حمایت های پدرانه برای حفظ سلامتی مردم

حمایت های پدرانه برای حفظ سلامتی مردم

به گزارش لباس دونی هنوز چند روزی از انتشار خبر شیوع كرونا در كشور نگذشته بود كه مجموعه دست اندركاران درمانی دست به كار شدند تا آمار مبتلایان و درگذشتگان به حداقل برسد، رهبر معظم انقلاب بعد از این بسیج درمانی از فعالان عرصه درمان تشكر و پس از آن بارها همه را به رعایت شیوه نامه های بهداشتی سفارش كردند.رهبر معظم انقلاب در هشتم اسفند سال قبل در دیدار با علی رضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی فرمودند: دوست داشتم این تشکر قلبی خودم را به همه برادران و خواهران محترم پزشک و پرستار و کادرهای درمانی عرض بکنم.

در همان روز سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه ای از رهبر معظم انقلاب تشکر کرد و نوشت: پیام امید بخش، پدرانه، مهربانانه و سرشار از صفای حضرتعالی، همکاران عزیزم را که در سرتاسر کشور، شبانه روز و بی هراس دل به دریای بلا زده اند تا هموطنان نازنین گرفتار در گرداب بیماری نوپدید را برهانند، سراپا شوق و امید و سپاس کرد و خستگی روز و شب های نفس گیر و جانکاه را از جسم و جانشان زدود.

وی اضافه کرد: با وجود رنجی که از رنجوری مردم می کشیم، وفاق و همدلی ملی بین همه دستگاه های اجرایی، رسانه ملی، نیروهای مسلح، سازمان های مردم نهاد و مردم عزیز کشورمان در کنار خدمتگزاران عرصه سلامت با شعار کرونا را شکست می دهیم جهانیان را شگفت زده خواهد نمود.

حمایت های پیاپی رهبر معظم انقلاب از آغاز شیوع کرونا همواره بذر امید و دلگرمی را در دل های پزشکان، پرستاران و کادر درمانی کاشته و سفارش های معظم له همراه با عرضه الگوی علمی به مردم سبب شد تا نفوذ این ویروس در مدت سه ماه کاهش پیدا کند و تعداد فوتی های کشور به کمتر از ۳۵ نفر برسد.

به عنوان نمونه حضرت آیت الله خامنه ای در ۱۳ اسفند به مناسبت روز درختکاری بعد از کاشتن دو نهال میوه مردم را به رعایت سفارش ها و دستورالعمل های مسؤلان در مورد پیشگیری و پیشگیری از آلودگی به ویروس کرونا سفارش و فرمودند: از این دستورها نباید تخطی شود، چونکه خداوند ما را موظف کرده است در قبال سلامت خود و دیگران احساس مسئولیت نماییم.

رهبر انقلاب همان روز همه دستگاه های کشور را به همکاری و در اختیار قرار دادن امکانات مورد نیاز وزارت بهداشت که در صف مقدم مقابله با بیماری قرار دارد، سفارش کردند و ۱۰ روز پس از آن هم از رئیس ستاد کل نیروهای مسلح خواستن با تشکیل قرارگاه بهداشتی و درمانی به سازماندهی خدمات به مردم بپردازند.

هنوز چهار روز تا آخر سال ۹۸ باقی مانده بود که رهبر انقلاب تدابیر ستاد ملی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای پیشگیری از گسترش ویروس کرونا را برای همه لازم الاجرا دانسته و تاکید کردند: طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا، همان چیزی است که بلا را به نعمت و تهدید را به فرصت تبدیل می کند.

ایشان در پیام نوروزی سال ۹۹ از فداکاری های چشم گیر و تحسین برانگیز مردم در قضیه کرونا بعنوان نمونه ای از درخشش ملت پارسال یاد کرده و با تجلیل از تلاشهای مجموعه های درمانی، خدمات مجموعه های داوطلب مردمی مانند دانشجویان، طلاب و بسیجیان با نیروهای درمانی را مایه عزت و آبرو دانستند.پس از تصمیم مسؤلان ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص تعطیل کردن زیارتگاه ها و اماکن مقدس برخی انتقادها متوجه مسؤلان مربوطه شد ولی رهبر معظم انقلاب در نخستین سخنرانی سال جدید خود که به صورت تلویزیونی پخش گردید، بار دیگر همه مردم را به جدی گرفتن و عمل به دستورهای مسؤلان ستاد ملی مبارزه با کرونا سفارش کردند.

