تاثیرات وحدت آفرین مشاركت مردم حول موضوعات قومی و ملی از زبان ساعی

تاثیرات وحدت آفرین مشاركت مردم حول موضوعات قومی و ملی از زبان ساعی

به گزارش لباس دونی یك عضو كمیسیون اجتماعی مجلس ایده تعیین یك روز برای حضور مردم با لباس های محلی و برگزاری بازارهای محلی برای عرضه محصولات فرهنگی قومی را موثر در تولید فضای وحدت و نشاط دانست و اظهار داشت: خیلی از كشورهای دنیا علیرغم مدرن شدن، به مسائل سنتی و هویتی و فرهنگی توجه بسیاری می كنند.


زهرا ساعی، عضو كمیسیون اجتماعی مجلس در گفت وگو ایسنا در مورد مشاركت مردم حول موضوعات ملی اظهار داشت: خوشبختانه ما در كشورمان تعدد اقوام، آداب و رسوم متعددی داریم كه هم باعث افزایش هم بستگی ملی و هم توجه بیشتر به فرهنگ دیرینه ایرانی می گردد. فرهنگ دیرینه ایرانی متشكل از فرهنگ اقوام مختلف است كه سالیان سال در كنار هم زندگی كرده اند. ما در این حوزه خیلی غنی هستیم و مناسبت هایی دینی و ملی همچون عید نوروز، شب یلدا و... داریم.
وی اضافه كرد: الان بعضی آداب و رسوم محلی در چارچوب جشواره های غذایی محلی برگزار می گردد و رونق گرفته است. نكته این است كه ما بیشتر از این هم جا داریم مثلا می توانیم این فعالیت های ملی را در سطح مدارس برای دانش آموزان و در سطح دانشگاه ها برای دانشجویان افزایش دهیم.
وی ایده تعیین یك روز برای حضور مردم با لباس های محلی و برگزاری بازارهای محلی برای عرضه محصولات فرهنگی قومی در جامعه را تایید و آنرا موثر در تولید فضای وحدت و نشاط دانست و اظهار داشت: غذا، زبان و میراث محلی و فرهنگی باید مورد توجه قرار بگیرد.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسكو در مجلس در تفاوت دو مقوله شادی و نشاط، شادی را گذرا و به عبارتی زودگذر و نشاط را دارای تاثیر و تأثر عمیق اجتماعی دانست و اظهار نمود: یكی از عواملی كه می تواند نشاط اجتماعی را بسیار تقویت كند، توجه به آداب و رسوم و قومیت های مختلف است. ما فكر می نماییم برای تقویت نشاط اجتماعی كار سختی است و باید برای تقویت آن به دنبال مقولات پیچیده ای بگردیم در صورتیكه ما بازی ها و حتی و شوخی های زیبای محلی داریم كه می تواند بسیار وحدت بخش باشد. سازمان های متولی باید روی این مسائل كوچك تمركز كند.
وی زبان، لباس، شعر و موسیقی را از مولفه های اصلی آداب رسوم اقوام دانست كه باعث دوباره ساخته شدن فرهنگ یك ملت می گردد.
وی هم چنین اظهار داشت: ما در این حوزه به دلیل تعدد اقوام خیلی غنی هستیم. هر كجای كشور را كه نگاه نماییم آداب و رسوم خاص خودش را دارد. نكته این است كه ما باید این مسائل را تقویت نماییم. در خیلی از كشورهای دنیا می بینیم كه علیرغم مدرن شدن، به مسائل سنتی و هویتی و فرهنگی توجه بسیاری می كنند. این مسائل باعث جذب توریست هم می گردد. ما نباید داشته هایمان را فراموش نماییم. این داشته های فرهنگی باعث حفظ وحدت ملی، نشاط اجتماعی، پركردن وقت اوقات فراغت خانواده ها می گردد. اگر این چیزها نباشد چه چیز باید جایگزین آن باشد؟1397/10/09
14:29:57
5.0 / 5
4614
تگهای خبر: لباس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لباس دونی