حدادعادل:

آیت الله تسخیری حلقه وصل مسلمانان و پیروان ادیان بود

آیت الله تسخیری حلقه وصل مسلمانان و پیروان ادیان بود

رئیس بنیاد سعدی با اشاره به ایمان قلبی آیت الله محمدعلی تسخیری به خدا، اسلام و قرآن كریم و ایمان به مقام معظم رهبری و امامت این انقلاب عظیم الشأن، اظهار داشت: ایشان حلقه وصل بین ایران، انقلاب اسلامی، مسلمانان و پیروان ادیان بود.به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، غلامعلی حدادعادل در سخنرانی خود در وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه های حضرت آیت الله تسخیری» که امروز (۸ مهر) در حوزه ریاست این سازمان برگزار شد، اظهار نمود: افراد در این دنیا دو نوع زندگی می کنند، این تفاوت پس از درگذشتشان آشکار می شود. عده ای وقتی از دنیا می روند، جز دوستان، آشنایان و بستگان کسی متوجه فقدان او نمی گردد و تأسف و تأثری به جای نمی ماند. اندک کسانی هستند که وقتی از دنیا رحلت می کنند، نه فقط بستگان و بازماندگان آنان فقدانشان را حس می کنند، بلکه جامعه نبود آنان را احساس می کند و گرفتار اندوه و تأسف می شوند. آیت الله تسخیری از دسته دوم بود. به قدری در زندگی اثرگذار بود که فقدانش نزد همگان محسوس بود.

وی به خاطره ای از ترجمه کتاب آیت الله مرتضی مطهری به زبان عربی توسط آیت الله تسخیری اشاره نمود و اظهار داشت: آیت الله تسخیری اثری از یک متفکر و نویسنده مسلمان ایرانی شیعه به زبان عربی ترجمه کردند. ایشان هم به زبان عربی تسلط داشت و دارای بصیرتی بود که ارزش کتب استاد مطهری را تشخیص می داد.

فقدان آیت الله تسخیری ثلمه ای جبران ناپذیر بر پیکره اسلام است. رحلت آیت الله تسخیری برای همه ما تأسف انگیز بود از آن جهت که ایشان نقش بی بدیلی در انقلاب اسلامی ایفا می کرد.

وی افزود: از شروع پیروزی انقلاب اسلامی، دشمنان انقلاب همواره درصدد بودند این انقلاب را تحریف کنند و تصویر نادرستی از آن ترسیم کنند و چهره انقلاب را نزد مردم جهان و پیروان سایر ادیان و مسلمانان غیر ایرانی به خصوص عرب و اهل سنت، زشت جلوه دهند. همچنین، تمام رسانه های تحت تسلط استکبار جهانی و صهیونیسم دنبال جلوگیری از معرفی صحیح انقلاب اسلامی، اندیشه و انگیزه انقلاب به سایر نقاط جهان بخصوص به عالم اسلام و کشورهای عربی هستند.

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی تاکید کرد: جنگی که در این ۴۲ سال برقرار بوده، از آن به بعد هم خواهد بود. آن جنگ، جنگ تهاجم فرهنگی، فکری و جنگی که یک طرف آن به دنبال تحریف حقیقت است، برشمرده می شود.

وی آیت الله تسخیری را فرمانده لایق این میدان و جبهه جنگ دانست و اظهار داشت: مرحوم آیت الله تسخیری برای این مهم، چهار ابزار در اختیار داشت و این ابزارها به او تعالی و موفقیت می بخشید. اولین ابزار، تسلط به زبان عربی بود. ایشان هم با ادبیات عرب آشنایی داشت و هم با زبان روز عربی و هم در حوزه های علمیه درس خوانده بود و هم در دانشگاه بغداد. بدین ترتیب در گفتگو با متفکران و اندیشمندان کشورهای عربی مشکلی نداشت.

حدادعادل بیان نمود: علم اسلامی دومین ابزار ایشان بود. آیت الله تسخیری یک فقیه بود و نزد بزرگان اسلام چون شهید صدر درس خوانده بود و به عرفان و کلام اسلامی تسلط داشت و می توانست از معارف اسلامی سخن گوید و استدلال کند.

