بازی هایی برگرفته از ادبیات فارسی

بازی هایی برگرفته از ادبیات فارسی

لباس دونی: ده بازی رومیزی و كارتی برگرفته از آثار فاخر ادبیات كهن فارسی و ادبیات معاصر رونمایی گردید.


به گزارش لباس دونی به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون، این بازی ها که مناسب کودکان و نوجوانان هفت سال به بالاست، از آثار فاخر ادبیات کهن فارسی همچون مثنوی معنوی مولانا، منطق الطیر عطار نیشابوری، کلیله و دمنه و تاریخ بیهقی و همین طور ادبیات معاصر شامل آثار نیما یوشیج و حبیب یغمایی اقتباس شده است.
طراحی این بازی ها با الهام و اقتباس از داستان های ادبیات فارسی به سفارش مرکز سرگرمی های سازنده و بازی های کامپیوتری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال ۱۳۹۷ شروع شد. در همین ارتباط نشست های هم اندیشی با حضور طراحان ایرانی بازی و اسباب بازی و متخصصان حوزه ادبیات فارسی تشکیل و دستاورد این پروژه تابحال ۱۰ بازی رومیزی و کارتی شده است.
بازی کارتی «سیمرغ» با اقتباس از منطق الطیر و برمبنای داستان سیمرغ عطار نیشابوری با طراحی آیدین مهدیزاده تهرانی، «گنجیشکک اشی مشی» با اقتباس از ادبیات فولکور استان فارس و برمبنای داستان گنجشکک اشی مشی و «مار و مارگیر» با اقتباس از منطق الطیر و برمبنای داستان مار و مارگیر هر دو با طراحی علی شیرکرمی، «شغال هفت رنگ» با اقتباس از مثنوی معنوی و برمبنای داستان شغال هفت رنگ با طراحی احسان عبدی، «طوطی و بقال» با اقتباس از مثنوی معنوی و برمبنای داستان طوطی و بقال با طراحی عماد ارغند و پازل کارتی «آهو و پرنده ها» با اقتباس از آثار نیما یوشیج و برمبنای داستان آهو و پرنده ها با طراحی شادی عظیمی همچون آثار کارت بازی ها هستند.
همین طور بازی های مهره و صفحه «گوهر شب چراغ» با اقتباس از مثنوی معنوی و برمبنای داستان گوهر شب چراغ با طراحی مهنام منفرد، «روباه و زاغ» با اقتباس از دیوار اشعار حبیب یغمایی و برمبنای داستان روباه و زاغ با طراحی شهاب محسنین، «زاهد و دزدان» با اقتباس از کلیله و دمنه و برمبنای داستان زاهد و گوسفند با طراحی فرحناز ورنان و «ایاز و یاران» با اقتباس از تاریخ بیهقی و برمبنای داستان سلطان محمود و ایاز با طراحی عماد ارغند نیز از دیگر آثاری است که رونمایی گردید.
مدیرکل سرگرمی های سازنده و بازی های کامپیوتری کانون پرورش فکری درباره لزوم بهره گیری از متون و ادبیات کهن در طراحی اسباب بازی و سرگرمی اظهار داشت: هدف از انجام این پروژه، آشنایی کودکان و نوجوانان با ادبیات، هنر و پاس داشت میراث کهن ایران زمین، زنده نگه داشتن ادبیات ملی و بومی و بسترسازی برای کارهای تحقیقی و پژوهشی است.
محسن حموله ضمن دعوت از تولیدکنندگان و سرمایه گذاران برای فعالیت در این عرصه اظهار داشت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال های گذشته برای معرفی طراحان و ایده پردازان در حوزه اسباب بازی کارهایی را با برگزاری نشست های تخصصی و رویداد ملی ایده آزاد آغاز نموده است که پیش بینی می شود قابلیت ها و استعدادهای نسل جوان نوپرداز بیش از گذشته شناسایی و معرفی شود.
بر طبق این خبر، این محصولات با هدف رونق تولید کالای ایرانی و حضور در بازارهای بازی و اسباب بازی با مشارکت و همکاری سازمان ها و نهادهای علاقمند در سال جهش تولید رونمایی می شود.
منبع:

1399/03/29
18:09:54
5.0 / 5
2780
تگهای خبر: تخصص , طراحی , محصولات , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لباس دونی