پیشنهاد شده که آثار معماری در ۲۷ گروه کلی از انواع بنا با کاربری های متنوع تا مدیریت ساخت و کارفرمایان مورد بررسی قرار گیرند.
وی درمورد نوع و میزان جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی اظهار داشت: پیشنهاد داریم جایزه شامل نشان عالی معماری انقلاب اسلامی ایران، تندیس جایزه و همینطور هدیه مادی حسب مورد طبق ماده ۲۰ آئین نامه اعضای نشان های دولتی جمهوری اسلامی ایران تعیین شود و در صورت جذب حامی هم امکان افزایش جوایز در هر دوره امکان پذیر خواهد بود.
همینطور محمدتقی نظرپور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وازرت علوم در این نشست اظهار نمود: سه دانشگاه کشور در زمان پیش از انقلاب در حوزه معماری دانشجو پرورش می دادند که پس از انقلاب اسلامی با عنایت به استقبال از این رشته، تعداد دانشگاه های معماری افزایش پیدا کرد اما متأسفانه در این چهل سال آثار فاخری در حوزه معماری ثبت نشده که لزوم دارد این مورد صدمه شناسی شود.
وی افزود: جایزه ملی انقلاب اسلامی به تنهایی نمی تواند که وضعیت آشفته معماری اسلامی در کشور را سامان دهند چون که دغدغه اصلی تربیت دانشجوی درخور معماری است.
نظرپور ضمن انتقاد از عدم امتیاز طراحی آثار فاخر در ارتقا اعضای هیأت علمی حوزه معماری، تاکید کرد: طراحی آثار فاخر بعنوان یک معیار و امتیاز برای ارتقاء اساتید حوزه معماری تعیین شود.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وازرت علوم خاطرنشان کرد: لزوم دارد دانشکده های معماری کشور هم در تربیت نیروی علاقمند به معماری ارتقاء یابند چون که معماری یک جوشش درونی است و در صورت غلیان این جوشش، آثار فاخری ثبت خواهد شد.


همینطور محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش اظهار نمود: با اصل جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی موافق هستم اما معتقد هستم که این جایزه برای حل وضعیت معماری موجود کافی نیست.
وی با اشاره به اینکه نخستین سطح تماس یک فرد بیرونی با یک جامعه پیش از گفتگو، معماری است، اضافه کرد: شاید بتوان گفت حوزه معماری یکی از امور فراموش شده است که نیازمند توجه و اهتمام بیشتر است.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: متأسفانه هم اکنون هویت معماری که بیان اصول معینی از انقلاب اسلامی باشد، تعریف نشده است. بعنوان مثال در شهر تهران آشفتگی و شلختگی در معماری وجود دارد.
وزیر آموزش و پرورش بر ضرورت تعریف اصول حاکم بر معماری اسلامی تاکید کرد و اظهار داشت: شاخص ها و خصوصیت های معماری اسلامی تعریف و به سطوح مختلف اشاعه داده شود.
علیرضا اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر نیز در این نشست با اشاره به اینکه در حوزه آموزش معماری پس از انقلاب موفق بوده ایم، اظهار نمود: اما متأسفانه در بحث کیفیت و کارایی معماری آنگونه که شایسته است، موفق نبوده ایم. بعنوان مثال حتی در طراحی بعضی از مساجد هم هیچ نمادی از معماری ایرانی و اسلامی دیده نمی گردد.
وی تصریح کرد: آیین نامه جامع برگزاری مسابقات طراحی معماری و شهرسازی، سال ۱۳۸۱ بنا به پیشنهاد فرهنگستان هنربه تصویب شورایعالی انقلاب فرهنگی رسید و به وزارت مسکن و شهرسازی هم ارجاع شد که متأسفانه این آیین نامه به صورت کامل اجرایی نشده است.
سرپرست فرهنگستان هنر افزود: جوایزی هم در حوزه معماری از سوی بخش خصوصی به صورت سالانه اهدا می شود که اقدام بسیار شایسته ای است.
اسماعیلی با تاکید بر اهمیت کیفیت جوایز حوزه معماری، خاطرنشان کرد: برای برگزاری جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی باید نهادهای ذی ربط، جامعه معماری و صاحب نظران این حوزه نقش داشته باشند.
