كوتاه از صداوسیما؛

از روز سرآشپز تا روایت زندگی توران میرهادی

از روز سرآشپز تا روایت زندگی توران میرهادی

لباس دونی: ویژه برنامه روز جهانی سرآشپز و روایت زندگی توران میرهادی «مادر ادبیات كودك و نوجوان ایران» قسمتی از برنامه های امروز و فردای تلویزیون خواهد بود.


برنامه روز خوش سه شنبه ۲۹ مهرماه با ویژه برنامه روز جهانی سرآشپز و روز جهانی پوکی استخوان روی آنتن شبکه جام جم می رود.
به گزارش روابط عمومی برنامه روز خوش، دکتر علیرضا زمانی کارشناس خلاقیت وایده پردازی سه شنبه ۲۹مهر ماه در برنامه روز خوش موضوع خلاقیت گروهی وتیپ شناسی را بررسی می کند.
در بخشی دیگر، حمیدرضا امیرافضلی شاعر و نویسنده از حکایت ها و مثل های فارسی می گوید.
همین طور به مناسبت روز جهانی پوکی استخوان دکتر سعید کلباسی فوق تخصص غدد به موضوع پوکی استخوان می پردازد.
ویژه برنامه روز جهانی سرآشپز از دیگر برنامه های سه شنبه «روز خوش» می باشد.
آیتم خوش قلم نیز مانند همیشه یک کتاب معرفی می کند.
برنامه روز خوش با نگاه به زندگی از منظر سبک زندگی ایرانی - اسلامی با اجرای محمدامین نبی اللهی و مریم ماهور تلاش می کند صبحگاه ایرانی - اسلامی را به نمایش بگذارد. علاوه بر این، در این برنامه اطلاعات، اخبارو رویدادهای امیدبخش خصوصاً نمایش پیشرفت های غرورانگیز ایرانیان توسط مهدی آقابیگی به سمع و نظر مخاطبان می‎رسد.
مجله صبحگاهی روز خوش از دوشنبه تا جمعه ساعت ۹ بامداد به وقت تهران به تهیه کنندگی حسین علیاری از شبکه جهانی جام جم پخش می شود.
مخاطرات مشاغل سخت کودکان کار به روایت شکلات تلخ
برنامه تلویزیونی شکلات تلخ به تهیه کنندگی و کارگردانی مجتبی احمدی این هفته (سه شنبه ۲۹ مهرماه) ساعت ۱۳: ۳۰ جهت بررسی، واکاوی و به تصویر کشیدن مخاطرات کارهای طاقت فرسا و سخت برای کودکان مثل: کوره پزخانه، بازار و مراکز فروش روی آنتن می رود.
به گزارش روابط عمومی شبکه پنج سیما، مجتبی احمدی تهیه کننده و کارگردان اظهار داشت: شکلات تلخ این دفعه در بین کودکانی و نوجوانانی می رود که فال و گل نمی فروشند، شیشه پاک نمی کنند و اسپند دود نمی کنند.
بگفته وی این برنامه تصاویری از کودکانی را نشان میدهد که با کارهای سخت و طاقت فرسا مثل باربری امرار معاش می کنند و می خواهد مخاطرات در رابطه با زندگی این کودکان را تبیین و ابعاد مختلف شرایط خاص زندگی آنها را بررسی نماید.
این برنامه مشاغل سخت را از یک سو و مخاطرات حاشیه ای زندگی کودکان کار را از طرف دیگر بررسی خواهدنمود. پس دوربین مستند شکلات تلخ به مراکز خرید، کوره های آجر پزی و... می رود و داستان تلخ زندگی کودکان کار را در ابعاد مختلف روایت می کند.
دکتر فرید براتی سده کارشناس لطمه های حوزه کودک کار، دکتر فرید معاون اجتماعی سازمان سازمان بهزیستی کشور، دکتر علی گو مدیر کل لطمه دیدگان اجتماعی بهزیستی کشور پیرامون موضوع این برنامه به بررسی و تحلیل خواهند پرداخت.
برنامه شکلات تلخ کاری از گروه اجتماعی به تهیه کنندگی و کارگردانی مجتبی احمدی است که با اجرای مهدی اسماعیل تبار روزهای شنبه و سه شنبه ساعت ۱۳: ۳۰ و یکشنبه و چهارشنبه حوالی ۰۰: ۳۰ بامداد، روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.
«روایت زندگی توران میرهادی» تا «پرتره استاد محمدجعفر یاحقی» در شبکه‌ی چهار سیما
مستند چشمه خورشید از مجموعه حکایت دل، با روایتی از زندگی استاد محمدجعفر یاحقی پژوهشگر و نویسنده ایرانی، استاد زبان و ادبیات فارسی ۲۸ مهرماه ساعت ۲۱ از شبکه چهار سیما بازپخش می شود.
