راهیابی ۱۲۹ شهر به مرحله نهایی طرح شهر خلاق فرهنگ و هنر

راهیابی ۱۲۹ شهر به مرحله نهایی طرح شهر خلاق فرهنگ و هنر

دبیر اجرایی انتخاب شهرهای خلاق فرهنگ و هنر از راهیابی 129 شهر به مرحله نهایی این طرح آگاهی داد.


به گزارش لباس دونی به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از دبیرخانه شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر، ابراهیم حیدری از داوری آثار دریافتی و انتخاب شهرهای مرحله نهایی از میان ۳۶۷ شهر مشارکت کننده در این طرح آگاهی داد و اظهار داشت: بعد از اعلام فراخوان در تابستان ۱۳۹۸ و اعلام آمادگی ۳۶۷ شهر برای مشارکت در این طرح، کارگاه های آموزشی برنامه نویسی فرهنگی و هنری با حضور نمایندگان ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری هر شهر و رئیس انجمن فرهنگی و هنری همه شهرهای شرکت کننده در ۳۱ مرکز استان با بیش از ۲۴۰۰ساعت برای ۱۲۰۰ نفر انجام شد.
بعد از برگزاری کارگاه ها شهرها برنامه های خودرا همراه با مستندات به دبیرخانه مرکزی در تهران ارسال کردند که بعد از چند مرحله داوری ۱۲۹ شهر در نه حوزه موضوعی به مرحله نهایی راه یافتند.
۱۷ شهر در حوزه موضوعی موسیقی، ۲۷ شهر در حوزه موضوعی ادبیات، ۱۸ شهر در حوزه موضوعی صنایع دستی و سنتی، ۳ شهر در حوزه موضوعی چاپ و بسته بندی، ۸ شهر در حوزه موضوعی مد و لباس۱۰ شهر در حوزه موضوعی سینما، ۲۲ شهر در حوزه موضوعی هنرهای تجسمی، ۴ شهر در حوزه موضوعی رسانه و مطبوعات و ۲۰ شهر در حوزه موضوعی هنرهای نمایشی.
توجه به ظرفیت های بومی، محلی، ملی و ارزش های دینی در طراحی و اجرای برنامه ها، تأثیر پایدار در ارتقای سطح فرهنگ و هنر شهر، مشارکت مردمی و فعالان حوزه فرهنگ و هنر و پشتیبانی شرکت های بزرگ تجاری، کارخانه ها و دستگاه های اجرایی برای تامین هزینه ها و سرمایه گذاری در تدوین و اجرای برنامه ها، خلاقیت و نوآوری در برنامه ها، توجه به زیرساخت های فرهنگی و هنری قابلیت و ضمانت اجرایی، پیشینه و سوابق هر شهر در حوزه مربوطه از مهم ترین فاکتورهای های هیات داوران برای انتخاب شهرهای خلاق فرهنگ و هنر بود.
شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر عنوان طرحی برای شناسایی ظرفیت های فرهنگی و هنری در شهرها و مناطق جغرافیایی ایران با نگاه آمایش سرزمینی و ایجاد شبکه هایی برای تعریف همکاری ها و برنامه های مشترک میان آنها است. این طرح با محوریت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با مشارکت نهادها و دستگاه های فعال فرهنگی و هنری در حوزه شهری همچون سازمان شهرداری و دهیاری های کشور، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و کمیسیون ملی یونسکو در حال اجراست.1399/06/22
12:53:50
5.0 / 5
1950
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لباس دونی