همینطور منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه با جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی موافق هستم، تاکید کرد: نگاه و مسائل هنری را نمی توان محدود کرد و چارچوبی برای آن در نظر گرفت.
وی افزود: از باب مدیریت و حکمرانی معماری در ابتدا باید به مبحث شهرسازی در کشور توجه کرد و به معماری اسلامی هدایت شود.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: علت تنوع و گستردگی فراوان معماری در کشور، به تعدد دانشگاه ها و مؤسسات حوزه معماری وهمچنین توجه به طراحی های ظاهری صرفا برای کسب درآمد مرتبط می باشد. همینطور به لحاظ فرهنگی، اجتماعی، خانواده به معماری اسلامی توجه نشده است.
وزیر علوم تاکید کرد: برای احیای معماری اسلامی به اقدام جمعی و هماهنگ بین جامعه در رابطه با معماری نیاز است و همینطور جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی هم بعنوان یک عامل اثرگذار می تواند به این امر کمک نماید.
وی با اشاره به اینکه معماری اسلامی بسیار فراتر از المان های اسلامی است، خاطرنشان کرد: لزوم دارد برای بعضی از مناطق شهرهای کشور، رعایت الگوهای معماری اسلامی الزامی شود و همینطور تعریف شاخصهای معماری اسلامی باید به سمت آموزش و اجرا سوق داده شود.
همینطور بهمن نامور مطلق رئیس دانشگاه هنرهای اسلامی ـ ایرانی استاد فرشچیان اظهار داشت: با اصل جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی موافق هستم چون که بعنوان مثال در حوزه سینما اهدای جوایز هم در عرصه داخل و هم بین المللی تأثیرگذار بوده است.
وی با تاکید بر اینکه در حوزه نظریه پردازی و زیبایی شناسی معماری گرفتار کمبود هستیم، خاطرنشان کرد: لزوم دارد شاخصهای معماری اسلامی تعیین شود چون که در پیش از انقلاب با سه دانشکده مرجع در حوزه معماری صاحب سبک بودیم اما هم اکنون متأسفانه با وجود گسترش آموزش و مراکز آموزشی معماری صاحب سبک نیستیم.
رئیس دانشگاه هنرهای اسلامی ـ ایرانی استاد فرشچیان افزود: شاید بتوان گفت آشفتگی فکری موجود در شهر ناشی از آشفتگی معماری و فضای شهر است.
نامور مطلق با اشاره به اینکه در حوزه دکوراسیون و معماری داخلی هم با مشکل مواجه هستیم، تصریح کرد: راه اندازی رشته معماری داخلی در دانشگاه استاد فرشچیان بسیار مورد استقبال قرار گرفت.
در ادامه محمدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: با وجود تعدد و تکثر جوایز مختلف در کشور، جای خالی جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی محسوس است.
ایشان در ادامه بر ضرورت تعریف معماری اسلامی متناسب با شرایط حال تاکید کرد و اضافه کرد: محتوای آموزشی رشته معماری مهم می باشد چون که در سالهای اخیر مفاهیم غیر ایرانی در دستور کار تدریس قرار گرفته است.
دکتر حسینی افزود: توفیق این جایزه در این است که پشتوانه فکری و فرهنگی از نظام آموزشی به رشد معماران جوان کمک نماید.
معاون امور هنری وزارت ارشاد اضافه کرد: اگر طرح های معماری اسلامی مورد تأیید یک نهاد مربوطه قرار گیرد و منجر به تخفیف مالیاتی شود، اساسا مورد استقبال سازندگان قرار خواهد گرفت.
همینطور حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در این نشست اظهار داشت: در حوزه فلسفه معماری بنا دارای سه ساحت سرپناه، ساختمان و معماری است که متأسفانه حوزه معماری در سالهای اخیر مورد غفلت قرار گرفته است
وی با اشاره به اینکه در حوزه معماری صرفا یک سری مهندس تربیت شده است، تصریح کرد: هم اکنون در ترببت معمارهای نظریه پرداز گرفتار مشکل هستیم.
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی خاطرنشان کرد: برای اصلاح وضعیت معماری حال حاضر به جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی نیاز است اما جایزه به تنهایی نمی تواند این وضعیت را سامان دهد.
