معاون ستاد امر به معروف كشور:

بیش از ۷۰ درصد مردم معتقد به انجام امر به معروف هستند

بیش از ۷۰ درصد مردم معتقد به انجام امر به معروف هستند

ایرنا- معاون فرهنگسازی، رسانه و آموزش ستاد امر به معروف و نهی از منكر كشور اظهار داشت: بیش از 70 درصد مردم معتقدند امر به معروف باید صورت گیرد اما واژه آنرا امر به معروف نمی دانند و ذهنیت منفی به امر به معروف موجب این موضع گیری شده است.


محمدصالح مفتاح در نشست هم اندیشی نقش رسانه در ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر، که چهارشنبه در شیراز برگزار شد، با اعلان اینکه رسانه ها به دلیلهای مختلف همچون موضوعات اقتصادی، محافظه کار بار آمده اند، اظهار داشت: رسانه ها برای امر به معروف کردن مشکلات بسیاری دارند که عموما به اقتصاد رسانه و موضوعات قضایی مربوط است.
وی با اشاره به اینکه در سالهای اخیر دراین زمینه اتفاقات خوبی رخ داده است، به مشخص شدن آمار توزیعی یارانه رسانه ها، نشست رئیس قوه قضاییه با رسانه ها و تامین نسبی امنیت شغلی خبرنگاران اشاره نمود.
معاون فرهنگسازی، رسانه و آموزش ستاد امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: در نظرسنجی ها ۳۳درصد مردم یکی از موانع پیش روی امر به معروف را ترس عنوان کرده اند و اضافه کرد: بی تاثیر بودن تذکر، عدم دخالت در کار مردم، ناراحت شدن طرف مقابل، ترس از درگیری و مهیا نبودن شرایط برای تذکر به ترتیب در رده های بعد عنوان شده است.
معاون فرهنگسازی، رسانه و آموزش ستاد امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: مردم بزرگترین منکرات را اختلاس و دزدی، بی توجهی به مشکلات اقتصادی، تورم و گرانی، سوءمدیریت، دروغگویی و عدم انجام وعده ها می دانند و معتقدند امر به معروف نسبت به مسئولان از امر به معروف نسبت به همدیگر مهمتر است.

در حوزه امر به معروف با ضعف نظریه مواجهیم
مفتاح با اعلان اینکه در این عرصه با ضعف نظریه مواجه هستیم، اظهار داشت: مباحث فقهی دراین زمینه اندک است و در بعضی کتابهای فقهی این مسأله عنوان نشده است و دراین زمینه ضعف داریم.
وی توسعه مسئولیت ها و آموزش شیوه های امر به معروف و نهی از منکر به مردم را ضروری خواند و افزود: انحصار امر به معروف در حوزه عفاف و حجاب باید شکسته شود و به همه امور تسری یابد و در تلاش هستیم سیاست های کلی اصل هشتم قانون اساسی را تبیین نماییم.

مطالبه گری و امر به معروف
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس در این جلسه عنوان کرد: سیاست های جدید امر به معروف و نهی از منکر استفاده از ظرفیت رسانه است و هر خبرنگار یک آمر است.
سلیمان مهدوی با اشاره به نظرسنجی این نهاد بیان داشت: بر طبق نظرسنجی ستاد امر به معروف و نهی از منکر ۸۴درصد مردم معتقدند امر به معروف و نهی از منکر باید صورت گیرد و ۷۳درصد مسئولان را در اولویت امر به معروف و نهی از منکر دانسته اند.
وی ادامه داد: در استان فارس مطالبه گری از مسئولان مودبانه و قاطع و نسبت به مردم تذکر لسانی مهربانانه صورت می گیرد.
امر به معروف و نهی از منکر برای نجات آمده است
مهدوی با اعلان اینکه امر به معروف و نهی از منکر برای نجات آمده است، اظهار داشت: آمر به معروف هیچ وظیفه ای در تجسس کارها ندارد و تذکر در ظاهر امور می پردازد.
وی گفت: اینکه چگونه مردم را شجاع نماییم و به آنان بگوییم ستاد در حوزه امر به معروف و نهی از منکر از شما حمایتی مطابق برابر قانون و شرع اسلام می کند، بسیار مهمست.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس با اعلان اینکه گروه های جهادی مطالبه هایی از یک اداره داشته اند، اضافه کرد: این مطالبه درنهایت به حوزه قضایی رسیده است و ما به شدت از این مساله حمایت می نماییم.

شعبه های ویژه امر به معروف و نهی از منکر در مجتمع های قضایی شیراز به وجود آمده است
معاون قضایی ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس نیز عنوان کرد: در تمام دادگاه ها شعبه ویژه امر به معروف و نهی از منکر به وجود آمده و دستگاه قضایی دراین زمینه حمایت کامل را صورت می دهد.
محمدرضا غزالی ابراز کرد: یکی از مولفه های مهم در ستاد پشتیبانی، حمایت قضایی از آمران به معروف و ناهیان از منکر است.
وی افزود: نخستین مسئولیت ستاد پس از ترویج و احیا، حمایت و پشتیبانی همه جانبه از آمران و ناهیان است، مسئولیت دوم نیز اجرایی کردن این حمایت است.
غزالی با اشاره به تشکیل شعبه های ویژه امر به معروف و نهی از منکر در مجتمع های قضایی شیراز، اظهار داشت: همه آحاد مردم که امر به معروف و نهی از منکر می کنند، در دستگاه قضایی از حمایت قضایی بهره مند خواهند شد.
معاون قضایی ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس مقدمه حمایت قضایی از ناهیان را از طرف نماینده ولی فقیه در استان در ابعاد اجتماعی، سیاسی و فرهنگی عنوان نمود و این مهم را برعهده خبرنگاران دانست.
غزالی همین طور به فعالیت سازمانهای مردم نهاد دراین زمینه اشاره نمود و اظهار داشت: الان مطالبه گری هایی به صورت تشکیلاتی صورت می گیرد و سمن هایی کم در حوزه مطالبه گری اجتماعی در مقام اجرای مسئولیت گرفتار مشکلاتی میشوند، با حمایت دادستان بعنوان مدعی العموم حمایت قانونی خواهند شد.


1399/06/05
13:36:49
5.0 / 5
1711
تگهای خبر: آموزش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لباس دونی