گفت وگو با سهراب كاشف ـ رهبر اركستر

حال اركستر سمفونیك صداوسیما چطور است؟ بعلاوه فیلم و عكس

حال اركستر سمفونیك صداوسیما چطور است؟ بعلاوه فیلم و عكس

به گزارش لباس دونی اركستر سمفونیك صداوسیما كه مقرر است زنگ چهل سالگی انقلاب را بنوازد، آخرین تمرین های خویش را پشت سر گذاشته است و برای اجرا در اولین جشنواره ملی نماهنگ آماده می شود.به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، برای حضور در یكی از آخرین تمرین های اركستر سموفنیك صداوسیما به استودیوی دفتر موسیقی می رویم؛ گروهی از نوازندگان پیشكوست و جوان به رهبری سهراب كاشف به همراه گروه كُر به رهبری رازمیك اوحانیان اعضای این اركستر را می سازند.

اركستر سموفنیك صداوسیما كه از دهه ۷۰ تاسیس شد، این روزها با حضور بیشتر از ۷۰ موزیسین مشغول به كار است و به قول كاشف آمادگی حضور در جشنواره های مختلف را دارد.

این اركستر كه سال قبل در جشنواره موسیقی فجر روی صحنه رفته بود، این دفعه مقرر است در اولین جشنواره ملی نماهنگ كه به همت دفتر موسیقی صداوسیما برگزار می شود، روز شنبه (ششم بهمن ماه) روی صحنه برود.****

در همین راستا با سهراب كاشف، رهبر اركستر سمفونیك صداوسیما گفت وگویی انجام داده ایم كه متن كامل آن به شرح زیر است:

ـ اركستر سمفونیك صداوسیما در دوره ای نقش بسزایی در موسیقی كشورمان ایفا می كرد. فكر می كنید در این سال های اخیر باز هم ­توانسته در تولید و اجرای موسیقی های فاخر خود با مخاطب ارتباط خوبی برقرار كند؟

تغییرات تكنولوژی و عصر دیجیتال تاثیرات مثبت و منفی بر تولید آثار هنری داشته است. زمانی امكان ضبط موسیقی فقط در رادیو وجود داشت و امروزه در استودیوهای خانگی می توان موسیقی تولید كرد. هزینه ها دستخوش تغییر شده اند و نقش دانش و ابزار گرفتار دگرگونی های فراوان شده است. این تغییرات بر همه چیز تاثیر گذاشت نه فقط اركستر.

از پیشكسوتان گویندگی بارها شنیده ام كه شرایط دوبله مثل گذشته نیست و این مثال دیگری از این تغییرات است. با كمی تامل می توان مثال های دیگری هم از این دست آورد. زمانی كه اركستری را با خودش در زمان گذشته مقایسه می نماییم باید به شرایط زمانی هم دقت نماییم. با در نظر گرفتن این نكته، فكر می كنم این اركستر همواره تلاش بر اجرای خوب داشته است.

در زمان های مختلف شرایط گوناگون داشته و نتایج هم به فراخور زمان و شرایط متفاوت می باشد. تا آنجا كه به مسایل فنی و هنری مربوط می شود كه مشخصا مسئولیت من است، در سال های اخیر سطح كیفی رو به افزایش بوده كه امیدوارم این روند ادامه یابد.ـ پیشتر از حضور هنرمندان پیشكسوت در این اركستر تقدیر كرده بودید و آنها را سرمایه­ های ملی خواندید. فكر می كنید سازمان صداوسیما چقدر در جذب نیروهای پیكشسوت موفق بوده و در عین حال چقدر در شناسایی نیروهای هنرمند و جوان كارآمد است؟ در كل آیا این سازمان از ظرفیت های هنرمندان در عرصه موسیقی بهره می برد؟

بار دیگر مایلم در این فرصت از همكاری پیشكسوتان گرانقدر تشكر كنم. چه آنهایی كه در اركستر سازمان صداوسیما در خدمتشان هستم و چه دیگر دوستانی كه در سایر اركسترها افتخار همكاری با آنان را داشته ام. همینطور از هنرمندان جوان توانمند و پركار اركستر، عوامل اجرایی اركستر، مدیریت محترم اركسترها آقای عبدالرضا صفایی و بخصوص مدیریت محترم دفتر موسیقی آقای محمد باقر معلم سپاسگزارم.

در رابطه با بخش دوم سوالتان با عنایت به ارتباطم با فضای دانشگاهی شناسایی نیروهای جوان كار دشواری نیست، ولی معتقدم شناسایی نیروی جوان كافی نیست. پرورش استعدادها وظیفه اصلی ماست كه در سایه تجربه پیشكسوتان ممكن می شود. به نوبه خودم با آنكه بیشتر از هر چیز به صحنه تعلق دارم، ولی پس از بازگشت به ایران چند سال است كه كمتر از همیشه به روی صحنه رفته ام و خیلی فشرده و البته با كمك همكاران خوبم مشغول پرورش نسل جوان هستم و از نتیجه آن هم بسیار خوشحالم.

پس از چند سال تمركز بر آموزش كه معتقدم نیاز موسیقی كشور و اولویت اصلی برای جوانان است، در آینده ای نه چندان دور بیشتر به روی صحنه خواهم رفت.

ـ گاهی انتقادهایی در خصوص نداشتن اجرای صحنه­ ای اركستر سمفونیك صداوسیما از جانب برخی رسانه­ ها مطرح می شود كه یك مرتبه هم واكنش دفتر موسیقی سازمان را هم به همراه داشت. آیا این انتقادات را وارد می دانید؟ و در كل نظر شما درباره تعدد اجراهای این اركستر چیست؟

اجراهای اركستر زیر نظر سازمان صداوسیما برنامه ریزی می شوند. این اركستر همیشه در آمادگی برای اجرا قرار دارد و تابحال در تمام اجراهای مورد نظر سازمان صداوسیما حضور پُرقدرت داشته است. ولی نگاه به مقوله اجرا در این اركستر بیشتر كیفی است و نه كمی. خوشبختانه اركستر از نظر فنی و هنری توانایی انجام اجراهای بیشتر را هم دارد و اگر این مورد از اركستر خواسته شود حتما همانند همه اجراهای دیگرش پُرتوان ظاهر خواهد شد. امیدوارم چنین اركستر پُرتوانی بیشتر از پیش شنیده شود.ـ اركستر ملی صداوسیما مقرر است چه قطعاتی را در جشنواره نماهنگ اجرا كند؟ و این اركستر چه تغییراتی را نسبت به سال قبل و اجرا در جشنواره فجر داشته است؟ در جشنواره نماهنگ مقرر است چه قطعاتی را اجرا كنید؟

تركیب اركستر تغییر نكرده است و فقط تعدادی نوازنده جدید و جوان به اركستر اضافه شده است. ولی با عنایت به انتخاب رپرتوار این اركستر و تمرینات اخیر، صدادهی اركستر رشد چشمگیری داشته است. در ارتباط با اجرای پیشرو در آغاز برنامه اجرای سرود جمهوری اسلامی ایران و سپس اجرای قطعه «ای ایران» اثر زنده یاد روح الله خالقی بر عهده اركستر سمفونیك سازمان خواهد بود.

در ادامه می توانید بخش كوتاهی از تمرین اركستر ملی صداوسیما را تماشا كنید:
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4

1397/11/05
19:52:18
5.0 / 5
4708
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لباس دونی