پیام علی اكبر صالحی برای هفته هنر افغانستان

تعامل و دوستی بین ایران و افغانستان یك تعامل ویژه است

تعامل و دوستی بین ایران و افغانستان یك تعامل ویژه است

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: برگزاری هفته هنر افغانستان مجالی برای تجدید عهد و تقویت پیمانِ دوستی و مودت میان ما است که به راستی اعضای یک پیکریم.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، علی اکبر صالحی همزمان با هفته هنر افغانستان با عنوان «جان پدر کجاستی»، برگزاری این مراسم بزرگداشت را گرامی داشت و در پیام خود به این مناسبت نوشت:
«بسم الله الرحمن الرحیم الله / وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَمیعًا وَلا تَفَرَّقوا ۚ وَاذکُروا نِعمَتَ اللَّهِ عَلَیکُم إِذ کُنتُم أَعداءً فَأَلَّفَ بَینَ قُلوبِکُم فَأَصبَحتُم بِنِعمَتِهِ إِخوانًا
اینجانب در آغاز اجازه می خواهم تا بعنوان یکی از دلبستگان و عاشقان فرهنگ و تمدن ایران اسلامی، سلام و درود لایتناهی خودرا به شما عزیزان در سراسر افغانستان اظهار کنم. به این نکته نیز باید اشاره کنم که تعامل و دوستی میان ایران و افغانستان یک تعامل ویژه است.
اینجانب مایلم تا از بیان و لسان استاد گرانقدر فرهنگ و ادب فارسی دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی بهره بجویم و از تعبیر زیبای "هموطنان برون مرز" استفاده کنم.
بااینکه به لحاظ سیاسی و تقسیمات جغرافیایی در عصر حاضر، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان، دو واحد سیاسی مستقل هستند اما به لحاظ فرهنگی و تمدنی، میان ما خط فاصل و مرز حائل وجود ندارد، شما عزیزان به هیچ روی برای ما بیگانه و غریبه نیستید.
شما برادران و خواهران عزیز از هر تیره و تباری و با هر مذهب و مسلکی هموطن ما هستید که از قضای روزگار و بواسطه بروز و ظهور تقسیمات سیاسی و جغرافیایی در آن سوی مرزهای ایران برای ساختن کشوری آباد و آزاد در تلاش هستید.
متاسفانه بواسطه اعمال سیاست های استعماری و توسعه طلبانه برخی قدرت ها در چند دهه گذشته، زخم های عمیقی بر پیکر افغانستان عزیز نشسته و همچنان برخی بدخواهان با لطایف الحیل و به دستاویز برخی تفاوت های فرهنگی و عقیدتی موجود در کشور افغانستان، بر آن هستند تا از بازگشت ثبات و امنیت کامل و پایدار در آن سرزمین شعر و فضل و هنر، ممانعت به عمل آورند، اما با وجودِ عداوت و شناعت (زشتی و پلیدی) دشمنانِ سربلندی شما، فرهیختگان و هنرمندان آن سامان می کوشند تا همگام با مسؤولان و دولتمردان جمهوری اسلامی افغانستان بر زخم های این پیکره زیبا و شکوهمند مرهم گذارند و توسعه پایدار و همه جانبه را برای مردمانی نجیب و صبور به ارمغان بیاورند.
برگزاری هفته هنر افغانستان مجالی است برای تجدید عهد و تقویت پیمان دوستی و مودت میان ما که به راستی اعضای یک پیکریم.
امیدوارم تا به یمن الطاف خداوندی و از رهگذر تعمیق و گسترش بیش از پیش تعاملات سیاسی و تبادلات فرهنگی، بیش از پیش، شاهد شکوفایی و ثمربخشی این همبستگی فرهنگی و تقویت وحدت و اخوت دینی، میان یکدیگر باشیم.
اینجانب در آخر ضمن تجدید احترام و عرض ارادت به یکایک شما عزیزان، از درگاه یگانه هستی بخش مسألت می کنم تا ملت و دولت جمهوری اسلامی افغانستان را از قید و نیرنگ بدخواهان و نابخردان مصون بدارد و بر توفیقات شما در راه رشد و توسعه همه جانبه بیفزاید.»
به گزارش روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو، نمایشگاه «جان پدر کجاستی» که به صورت مجازی برگزاری می شود، با گفت و گو با استادان برجسته در حوزه های مختلف هنری هم راه است. مراسم افتتاحیه نمایشگاه ۲۲ آذر در صفحه اینستاگرام کمیسیون ملی یونسکو- ایران به آدرس @unesco.iran برگزار می گردد و دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران، سفیر کشور افغانستان در ایران، رئیس دانشگاه کابل و تنی چند از چهره های ادبی و هنری افغانستانی در این مراسم سخنرانی می کنند.
علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه که به صورت مجازی تا ۲۸ آذر ادامه دارد، می توانند به نگارخانه مجازی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، به آدرس https: //gallery.irunesco.org/ مراجعه و جلسات گفت وگوهای تخصصی در طول هفته را بوسیله آدرس اینستاگرام کمیسیون ملی یونسکو- ایران (@unesco.iran) بطور زنده، در زمان مقرر و به شکل ضبط شده در ایام بعد دنبال کنند.
1399/09/21
13:09:42
5.0 / 5
1235
تگهای خبر: تخصص , نمایشگاه , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لباس دونی