فرصتی برای شناختن زنان زندگی و داستان های فاكنر

فرصتی برای شناختن زنان زندگی و داستان های فاكنر

لباس دونی: كتاب میس جینی و زنان دیگر با ترجمه احمد اخوت شامل هشت داستان از ویلیام فاكنر كه شخصیت محوری همه آنها زنان هستند وارد بازار كتاب شد.


میس جینی و زنان دیگر مجموعه هشت داستان از نویسنده آمریکایی ویلیام فاکنر است که احمد اخوت آن ها را در یک کتاب جمع و ترجمه کرده است.
اخوت در مقدمه کتاب اشاره می کند که مهمترین داستان فاکنر با محوریت زن، یعنی شاخه گلی برای امیلی در این اثر جای نگرفته و بنابراین ضمن تقدیم کتاب به یاد و خاطره میس امیلی گریرسون (شخصیت اصلی این داستان)، کتاب را با سخنان سال ۱۹۵۵ فاکنر در مورد همین داستان آغاز می کند.
اخوت همین طور در مقدمه ای با عنوان زنان فاکنر به دو زن مهم در زندگی فاکنر (مادر و پرستارش) اشاره کرده و می افزاید که کوشیده همه زنانی را که فاکنر با آنها آشنایی داشته « و هر یک گوشه ای به زندگی خود ادامه می دهند» دور هم جمع کند:
به جز میس امیلی جای چند زن دیگر هم خالی است اما فعلاً اسم بردن از آنها لزوم ندارد. فقط یکیشان، الی ( شخصیت مرکزی داستان الی Elly )، قرار بود در این مجموعه حضور داشته باشد و با زحمت زیاد فارسی هم یاد گرفت اما آخردست با شرمندگی به او گفتم اِلی جان بهتر است فعلاً از این سفر منصرف شوی. ( به قول استاد بیضایی ) شاید وقتی دیگر. او هر چند دختر بی گناهی است اما قیافه و رفتار غلط اندازی دارد که شاید به نظر بعضی جلف بیاید! به هر صورت متأسفم که نشد بیاید. ص. ۱۳
اخوت همین طور در همین مقدمه می نویسد: از هشت زن این کتاب شش نفر به قول فاکنر زنانی از دست رفته اند؛ آدم هایی شجاع و باشرف که می کوشند هر طور هست روی پای خود بایستند و حقشان را بگیرند. به اغلب این ها ظلم می شود.
این زنان در مقابل دو زن، مادربزرگ میلارد و ویرجینیا شخصیت مرکزی داستان (ملکه ای بود) قرار می گیرند که از دست رفته نیستند چون تا پایان، اقتدار خودرا حفظ می کنند.
اخوت علاوه بر مقدمه کتاب برای هر داستان شامل درگیری در سرای سارتویس، مادربزرگم میلارد، سپتامبر بی باران، آن خورشید دم غروب، ملکه ای بود، میس زیلفیا گانت، سنجاق سینه و برف، برای داستان آخر پیوستی را نیز نوشته است.
میس جینی و زنان دیگر پنجمین کتاب از مجموعه میراث فاکنر انتشارات افق است. آثار این مجموعه را شامل اسب ها و آدم ها، گنج نامه، جنگل بزرگ و کارآگاه دهکده، احمد اخوت با مقدمه های کامل انتخاب و ترجمه کرده است.
ویلیام فاکنر نویسنده آمریکایی (۱۸۹۸-۱۹۶۲) در سال ۱۹۲۶ اولین رمانش را نوشت و بعد از آن داستان نویسی حرفه اصلی او شد. او سه سال بعد، رمان خشم و هیاهو را نوشت که نامش را بلندآوازه ساخت. فاکنر در سال ۱۹۴۹ جایزه نوبل ادبیات را دریافت کرد.
انتشارات افق، میس جینی و زنان دیگر را در یک هزار و ۱۰۰ نسخه منتشر و وارد بازار کتاب کرده است.منبع:

1399/02/26
14:10:31
5.0 / 5
2514
تگهای خبر: سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لباس دونی