ایشان تاکید کردند: بر طبق این دستورالعمل ها حتی اجتماعات دینی و حرم های مطهر تعطیل شد که در طول تاریخ ما به این شکل بی سابقه بود اما چاره ای نبود و مصلحت اینگونه اقتضاء می کرد.

در اوایل فروردین ماه با عنایت به امکان فراگیری ویروس کرونا از جانب ستاد ملی مقابله با کرونا طرح غربالگری عنوان شد و این طرح فرصتی باردیگر را فراهم نمود تا سکاندار انقلاب در پاسخ به گزارش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نامه ای بنویسد و بار دیگر از تلاشهای مجموعه بزرگ درمانی کشور تشکر کند.

ایشان در این پیام تاکید کردند: طرح غربالگری کار بزرگی است. بهره گیری از کمک نیروهای بسیج و داوطلبان مردمی کمک بزرگی به رهایی کشور از این عارضه همه گیر خواهد نمود. ان شاء الله. مهم آن است که شتاب تلاشهای همه جانبه کاسته نشود.

نیمه شعبان به بازار آمد و منتظران ظهور ولی عصر (عج) با دل هایی شکسته و نگران از وضعیت آینده از کنار تلویزیون پای سخنان رهبرشان نشستند و شنیدند که ملّت ایران در آزمون کرونا خوش درخشید و اوج این افتخار ملّی متعلّق به مجموعه درمانی کشور است.

یک ماه بعد از این سخنان بود که حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور بعنوان رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا در یک ارتباط تصویری گزارشی از فعالیت ستاد ملی مبارزه با کرونا و کمیته های هشت گانه آن در ۸۰ روز عرضه کرد و رهبر معظم انقلاب در این ارتباط تصویری از عملکرد ملت و مسؤلان بعنوان حرکتی جهادی، عظیم و افتخارآمیز یاد کردند و خواهان ثبت، بازخوانی و روایت هنرمندانه این تلاش و فداکاری ملی شدند.

تولید لوازم و تجهیزات در شرکت های دانش بنیان، تلاش مردم در زمینه تهیه و تولید لوازم مورد نیاز بهداشتی، عرضه خدمات رفاهی و حضور ملت، بسیج، نیروهای مسلح و همه دستگاه ها از لحاظ گستردگی و تنوع خدمات مردمی از مواردی بود که به قول رهبر انقلاب یک عرصه پرافتخار و حرکتی مؤمنانه و تعجب آور بود.

دراین دیدار بود که ایشان برنامه ریزی و مدیریت ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت را از افتخارات ملی دانستند که باید ثبت گردد و درباره بسته بودن درهای اماکن مقدس و مساجد و همینطور تعطیل شدن مراسم دعا و نمازهای جماعت تاکید کردند: بنده هیچ پیشنهادی در اینباره عرضه نمی کنم و تابع نظر و تشخیص کارشناسی ستاد ملی مبارزه با کرونا هستم اما باید توجه داشت که عبادات و توسل بویژه در ماه رمضان و شبهای قدر جزو نیازهای اساسی و حتمی مردم است و مردم در قضایای مهم هم بیشتر به ارتباط با پروردگار نیاز دارند. البته معتقدم اگر قواعد سخت گیرانه ای هم در این حوزه وضع شود مردم مؤمن و مسجدی حتما بیشتر از دیگران به آن عمل می کنند.

نکته مورد تاکید رهبر انقلاب در این حوزه توجه به نظر کارشناسی شده در ستاد ملی مبارزه با کرونا و همینطور سپردن بررسی چنین موضوعی به افرادی است که حقیقت و لزوم دعا و توسل را درک می کنند و به قول رهبر انقلاب «آن وقت هر چه آنها تصمیم بگیرند بنده و همه مردم به آن عمل خواهیم کرد.»دیدار با اقشار و گروه های مختلف در ماه مبارک رمضان یکی از سنت های رهبر معظم انقلاب است که سال جاری برای رعایت دستورالعمل های ستاد مقابله با کرونا تمام این جلسات حذف و به یک ارتباط تصویری تبدیل شد. بنابراین معظم له در روز معلم برای معلمان پیام دادند و برای نمایندگان تشکل های دانشجویی، کارگران، رئیس قوه قضاییه، نمایندگان مجلس یازدهم، قاریان و حافظان قرآن به صورت تصویری سخنرانی کردند.