به گزارش روابط عمومی شبکه چهار سیما، در این مستند که امشب روی آنتن شبکه چهار سیما می رود، در ابتدا شاگردان استاد یاحقی در ستایش این استاد برجسته سخن می گویند و در ادامه تیم تولید حکایت دل با استاد یاحقی همسفر می شوند و به زادگاهشان در فردوس تا دانشگاه فردوسی مشهد برای معرفی این استاد برجسته سفر می کنند.
محمدجعفر یاحقی (زاده ۱۳۲۶ در فردوس) پژوهشگر و نویسنده ایرانی، استاد زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه فردوسی مشهد، عضو پیوسته شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مدیر قطب علمی فردوسی شناسی و ادبیات خراسان در دانشگاه فردوسی مشهد است.
حکایت دل به تهیه کنندگی علیرضا حسینی و کارگردانی بیژن شکرریز، در چارچوب ۲۰ قسمت مستند از زندگینامه، پرتره علمی و حرفه ای استادان فاخر و مشاهیر معاصر کشور را مورد بررسی قرار می دهد که سری اول این مجموعه به صورت هفتگی دوشنبه ها ساعت ۲۱ بازپخش می شود و سپس پخش سری جدید آن از سر گرفته شود.
مستند دنیای اعجاب انگیز دایناسورها در دو قسمت ۲۹ و ۳۰ مهرماه از شبکه چهار سیما پخش می شود.
واحد تامین برنامه شبکه چهار سیما که هر شب ساعت ۲۲ در چارچوب مجموعه چهارسوی علم یک مستند جذاب خارجی را روانه آنتن پخش می کند برای روز های سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری مستند دو قسمتی دنیای اعجاب انگیز دایناسورها را برای پخش در نظر گرفته است.
دنیای اعجاب انگیز دایناسورها با نام اصلی Amazing Dinoworld محصول ۲۰۱۹ آمریکا است.
زمین ما ۶۶ میلیون سال پیش در عصر شکوفایی دایناسورها قرار داشته است. با گذشت زمان و پیشرفته تر شدن فن آوری دانش ما درباره دایناسورها دیگر محدود به فیلم های علمی تخیلی نیست و هر روز دانشمندان بر این دانش می افزایند.
چهل ونهمین قسمت فصل هفتم چرخ ساعت ۱۹ امروز، دوشنبه ۲۸ مهر، با بررسی تحولات دنیای برنامه نویسی در ۱۰ سال قبل روی آنتن شبکه چهار می رود.
در این قسمت چرخ سیدمحمدحسین خلیلی، روزنامه نگار علم با محمود شهبازیان، کارشناس نرم افزار درباره ی دنیای برنامه نویسی گفت و گو می کند. یک برنامه نویس به کمک یک زبان برنامه نویسی منظور خودرا به یک نرم افزار منتقل می کند. برنامه نویس شخصی است که می کوشد برای مسئله ها بهترین پاسخ ها را پیدا کند و آنها را به کمک زبان های برنامه نویسی به کامپیوتر منتقل کند. به این صورت کامپیوتر اطلاعات دریافتی را پردازش می کند و خروجی کار را نمایش می دهد.
در بخش دیگری از این قسمت چرخ، وحید رونقی، مجری و گوینده رادیو و تلویزیون، زندگی توران میرهادی، مادر تعلیم و تربیت را روایت خواهدنمود. او ۶۰ سال از عمرش را وقف کودکان کرد، مدرسه هایی با پیشرفته ترین و انسانی ترین دیدگاه های آموزش و پرورش راه اندازی نمود و سرپرست فرهنگ نامه ی کودکان و نوجوانان بود. به خاطر همین به او لقب «مادر ادبیات کودک و نوجوان ایران» هم داده اند.
فصل هفتم مجله تصویری چرخ مهم ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره زندگی با نگاهی تخصصی و به زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، استادان دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می کند.
چرخ چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۱۹ به صورت زنده و به مدت ۴۵ دقیقه از شبکه چهار سیما پخش می شود. مجری چرخ حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه کنندگی چرخ را بر عهده دارند.
منبع:

1399/07/28
20:22:47
5.0 / 5
1789
تگهای خبر: آموزش , تخصص , خرید , خلاقیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لباس دونی