در انتها بررسی دستور اول جلسه که به بررسی کلیات جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی اختصاص داشت، مقرر شد: دبیرخانه شورای هنر با مشورت از اعضای جلسه و دستگاههای ذی ربط فهرستی از مسائل اصلی حوزه معماری برای تدوین پیش نویس اساسنامه جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی را تهیه و در جلسه آتی شورای هنر عرضه شود.
دستور دوم جلسه به بررسی پیشنهاد تأمین قانون مالکیت معنوی آثار هنری به حوزه طراحی و معماری اختصاص داشت که محمدخانی در این خصوص اظهار نمود: آثار هنرمندان معماری به لحاظ حقوقی ثبت نمی گردد و بنابراین این آثار به سادگی کپی می شود و خالق ایده نمی تواند در صورت کپی آثارش از مراجع قانونی پیگیری کند.
او به قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان اشاره نمود و اظهار داشت: تنها قانون برای پشتیبانی از هنرمندان این قانون که مصوب سال ۱۳۴۸ است و طبق آن پشتیبانی از مالکیت اثر بر عهده وزارت ارشاد است و همینطور در بند ۷ ماده ۲ این قانون به پشتیبانی از اثر معماری از قبیل طرح و نقشه ساختمان تصریح شده است که در عمل این چنین نیست.
وی درخواست کرد: نظارت و اجرای این بند قانونی در اختیار یک ساختار در رابطه با حوزه معماری قرار گیرد.
صالحی در ادامه اظهار داشت: هم اکنون ثبت اثر در واحد ثبت آثار معاونت حقوقی انجام می شود که متقاضی درخواست خویش را برای ثبت اثر به این واحد عرضه می دهد و حق مالکیت معنوی احراز می شود که هم اکنون ۳۰ هزار اثر در حوزه های مختلف به واحد ثبت آثار ارجاع داده شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: وزارت ارشاد در حوزه های کتاب و رساله، شعر و ترانه، اثر سمعی بصری، موسیقی، نقاشی، مجسمه سازی و عکاسی حق مالکیت معنوی و مجوز ثبت اثر را صادر می کند اما در حوزه معماری الزامی وجود ندارد و با درخواست صاحب اثر، ثبت می شود و احتیاج به مجوز ندارد.
در انتها بررسی دستور جلسه که به بررسی پیشنهاد تأمین قانون مالکیت معنوی آثار هنری به حوزه طراحی و معماری اختصاص داشت، مقرر شد: معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جلسه ای با وزارت مسکن و شهرسازی و نهادهای ذی ربط داشته باشد و پیش نویس ماده واحده تأمین قانون مالکیت معنوی آثار هنری به حوزه طراحی و معماری در جلسه آتی شورای هنر عرضه شود.
دستور سوم این جلسه به بررسی مبحث نقش انجمن آثار و مفاخر در احیای فرهنگی بناهای بزرگان حوزه ادب و هنر و هماهنگی با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اختصاص داشت که بلخاری به عرضه گزارشی از تاریخچه و عملکرد انجمن آثار و مفاخر فرهنگی پرداخت و اظهار داشت: هم اکنون بزرگداشت مفاخر، انتشار کتب فوق العاده مهم و مغفول و انتشار نشریات ملی سه کار اصلی این انجمن است و برای احیای بناهای بزرگان وظیفه ای ندارد. همینطور وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صرفا نگاه به حفظ بنا دارد.
وی پیشنهاد داد: با اختصاص بودجه به انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برای بزرگان کشور که آرامگاه یا مقبره ای ندارند، یادشان را با راه اندازی یک بنا احیا نماییم و همینطور این انجمن در شورایعالی میراث فرهنگی عضو شود چون که انجمن آثار و مفاخر فرهنگی می تواند به احیای هویت فرهنگی بناهای بزرگان حوزه ادب و هنر کمک نماید.
در انتها بعد از بحث و بررسی و با عنایت به موافقت اعضا با این پیشنهاد، مقرر شد برای عضویت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در شورایعالی میراث فرهنگی، هماهنگی های لازم با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صورت گیرد.
منبع:

1399/10/03
22:06:16
5.0 / 5
1238
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لباس دونی