در یکی از این دیدارها یعنی دیدار با مسؤلان دستگاه قضا که به مناسبت هفته قوه قضاییه در هفتم تیر ماه صورت گرفت، رهبر انقلاب بر این نکته تاکید نمودند که ماجرای کرونا تمام نشده و همچنان ادامه دارد و از همه مردم و مسؤلان خواستند با جدی گرفتن این مسئله، دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمایند و از شیوع مجدد ویروس کرونا جلوگیری نمایند.

ایشان با انتقاد از برخی افراد که مساله کرونا را تمام شده می دانند، تاکید کردند: در اثر فداکاری دستگاه ها و کادرهای درمانی و بهداشتی و همینطور مجاهدت داوطلبانه گروه های مردمی و همکاری عموم مردم، ایران بعنوان یک کشور موفق در دنیا ارائه شد اما این مربوط به ابتدای کار بود و الان متأسفانه آن حرکت و مجاهدت از جانب بعضی مردم و مسؤلان سست شده است.

حضرت آیت الله خامنه ای با تشکر از خدمات طاقت فرسای کادرهای درمانی، شیوع بیماری را باعث خسته شدن این زحمتکشان دانستند و افزودند: اینکه گفته می شود باید کاری کرد که مشکلات اقتصادی از ناحیه کرونا به وجود نیاید، حرف درستی است اما در صورت بی توجهی و شیوع گسترده بیماری، مشکلات اقتصادی هم بیشتر خواهد شد.

موج دوم کرونا شروع شده بود و مردم و مسؤلان به علت کم توجهی به دستورالعمل های ستاد مقابله با کرونا که آن هم به ماسک زدن، سفر نکردن و رعایت اصول بهداشتی خلاصه می شد، حالا با مشکلات بیشتری روبرو بودند بگونه ای که آمار نگران کننده فوتی های کرونا به بیشتر از ۲۳۰ نفر رسیده بود.

رهبر انقلاب در ۲۲ تیر در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی از اوج گیری مجدد کرونا تأسف عمیق خویش را اعلام نموده و همه را به رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی فراخواندند.هرچند از اواسط تیر ماه به علت افزایش مسافرت های مردم در تعطیلات خرداد، شاهد انتشار اخبار ناگوار و سیر صعودی تعداد بیماران کرونایی بودیم ولی در همان روز که رهبر انقلاب همگان را به رعایت دستور العمل های بهداشتی سفارش می کرد، وزیر بهداشت در نامه ای به ایشان مژده داد که دیری نخواهد پایید که مردم با سلامتی کنار هم زندگی کنند.

سعید نمکی در نامه خود نوشت: اگر در دوره اول بیماری سربازان حضرت عالی بعنوان مدافعین سلامت در کنار دیگر عزیزان دستآوردی شگرف در اوج تحریم و تنگدستی نثار ملت شریف ایران کردند، علاوه بر همه جان فشانی ها، همدلی ها و هم افزایی های مردم و کارگزاران نظام، حمایت های بزرگ منشانه رهبری مهربان و فرزانه بود که یقین دارم در تاریخ این سرزمین بعنوان برگ زرین بی بدیل، جاودانه به یادگار خواهد ماند.

وی درباره حمایت های پدرانه رهبر انقلاب از کادر پزشکی و درمانی کشور نوشت: اینجانب بعنوان سربازی کوچک که از روزهای پیش از ورود بیماری به کشور خدمتگزار بوده ام و یاد هر روزش را در دفتر خاطراتم می نگارم، گران بهاترین اوراق این نگارش را سرشار از ردپای کلام، عمل و محبت حضرت عالی می بینم و امروز که بعد از آن همه بردباری و حمایت، به جای شادمانی و رضایت، اندوه در آهنگ صدایتان می شنوم، برایم بسیار بسیار غم انگیزست.

