هرچه علم بیشتر شود، رفاه و رضایت عمومی هم بیشتر می شود

هرچه علم بیشتر شود، رفاه و رضایت عمومی هم بیشتر می شود

استاد دانشگاه تهران درباره اهمیت فرهنگ علم و پژوهش در دانشگاه های كشور اظهار داشت: هرچه علم بیشتر شود، رفاه و رضایت عمومی هم بیشتر می شود


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، دکتر ناصر فکوهی، استاد انسان شناسی و فرهنگ دانشگاه تهران در گفت گو با نماینده‌ی انجمن ترویج علم با موضوع «اهمیت فرهنگ علم و پژوهش در دانشگاه های کشور» که به مناسبت هفته‌ی ترویج علم در اینستاگرام برگزار شد، درباره‌ی تاثیرات متقابل فرهنگ و انسان چنین اظهار داشت: تقریباً هیچ موجود دیگری جز انسان قادر نیست که موقعیت بیولوژیکی اش را به خاطر موقعیت فرهنگی اش تغییر دهد. برتری فرهنگ، فقط شعار نیست. این انسان است که طبیعت را ابداع می کند؛ بدین معنا که جهان وجود داشته و انسان باتوجه به خاستگاه فرهنگی اش، مفاهیم را معنا کرده است.
از آن جایی که از فناوری هوش مصنوعی، بعنوان انقلاب صنعتی چهارم یاد می شود، فکوهی تاثیر آنرا در فرهنگ عمومی و نظام دانشگاهی ایران، اینگونه تفسیر کرد: فرهنگ، پیچیده است و یک مجموعه تلفیقی از پدیده های اکتسابی، انتسابی، بیولوژیک و غیربیولوژیک است. فهم درونی فرهنگ ساده نیست و روش فهمش بوسیله علوم شناختی ممکن می شود. چندین دهه پیش، وقتی نخستین دانشگاه در ایران تاسیس شد، همه به چشم ابزاری مکانیکی به آن نگاه می کردند و به تبع آن نگاه به فرهنگ هم، مادی تلقی می شد. برای مثال اگر در آن زمان در اروپا دوربین عکاسی و هنر عکاسی یا دوربین فیلم برداری و سینما وجود داشت، حاکمیت توقع داشت که همان ابزار، در این جا هم وجود داشته باشد، بدون آن که چیستی اش درک شود. از ین جهت، به همان میزانی که قیاس نظام دانشگاهی ایران با نظام دانشگاهی جهان، در حد تفاوت تصاویر زمان ناصرالدین شاه در ایران و خارج از ایران است.
فکوهی افزود: اگر در اروپا زیرساخت های نظام آموزشی تغییر می کند، حتما پیشینه ای هزار ساله دارد، اما زیرساخت آموزشی در ایران رونوشتی از بقیه‌ی کشورهاست. در این فرایند، بیشترین حوزه ای که لطمه دیده، علوم انسانی است. چونکه همانطور که آگوست کنت فیلسوف فرانسوی می گوید، علوم مهندسی و پزشکی، نسبت به علوم انسانی، نسبتاً ساده ترند؛ چون با مفاهیم این علوم، نمی توان گروه های مختلف جامعه را اداره کرد. برای مثال، در یک بیمارستان، لزوماً بهترین جراح موجود بعنوان رئیس بیمارستان انتخاب نمی شود؛ معمولاً کسی بعنوان رئیس بیمارستان منتخب می شود که علاوه بر تخصص پزشکی، به خوبی مدیریت کردن را هم بداند.
وی هم چنین اضافه کرد: فناوری «هوش مصنوعی» برخلاف چیزی که به نظر می آید، فرآیندی بسیار انسانی است. خیلی از افرادی که مدعی شناخت کامل انسان ها بوده اند، پس از فناوری هوش مصنوعی، دیگر حرفی برای گفتن ندارند. برای مثال مدتی پیش، مقاله ای تحقیقاتی توسط یک هوش مصنوعی در نشریات خارجی چاپ شده بود. پیش بینی می شود که پژوهشگران باید با پژوهشگران الکترونیک رقابت کنند و از همین رو شاید بتوان اظهار داشت که هوش مصنوعی-حداقل در حوزه‌ی پژوهش- بسیار موفق باشد و به نتایج و داده های بسیار دقیق و موشکافانه ای نیز برسد. از همین رو، در سیستم دانشگاهی هم به همین صورت است؛ تمام سیستم های انتقال دانش، اطلاعات، بیان و... باید با این تغییر همگام شوند. برخی از متفکرین معتقدند هوش مصنوعی، اختتام انسان است؛ اما باید دید که در دانشگاه چه مزایایی وجود دارد که هوش مصنوعی نمی تواند آنرا داشته باشد.
فکوهی درباره‌ی تاثیر دانشگاه بر روی فرهنگ عمومی جامعه اظهار داشت: اگر دانشگاه می توانست موثر باشد، در جامعه حجم تقاضای عمومی برای مهاجرت از کشور بالا و یا تمایل برای باروری و ازدواج کم نبود و این ها همه از جایی ناشی می شود که «مدیریت» به درستی در جامعه شکل نگرفته و رضایت عمومی پایین است.
وی درباره‌ی اهمیت ویژه‌ی ترویج علم در جامعه اظهار داشت: اگر در جامعه علمی ترویج نشده باشد، علمی تولید نخواهد شد. برای مثال، بیشترین آمار جوایز نوبل حوزه‌ی پزشکی و سلامت مختص آمریکاست و کشوری مانند سوئیس، تقریباً هیچ جایزه ای در این خصوص نگرفته است. اما در همین شرایط کرونا، مدیریت سوئیسی ها در کنترل و بهداشت بمراتب بیشتر از آمریکایی ها بوده است؛ این ها تماماً به خاطر علمی است که در جامعه سوئیس وجود دارد؛ علمی که رضایت عمومی و رفاهی بیشتری را هم به دنبال خودش می آورد.1399/09/03
13:57:07
5.0 / 5
1312
تگهای خبر: آموزش , تخصص , فناوری , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لباس دونی