پنجمین هفته از طرح ملی سه شنبه های تكریم عنوان شد:

شهدای منا در اوج عبادت و مظلومیت در غربت به شهادت رسیدند

شهدای منا در اوج عبادت و مظلومیت در غربت به شهادت رسیدند

به گزارش لباس دونی پنجمین هفته از طرح ملی «سه شنبه های تكریم»، عصر سه شنبه ۷ مرداد ماه با حضور  دكتر «سید عباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «علیرضا رشیدیان» رئیس سازمان حج و زیارت، حجت الاسلام و المسلمین «حبیب رضا ارزانی» مشاور وزیر و رئیس ستاد هماهنگی كانون های فرهنگی هنری مساجد كشور، «محمدرضا سوقندی» مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران در چارچوب ارتباط زنده تصویری با خانواده شهیده «اغول بی بی قورچانی» از شهدای منا استان گلستان در منزل این شهیده برگزار گردید.


به گزارش لباس دونی به نقل از روابط عمومی ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، دکتر سید عباس صالحی در این ارتباط زنده تصویری با اشاره به اینکه شهدای منا جایگاه خاصی دارند، تصریح کرد: این شهدا از یک سو مهاجر الی الله بودند؛ از خانه خود حرکت کردند و به سمت بیت الله و خانه رسول خدا رفتند که خداوند خود اجر زیادی برای این امر قائل است، از طرفی این شهدا در اوج عبادت شهید شدند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: اگر حج را قله عبادات بدانیم در این ایام حالت احرام اوج عبادت است، به دنبال آن در زمان احرام اوج عبادات در منا است، شهدای منا شهدایی هستند که در این نقطه اوج عبادت به معبود الهی پیوستند، همینطور شهدای منا در اوج مظلومیت در غربت به شهادت رسیدند و اتفاقات بعد از شهادت آنها بسیار مظلومانه بود، اگر شهدا قله ای دارند که بسیار بلند و غیرقابل تصور است شهدای منا تلفیقی از این خصوصیت ها را دارند که به آنها جایگاه خاصی می دهد.
وی ادامه داد: در فاجعه منا بیشتر از ۴۶۰شهید داریم که ۸۰ تن از آنها را شهدای اهل تسنن می سازند و از آن میان ۴۹شهید اختصاص به استان گلستان است، یاد همه شهدای منا بخصوص شهدای استان گلستان و به خصوص این شهیده والامقام را گرامی می داریم و امیدواریم بتوانیم راه شهدا که راه اخلاص و معنویت است را ادامه دهیم.
در بخش دیگری از این ارتباط زنده تصویری حجت الاسلام والمسلمین دکتر «حبیب رضا ارزانی» طی سخنانی ضمن عرض تسلیت به خانواده های داغدار منا اظهار نمود: شرایط سختی به خانواده این شهیدان گذشته است، ما به رسم ادب باید حضورا خدمت شما می رسیدیم اما متاسفانه شرایط امروز کشور این امکان را فراهم نکرد.
رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در ادامه اظهار داشت: حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اهتمامی که نسبت به تکریم خانواده های شهدا دارد، ستودنی است، در این طرح با خانواده هایی که در تهران زندگی می کنند دیدار حضوری برگزار می گردد اما خانواده سایر شهدا که در استان ها هستند در چارچوب ارتباط زنده تصویری مراسم تکریم را خواهیم داشت. حجت الاسلام والمسلمین دکتر ارزانی تصریح کرد: باتوجه به اینکه ایام سالگرد فاجعه منا را پیش رو داریم، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهان ارتباط با یک خانواده شهید از میان شهدای منا بودند و ازاین رو امروز در خدمت این خانواده بزرگوار هستیم.
در ادامه این نشست و ارتباط زنده تصویری، «علیرضا رشیدیان» رئیس سازمان حج و زیارت ضمن عرض تسلیت به خانواده های شهدای منا، اظهار داشت: تحمل این مصیبت برای خانواده هایی که عزیزان خویش را برای یک حج با شکوه راهی سفر کردند خیلی سخت است، ما بعنوان کارگزاران حج و زیارت وظیفه خود می دانیم که حقوق خانواده شهدای منا را پیگیری نماییم، در این میان از توجه همه ی مسئولین به خانواده شهدا بخصوص شهدای منا تشکر می کنم.
همینطور در بخش دیگری از این ارتباط زنده تصویری، «عادله کشمیری» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان طی سخنانی اظهار نمود: این داغ جانسوز از سال ۱۳۹۴ همچنان بر دل مردم ایران سنگینی می کند و عربستان سعودی به جای رسم میهمان نوازی متاسفانه میهمان کشی را به راه انداخت و عزیزانی که برای وصال خانه یار رفته بودند به خود یار رسیدند. ازاین رو امیدوارم خداوند این شهدا را از ما قبول و در نهایت تقرب الهی قرار دهد.
بخش دیگری از این نشست اختصاص به مباحث «خوجم لی» امام جمعه اهل سنت نگین شهر داشت.
خوجم لی طی سخنانی کوتاه اظهار نمود: از تمام مسئولین بخصوص رهبر معظم انقلاب اسلامی به باعث اینکه توجه به شهدای منا دارند تشکر می نماییم، برادران اهل سنت پای به پای دیگر اقوام برادران اهل تشییع با یک وحدت ستودنی در حفظ آرمان های نظام و انقلاب کوشیده و تا به امروز در این راه ۶۵۰شهید را خدمت کشور کرده و از این پس هم در جهت حفظ آرمان های کشور و اهداف رهبر معظم انقلاب از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم بود.
همینطور در بخش دیگری از این ارتباط زنده تصویری، «ایل محمد قوچانی» همسر شهیده قوچانی اظهار نمود: از همت مسئولین که در این شرایط سخت کرونایی برای این ارتباط زحمت کشیدند قدردانی می کنم، خداوند به رهبر معظم انقلاب و همه ی مسئولین عمر با عزت بدهد، در واقعه منا بیشتر از ده روز در عربستان بودم اما از همسرم خبری نبود، بعد از آن مجبور شدم به کشور بازگردم و پس از چندین ماه به ما اعلام نمودند که جنازه همسرم در منا شناسایی شده است و این تسلی بر دل خانواده ما بود و این اتفاق به باعث سخنان رهبری و پیگیری مسئولین صورت گرفت.1399/05/11
15:19:09
5.0 / 5
2132
تگهای خبر: سفر , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لباس دونی