آیینی كه در طول 1200 سال شكل گرفت

آیینی كه در طول 1200 سال شكل گرفت

لباس دونی: آیین معنوی «زیارت رضوی» كه در طول 1200 سال قبل تا امروز بواسطه ادای احترام و تعظیم و زیارت حرم امام رضا (ع) در حالت تشرف به این حرم و حتی ازراه دور، شكل گرفته است، دی ماه سال قبل در لیست آثار ناملموس (معنوی) كشور به ثبت رسید.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، پس از گذشت حدود ۱۲۰۰ سال از شهادت امام رضا (ع)، زیارت حرمِ امام هشتم، که با عنوان«زیارت رضوی» از جنبه های مختلف مورد توجه بوده، در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
آیینی که آداب و رسوم و باورهای مختلفی را در طول سال های گذشته در خود جای داده و به همین واسطه نیز بعنوان «میراث فرهنگی ناملموس مذهبی» کشور مدنظر قرار گرفته است.
«چاووش خوانی در مبدأ»، «توقف در تپه سلام های گوناگون پیش از مشهد»، «سلام دادن به آن حضرت در داخل شهرمشهد»، «تشرف بارگاه ملکوتی حضرت (ع)»، «خواندن زیارت نامه» و «ادای احترام و تعظیم و زیارت از راه دور» و «نسبت دادن عنوان "مشهدی" به زیارت کنندگان بعد از بازگشت از سفر زیارتی» جزو این آیین و رسوم ها درآمده اند، آدابی که در میان تمام ادیان اسلامی وحتی در میان سایر مذاهب نیز بعنوان یک سنت پسندیده متداول می باشد.
ثبت این اثر معنوی با گستره ی ملی ایران، مقدمه ای بر انجام پژوهش های در رابطه با آداب و رسوم، باورها، سنت ها و اعتقادات اقوام ایرانی و زمینه ای برای بازشناسی، حفظ وترویج آنها در همه ی کشور است.
غنای موضوع «زیارت رضوی» با گستره ی ملی و جهانی، بعنوان مفهومی جهان شمول که در میان ادیان مختلف مشترک است، مدنظر قرار دارد و در مکان های مقدس به قصد تکریم و تعظیم و انس گرفتن با تشرف باطنی و یا حضور معنا شده اند.
ابوالفضل مکرمی فر - مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی - پس از ثبت ملی این آیین جهان شمول تاکید کرده بود: «در دین اسلام خصوصاً در آیات قرآن کریم به موضوع زیارت اشاره شده و روایات مختلفی بر فضیلت زیارت خاندان نبوت و امامت تاکید دارد و اهداف و آثار فراوانی برای آن شمرده شده که در فرهنگ اسلامی برای اعمال عبادی ازجمله زیارت، آداب و دستورهای ویژه ای وجود دارد. بعد از هجرت تاریخی-سیاسی حضرت رضا (ع) از مدینه به مرو، به استناد منابع موثق، ارادتمندان آن امام در طول مسیر و در شهرها و روستاهای ایران به زیارتش می شتافتند، اما بعد از شهادت ایشان در سال ۲۰۳ قمری، محل خاکسپاری امام هشتم (ع)، به نام «مَشهدِ طوس» مطاف زوار اش از اطراف شد و نخستی بارقه های زیارت رضوی درخشیدن گرفت و به تدریج ابعاد این مساله گسترش یافت.»
مکرمی فر می اظهار داشت: بعضی از این آداب شامل غسل زیارت پیش از تشرف به حرم، پوشیدن لباس پاک، کوتاه برداشتن گام ها هنگام حرکت به سمت روضه مقدس و با آرامی و وقار حرکت کردن، پا برهنه بودن هنگام تشرف به روضه منوّر، خوش بو کردن، توجه و حضور قلب داشتن در وقت رفتن به حرم مطهّر، توقف در آستانه حرم شریف و اجازه ورود خواستن، بوسیدن آستانه مبارک، سجده کردن برای خدا به شکرانه توفیق زیارت، داخل شدن به حرم با پای راست و خارج شدن از آن با پای چپ، نزدیک شدن به ضریح از پیش روی، ایستاده بودن هنگام زیارت، گفتن تکبیر، خواستن حاجت برای خود و برادران دینی است.
آیین معنوی «زیارت رضوی» با پیشنهاد اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی و با همکاری آستان قدس رضوی، نهم دی ماه ۱۳۹۸ به شماره ۲۰۱۵ در لیست میراث معنوی کشور به ثبت رسید.
منبع:

1399/07/28
16:27:37
5.0 / 5
1749
تگهای خبر: سفر , لباس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لباس دونی