نمکی در انتها نوشت: هنوز دیر نشده است، تا خدا هست که یاریمان کند، شما هستید که نصیحت و دعایمان کنید، مردمی هستند که حرف های مان را بشنوند و همراهی مان کنند... هراسی از هجمه بیماری نداریم و یقین داریم که مهارش می نماییم و بدون شک باردیگر بر می گردیم به روزهایی که مردم عزیز کشورمان با سلامتی و شادمانی در کنار هم زندگی کنند و دیری نخواهد پایید تا بر چهره نازنین فرمانده مهربانمان لبخند رضایتمندی بنشانیم. ان شاء الله

نوبت به مراسم حج رسید. وقتی عربستان مراسم نمادین حج را با حضور تعدادی اندک از زائرین همان کشور برگزار کرد، زمزمه ها برای برگزار شدن یا نشدن برنامه های عزاداری از گوشه و کنار کشور به گوش رسید. هر چند برخی این دغدغه را از ماه مبارک رمضان مطرح کرده بودند ولی حالا با افزایش تعداد بیماران و لزوم حفظ سلامت مردم، نگاه ها به دهان رهبر معظم انقلاب بود که آیا سال جاری عزاداری تعطیل خواهد شد یا همچون سال های گذشته به عزاداری سید الشهدا خواهیم پرداخت.

۲۰ روز مانده بود به ماه محرم که رهبر انقلاب باردیگر با پشتیبانی از ستاد ملی مقابله با کرونا از لزوم توجه به ضوابط کارشناسان بهداشتی سخن گفته و افزودند: همه سوگواران حسینی، هیأت ها و مداحان موظف می باشند به هرچه ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام می کند، عمل کنند. چونکه مبحث بسیار مهم می باشد.

ایشان که خود پیش از همه به دستورالعمل های ستاد مقابله با کرونا عمل می کند، مراسم عزاداری ماه محرم را از هفتم محرم بدون حضور مردم و عزاداران برگزار کردند و فقط خودشان بعنوان مستمع واعظ و مرثیه سرایی مداح در مراسم حضور دارند.

در دیدار عید قربان بود که حضرت آیت الله خامنه ای دیدارهای مردمی را از دلخوشی ها و دلبستگی های پرجاذبه خود خواندند و افزودند: قرار بود این دیدار به صورت تصویری با خدمتگزاران عرصه سلامت و کمک مؤمنانه صورت گیرد اما چون ستاد ملی مبارزه با کرونا گفته اجتماع بیشتر از ۱۰ نفر ممنوع می باشد، متأسفانه این دیدار تصویری هم ممکن نشد.پس از این سخنان مردم، مداحان، واعظان و مسؤلان هیئت های عزاداری با لبیک به رهبر خود اعلام نمودند که مراسم عزاداری ماه محرم با رعایت شیوه نامه های ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار می گردد و مردم به خوبی نشان دادند که به دستورالعمل های بهداشتی توجه دارند.

رعایت اصول بهداشتی از جانب بسیاری هیئت های عزاداری سبب شد تا رهبر انقلاب در دوم شهریور یعنی سه روز بعد از آغاز هیئت های ماه محرم رهبر انقلاب از برگزار کنندگان و عزاداران تشکر کرده و خواهان استمرار رعایت سفارش های ستاد ملی کرونا شدند.

حمایت های پدرانه و دلسوزانه رهبر معظم انقلاب طی شش ماه گذشته از کادر سلامت را می توان چراغ راهی برای گذر از گردنه های مشکلات دانست و روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی با همین نگاه دست به قلم شده و نامه ای برای رهبر خود نوشتند.

در بخشی از این نامه با اشاره به شیوع مجدد ویروس کرونا و سفارش های رهبر انقلاب آمده است: تدبیر شایسته، رهنمون عملی و الگو سازی حضرتعالی در تعظیم شعائر الهی و برگزاری با عظمت مراسم سوگواری سید و سالار شهیدان و یاران شهیدش ملازم با رعایت حداکثری ملاحظات و سفارش های بهداشتی، در این روزها جلوه ای مثال زدنی و ستودنی یافته است.

امضاکنندگان این نامه به نمایندگی از فرزندان رهبر انقلاب، یعنی مدافعان سلامت میهن عزیز اسلامی، فرصت را مغتنم شمردند و ضمن تقدیر مجدد از رهنمودها و حمایت های بی دریغ معظم له، آمادگی کامل خود و مجموعه همکارانشان در نظام سلامت را برای تداوم این مسیر با انگیزه و روحیه ای دوچندان اعلام نمودند.


1399/06/10
21:19:46
5.0 / 5
1680
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دستگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لباس دونی