مشاور وزیر فرهنگ:

خیلی از كاركردهای اصلی مسجد حذف گردیده است

خیلی از كاركردهای اصلی مسجد حذف گردیده است

به گزارش لباس دونی رئیس ستاد هماهنگی كانون های فرهنگی هنری مساجد كشور اظهار داشت: در بعضی موارد برای مساجد رقیب درست كردیم و خیلی از اموری را كه كاركردهای اصلی آنها در مسجد تعریف شده بود، از مسجد خارج كردیم.به گزارش ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد، حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی روز پنجشنبه به مناسبت فرارسیدن روز جهانی مسجد با بیان این مطلب اظهار داشت: تقویت کارکرد مساجد از چند جهت اهمیت دارد، خصوصاً آنکه در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از آن شاهد رونق مساجد در عرصه های مختلف بودیم اما مساله این است که به درستی این حرکت را ادامه ندادیم و گاهی در بعضی موارد برای مساجد رقیب درست کردیم و این اتفاقی ناآگاهانه بود که برای مساجد بدیل انتخاب کردیم.

وی با اشاره به اهمیت بازتعریف جایگاه مساجد در امتداد تحقق تمدن نوین اسلامی اظهار داشت: دستیابی به این هدف والا نیازمند آن است که سنجیده عمل کرده و از قضاوت عجولانه دوری نماییم. به این معنا که بگوییم ۴۰ سال از انقلاب اسلامی گذشته است و اگر قرار بود اتفاقی بیفتد می افتاد؛ برای رسیدن به قله تمدن نوین اسلامی برمبنای منویات امام راحل و مقام معظم رهبری باید هدف گذاری برای رسیدن به قله داشته باشیم. در این راه مسجد جایگاه و نقشی مهم ایفا می کند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: تجمع در مسجد به این علت اتفاق می افتد که جامعه ایمانی برای رسیدن به خدا و رفع دغدغه های اجتماعی با یکدیگر همراهی و همکاری کنند. این سیره ای است که از صدر اسلام وجود داشت، برای مثال زمانی که پیامبر اکرم(ص) به مسجد می آمد و متوجه می شد یکی از نمازگزاران در مسجد حضور ندارد جویای احوالش می شد و برای دیدار او و رفع مشکلش اقدام می کرد.

وی افزود: امروز به اسم تقدس مسجد، خیلی از کارکردها را از این مکان مقدس حذف کرده ایم. مسجد، مقدس است اما مقدس تر از مسجد خود مسجد است. این دقیقا همان کاری است که با قرآن انجام دادیم و گفتیم قرآن مقدس است و بالای طاقچه گذاشتیم؛ بی آنکه مراجعه ای به آن داشته باشیم.

وی اضافه کرد: از آنجایی که مسجد علاوه بر کارکرد عبادی، در عرصه هایی نظیر مشارکت سیاسی، تبلیغی، تعلیمی و تربیتی، زیستی و اجتماعی، حقوقی و قضایی فعالیت دارد، در نتیجه نهادهای مختلفی نیز در این حوزه در مسجد فعالیت دارند، ضمن اینکه هرکدام از این کارکردها در حکمرانی اسلامی متولیاتی دارند. با این وجود هیچ گاه کسی نمی گوید که وقتی دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم کار تبلیغ انجام می دهد؛ چرا مسجد باید وارد میدان شود یا زمانی که یک نهاد سیاسی متولی امر سیاسی است؛ چرا مسجد در مسایل سیاسی ورود می کند. کسی چنین اظهار نظری نمی کند؛ چونکه این کارکردها در دل مسجد تعریف شده است.

رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور اظهار داشت: معتقدم همه باید دین خودرا به مسجد ادا کنند، برای مثال پایگاه بسیج مستقر در مسجد، کانون های فرهنگی هنری مساجد هرکدام از جنبه فعالیت خود باید ادای وظیفه به مسجد داشته باشند.

وی افزود: راهکاری که در این راستا در سطح ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور طراحی شده است، برگرفته از دیدگاه اعضای شورای سیاست گذاری است که متشکل از ۱۳ نفر از مسئولان و متولیان نهادهایی است که در مسجد نقش آفرین هستند.

ارزانی اظهار داشت: جایگاه مسجد در تمدن نوین اسلامی را در وهله اول باید بعنوان یک مفهوم بپذیریم تا بتوانیم خیلی از طرح ها و برنامه ها را از گذرگاه مسجد در جامعه اسلامی تحقق بخشیم. شاید بی مناسبت نباشد که اشاره ای داشته باشیم به کشورهایی که مسجد همچنان محوریت خودرا در چارچوب یک مرکز دینی به شکل شبانه روزی حفظ نموده است.

وی اضافه کرد: شهر استانبول در ترکیه به شهر مناره ها معروف است، از هر سو در این شهر بنگریم مناره و گنبد مسجد مشخص است، حال مقایسه داشته باشیم که با وضعیت فعلی که برای مثال در سطح تهران چه قدر این چنین معماری توانسته غالب باشد؟ به اندازه ای با ساختمان های سر به فلک کشیده مواجهیم که گویی مسجد در دل هر پنهان شده است. گاهی این تصور غلط در جامعه به کمرنگ شدن کارهای مسجدی دامن می زند، تصوری بر این مبنا که مسجد زیاد داریم به جایش بیمارستان بسازیم، این اندیشه غلط است، هرکدام از این موارد در جای خودش و مسجد هم در جای خودش، چرا نباید کسی که در حوزه کارآفرینی اطلاعات کسب می کند در مسجد حضور داشته باشد و بتواند تجربیات خودرا با دیگران به اشتراک بگذارد؟

وی افزود: ۲۵ هزار و پانصد کانون فرهنگی هنری در سراسر کشور فعالیت دارند، این در حالیست که ۸۰ هزار مسجد در کشور داریم، احتساب مساحت این مساجد و ظرفیت هایی که دارند به ما نشان میدهد که از این گستره وسیع به درستی بهره مند نشده ایم، حتی گاهی برخی مساجد برای نمازهای روزانه تعطیل هستند.منبع:

1399/05/30
21:49:57
5.0 / 5
2247
تگهای خبر: دامن , طراحی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لباس دونی