روایت زندگی شهید ابراهیم هادی در نمایش كجایی ابراهیم؟

روایت زندگی شهید ابراهیم هادی در نمایش كجایی ابراهیم؟

به گزارش لباس دونی كارگردان و نمایشنامه نویس برنده تندیس جشنواره بین المللی تئاتر فجر از آماده سازی نمایش «كجایی ابراهیم؟»؛ روایت كننده زندگی شهید ابراهیم هادی برای اجرای عمومی و شركت در جشنواره تئاتر مقاومت، هم زمان با هفته دفاع مقدس اطلاع داد.لیلی عاج در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: پس از موفقیت نمایشنامه کجایی ابراهیم؟ که سال قبل (۱۳۹۸) در همایش فرهنگی هنری رضوی در مشهد مقدس بعنوان اثر برگزیده انتخاب شد؛ برای اجرای عمومی این اثر در تماشاخانه سرو با مسؤلان انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس رایزنی کردم.

وی افزود: این رایزنی ها پس از دعوت مسؤلان انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس به جهت برگزیده شدن این اثر در همایش فرهنگی هنری رضوی و ارتباط آن با یکی از فرماندهان نامی و بزرگ عرصه دفاع مقدس صورت گرفت.

نویسنده نمایشنامه سالی که دو بار پاییز شد تصریح کرد: پیشنهاد من برای زمان اجرای عمومی این اثر قبل از برگزاری جشنواره تئاتر مقاومت بود. درحال حاضر مشغول اقدامات اولیه برای آغاز تمرینات این اثر نمایشی هستم و بنا دارم قبل از شروع جدی تمرینات بار دیگر متن را بررسی کنم تا اگر احتیاج به اصلاحاتی است، موارد را با صبر و حوصله انجام دهم. سپس سراغ انتخاب بازیگران و عوامل اجرایی خواهم رفت.

این مدرس تئاتر با اشاره به شرایط بغرنج و پیچیده ناشی از ویروس کرونا در کشور ابراز امیدواری کرد تا هنگام برگزاری این جشنواره که هم زمان با هفته دفاع مقدس یعنی اواخر شهریور و هفته نخست مهرماه خواهد بود؛ شاهد برچیده شدن این ویروس ناخوانده از فضای کشور باشیم. یا در صورت همزیستی با این ویروس شرایط نسبت به زمان حال صورت بهتری گرفته باشد.

وی افزود: در صورت توافق با مسؤلان و فراهم شدن شرایط از نظر فعالیت و اجرای عمومی آثار، بنا دارم هم زمان با آغاز هفته دفاع مقدس یعنی در ۳۱شهریور اجرای عمومی این نمایش را در تماشاخانه سرو بعنوان سالن اختصاصی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس به صحنه ببرم.به سبب بازیگران محدود؛ در کارگردانی به مشکل برنمی خوریم

عاج در پاسخ به این پرسش که با عنایت به شیوه نامه های اجرایی و بهداشتی تماشاخانه ها؛ نحوه کارگردانی، میزانسن و تعداد بازیگران این اثر به چه صورت است تصریح کرد: خوشبختانه این اثر بازیگران پرتعدادی ندارد و همینطور در طول صحنه ها با عنایت به فضایی که تماشاخانه سرو در اختیار دارد برای میزانسن مشکلی ایجاد نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: تلاش می نماییم تا حد امکان ضمن رعایت فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند، صدمه ای به نگاه زیبایی شناسانه این اثر در عرصه تولید، کارگردانی، طراحی میزانسن و بازیگری ایجاد نشود. هرچند امیدواریم اوضاع کشور از نظر بیماری کرونا تا اواخر تابستان به حالتی ایمن و امن تر تبدیل گردد.

انصراف به وقت تهران برای سلامت گروه و مخاطبان

هم زمان با آغاز فعالیت مجدد سالن ها و تماشاخانه های کشور از آغاز تیر ۹۹ در سایه رعایت شیوه نامه های اجرایی و بهداشتی بنا بود تا نمایش به وقت تهران از آثار قلمی لیلی عاج به کارگردانی الهام شعبانی در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر به صحنه رود.

اما طی چند روز اخیر الهام شعبانی با عنایت به تعدد بازیگران این نمایش و صدمه ای که در صورت تغییر میزانسن ها برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند ایجاد می شد از اجرای عمومی این نمایش انصراف داد.انصراف گروه برای عدم اجرای این اثر در تالار قشقایی باوجود قرار گرفتن در تقویم اجرایی مجموعه تئاترشهر در جهت حفظ سلامتی مخاطبان و گروه و در سایه یک تصمیم جمعی صورت گرفت.

وی درباره خط روایت داستانی این اثر اظهار داشت: مطابق آثار پیشین که نگاهم بیشتر بر حوزه معضلات و صدمه های اجتماعی بود؛ «به وقت تهران» روایت کننده همین نگاه صدمه شناسانه در حوزه بانوان کشور بود که با تمرینات پنج ماهه، گروه خویش را برای اجرای عمومی این اثر آماده می کرد که شرایط کرونا تمامی برنامه ریزی ها را دست خوش تغییر نمود.

این نمایشنامه نویس و کارگردان با تاکید بر این مساله که مقوله انصراف و لغو اجرای نمایش به وقت تهران که قرار بود در سالن قشقایی مجموعه تئاترشهر به صحنه رود به خواست گروه بوده نه تاکید مدیریت مجموعه تئاترشهر خاطرنشان کرد: سعید اسدی بعنوان مدیر مجموعه تئاترشهر و همکاران او نهایت همراهی برای فراهم شدن اجرای این اثر را با گروه کردند اما با عنایت به تعدد بازیگران و میزانسن ها که در بعضی از آنها شاهد فاصله کم بازیگران روی صحنه بودیم؛ الهام شعبانی (کارگردان این اثر) حاضر به خطرپذیری برای سلامت بازیگران و مخاطبان نبود، برهمین اساس طی تعامل و همکاری با مدیریت مجموعه تئاتر شهر از اجرای این اثر انصراف داد.


1399/04/19
23:55:36
5.0 / 5
2558
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لباس دونی