وی در ادامه، سومین ابزار آیت الله تسخیری را ایمان قلبی به خدا، اسلام و قرآن کریم و درستی انقلاب اسلامی و ایمان به رهبر معظم انقلاب و امامت این انقلاب دانست و اظهار داشت: چهارمین ابزار ایشان، مجهز به اخلاق گفتگو بود. اخلاقی که آیت الله تسخیری داشت که برای گفتگو مناسب بود. شخصیتی خوش اخلاق بود که در ابتدا، سخن مخالف را می شنید و احترام می گذاشت و توهین به کسی نمی کرد و فضای بحث را برادری و دوستانه می ساخت.

رئیس بنیاد سعدی اشاره کرد: مجموع این قابلیت های آیت الله تسخیری سبب شده بود که در تمام مدت پیروزی انقلاب و تا روزهای حیات، ایشان بعنوان حلقه وصلی بین ایران، انقلاب اسلامی و مسلمانان و پیروان ادیان قرار گیرد.

وی اضافه کرد: ایشان علاوه بر کارهای علمی و دفاع از اسلام، مدیریت اجرایی هم بر عهده داشت. در سیمنارهای مختلف در جهان اسلام شرکت و مدیریت داشت. دوستی بسیار عزیز بود. با ایشان سفرهای گوناگون در داخل و خارج از کشور داشتم و فقدان ایشان، ثلمه ای در جهان اسلام است.

بنابر اعلام این خبر، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به پاس بزرگداشت نام و یاد عالم ربانی حضرت آیت الله شیخ محمد علی تسخیری(ره)، همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال ایشان، نشست بین المللی بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه های آیت الله تسخیری را امروز (۸ مهرماه) با حضور شخصیت ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام در محورهای ولایت مداری و انقلابی گری، مجاهدت و خستگی ناپذیری، اخلاق و معنویت، وحدت اسلامی و تقریب مذاهب اسلامی، ارتباطات اسلامی و دیپلماسی فرهنگی و علم و اندیشه (به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس) برگزار کرد.

در این جلسه، کتاب سرو نستوه و سه نشریه به زبان های عربی، فارسی و انگلیسی هم درباره آیت الله تسخیری رونمایی گردید که این سه نشریه ابعاد شخصیتی این عالم وحدت گرا را از جنبه های مختلف بررسی نموده است.

این نشست به مناسبت چهلمین روز ارتحال آیت الله تسخیری با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابوذر ابراهیمی ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، غلامعلی حداد عادل، رئیس بنیاد سعدی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و با مشارکت شخصیت هایی از داخل ایران، علما و اندیشمندان کشورهای لبنان و عراق به شکل حضوری و ویدئوکنفرانس در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد، شرکت کنندگان در این جلسه سخنرانی های خویش را با مبحث زندگی و شخصیت آیت الله تسخیری عرضه دادند و بر وحدت گرا بودن این عالم و اندیشمند مسلمان و حضور فعالانه ایشان در همایش های مختلف دینی بخصوص در بین اهل سنت تاکید کردند.

آیت الله صادقی رشاد، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، سیدمحمد حسینی، معاون امور راهبردی دولت و مجلس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی تسخیری، رئیس مرکز گفت وگوی ادیان و فرهنگ ها همچون سخنرانان این نشست بودند.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین نعمانی، از فعالان فرهنگی عراق، شیخ خالد الملا، رئیس جمعیت علماء عراق، شیخ حسن بغدادی، رئیس جمعیت احیای فرهنگ جبل عامل «امام صادق(ع)» لبنان، شیخ ماهر حمود، رئیس اتحاد جهانی علمای مقاومت لبنان، شیخ الاسلام شکور پاشازاده، مفتی اعظم جمهوری آذربایجان، شیخ زهیر جعید، هماهنگ کننده جبهه عمل اسلامی لبنان، سید علی العلاق، از علمای شیعه عراق و جابر الجابری، قائم مقام وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق از دیگر شخصیت های خارجی این مراسم بودند که سخنرانی خویش را به شکل ویدئوکنفرانس عرضه دادند.


1399/07/08
23:56:09
5.0 / 5
1555
تگهای خبر: سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لباس دونی